Urlop a przejście na emeryturę liczymy proporcjonalnie ?

Pracownik kończy 28 czerwca 2024 roku 65 lat i chce przejsć na emeryturę

Ma zaległy urlop 20 dni za 2023 rok +13 dni za 2024 liczac do czerwca,
Kłóci sie ze mną ,ze nalezy mu sie całe 26 dni za 2024 rok a nie tylko 13 dni.
Jak mam mu wytłumaczyc ,ze moze tylko wykorzystac 13 dni za ten rok . Bo sobie wyliczył że nie chce ekwiwalentu urlopowego tylko chce wykorzystac urlop i pasowałoby mu wiećej urlopu tak zeby już nie pracowac od 23 kwietnia
Jeżeli jeszcze nie złożył wniosku o rozwiązanie umowy to ma prawo do pełnego limitu 26 dni, jeżeli ma umowę na czas nieokreślony
jeżeli zaś złożył wypowiedzenie czy też porozumienie stron z akceptacją to uprawnienia urlopowe ustala się proporcjonalnie do czasu trwania umowy
Pracownik napisał mi e maila że od 23 04 2024 do 28 czerwca planuje wykorzystac zaległyi bieżący urlop.
Od 1 lipca planuje przejsć na emeryrurę.
Takie pismo otrzymałam
Jak teraz to zrobic
Ma 20 dni zaległego urlopu z a2023 i 13 za 2024 Razem 33 dni
Pownien otrzymac cały 26 dni za ten rok
Z jakich przepisów to wynika?
Umowa ma na czas nieokreslony
Jak chce przejść na emeryturę? dopytaj go czy jest świadomy obowiązku rozwiązania umowy
Z jakich przepisów to wynika? z kodeksu pracy
Chce najpierw wykorzystac urlop i rozwiazac umowę o pracę w zwiazku z przejsciem na emeryturę
Uważa ,ze powinien wykorzystac całe 26 dni za ten rok a nie 13 dni
śli stosunek pracy ustaje w roku kalendarzowym, to pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. Pod warunkiem jednak, że przed ustaniem tego stosunku pracownik nie wykorzystał urlopu w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Stanowi o tym art. 155(1) par. 1 pkt 1 Kp. Przepis ten ma zastosowanie do sytuacji, w których stosunek pracy ustaje z różnych przyczyn np. w związku z przejściem przez pracownika na emeryturę. Sąd Najwyższy w uchwale z 20 sierpnia 1997 r., sygn. akt III ZP 26/97 zwrócił uwagę, że art. 155(1) par 1 pkt 1 Kp nie rozróżnia poszczególnych sytuacji ze względu na sposób rozwiązania stosunku pracy i zamiar pracownika co do podjęcia kolejnego zatrudnienia. Nie ma więc podstaw prawnych, aby w tym zakresie wyróżniać i odmiennie traktować rozwiązanie stosunku pracy związane z uzyskaniem przez pracownika uprawnień emerytalnych.
Dopóki nie złoży pisma o rozwiązanie umowy MA PRAWO do całego 26 dni) urlopu.
Nie złożył jeszcze oficjalnego rozwiazania umowy w związku z przejsciem na emeryturę
Jak traktowac tego e meila co napisał że planuje przejsc na emeryture od 1 lipca a wczesniej chce wykorzystac urlop
Tyle ,ze on uwzględnił całe 26 dni urlopu za ten rok
art 155 KP ?
Czytaj kom. 6. Nie masz oficjalnego pisma z prośbą o rozwiązanie umowy lub wypowiedzenia = nie masz daty końca zatrudnienia = przysługuje mu pełny urlop.
Też mam takiego "cwaniaka", w listopadzie na emeryturę a teraz urlop w całości. Jako pracodawca nie musisz zgodzić się na taki długi urlop. On może planować ale zgody nie musi dostać, nie musi też dostać zgody na rozwiązanie umowy o pracę 28 czerwca br. Kij ma zawsze dwa końce :)
Kom.9
A słyszałaś może o tym?
"Z niewolnika nie ma pracownika?
Kij ma 2 końce? Jasne, a pracownika może "dopaść" choroba.
Nigdy nie zrozumiem tych "wszystko mogę" i zrobię pracownikowi pod górkę.
Kom.7
"planuje przejsc na emeryture "
To tylko plany.
Dzwoniłam do Pipu na infolinie i powiedziano mi ,ze wcale nie musze udzielic mu w całości urlopu to zalezy od obu stron jak rozstaja się . w art155 wcale nie ma powiedziane że jak idziemy na emeryture mamy pracownikowi dac od razu 26 dni . Liczymy proporcjonalnie.
Pewnie jakby od razu wczesniej zaplanował urlop podkreslam zaplanował to tak , ale w moim przypadku proporcjonalnie czyli 13 dni .
Pójdzie 1 lipca na urlop bo nie chce juz pracować
Pójdzie 1 lipca na emeryturę miało być ,
To zależy od pracodawcy i pracownika też jak W tym roku 3 osoby odchodzą na emeryture i stąd problem bo nie będzie zastępstwa a robote trzeba wykonac . terminy, gwarancje . Takie tam
Miłego weekendu Kochani , pogadalismy i zobaczymy co w poniedziałek zastane czy sie dogadaja czy nie
1 stycznia 2024 nabył prawo do 26 dni urlopu w bieżącym roku i to wynika wprost z przepisów. Ale nabycie prawa to nie to samo co obowiązek udzielenia mu tego urlopu.

Czy macie plan urlopów? Jeżeli nie, to za każdym razem jak pracownik wnioskuje o urlop, to musi się na to zgodzić pracodawca. Jeżeli się nie zgodzi, to pracownik nie idzie na urlop we wnioskowanym terminie.

Rozwiązanie umowy w trakcie roku powoduje, że urlop należy się proporcjonalnie. Jednakże gdyby przed rozwiązaniem umowy pracownik wykorzystał tego urlopu więcej, niż mu proporcjonalnie przysługiwało, to już nic się z tym nie da rady zrobić. Ryzyko takiego zjawiska bierze pracodawca na siebie.
W opisanej sytuacji pracodawca może nie wyrazić zgody na cały wnioskowany urlop. Może wyrazić zgodę na wykorzystanie zaległego i np. 13 dni z bieżącego roku. Jeżeli pracownik rzeczywiście rozwiąże umowę w czerwcu, to akurat będzie miał tylko wykorzystanego urlopu, ile by mu proporcjonalnie przysługiwało. A jeżeli nie rozwiąże zgodnie z zamiarami no to cóż... trzeba mu będzie tego urlopu udzielić w późniejszym terminie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.