Pracownik fabryki

Dzień dobry.
Pracuje w fabryce w której zatrudnionych jest ponad 1000 pracowników, w fabryce są organizacje związkowe. Na początku roku został sporządzony kalendarz pracy, w dniu dzisiejszym związki podpisały nowy kalendarz pracy w którym fabryka przewiduje 4 dni wolnego w lutym. Dwa dni są pokrywane z urlopu pracownika a dwa dni mamy postojowe, do odrobienia w innym terminie. Teraz moje pytanie, czy pracodawca może zmusić mnie do wzięcia 2 dni urlopu tłumacząc że jest spadek zamówień i nie będziemy produkować silników? Nie chce brać urlopu ponieważ zabraknie mi pod koniec roku i wtedy będę musiała odrabiać. Czy mogą mnie zmusić?
"Dwa dni są pokrywane z urlopu pracownika "
w mojej ocenie pracodawca nie może w ten sposób dysponować urlopami pracowników
Nie można zmusić pracownika do urlopu, chyba, że to urlop zaległy.
Postojowe to też nie jest czas do "odrobienia"
Nie mamy przypadkiem do czynienia z poniższym przypadkiem?:
Art. 163. § 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

To nie działa tak, że pracownik może wykorzystać urlop wtedy kiedy on uważa, że to dla niego najbardziej korzystne. Nie chce go wykorzystać w lutym bo woli go wykorzystać w grudniu :-) itp. W ten sposób przedsiębiorca nigdy nie byłby wstanie zapewnić normalnego funkcjonowania firmy jakby wszystkim udzielał urlopu w terminach jakie wskażą pracownicy, bo pewnie byłyby okresy, że nie miałby w firmie kto pracować.
Chyba jednak nie wtedy ma wykorzystać urlop kiedy jest mało zamowień???
Jeżeli plan urlopów został tak rozpisany i ogłoszony, że akurat w tym okresie pracownik ma mieć urlop, to czemu nie?
Znam firmy (i to bardzo duże), gdzie np. co roku jest 2 tygodniowy przestój w trakcie, którego robi się np. remonty w firmie i na ten okres plan urlopów uwzględnia udzielenie pracownikom urlopu. Nie słyszałem, aby PIP się tego czepiał.
W końcu dlaczego urlopy mają być udzielane tylko w okresie kiedy jest dużo zamówień, a nie mogą wtedy kiedy jest mało zamówień :-)?
Uparcie piszesz o planie urlopów kiedy nic o tym nie wiemy.
Mowa jest o "kalendarzu pracy" który zakłada urlopy pracowników oraz o spadku zamówień.
Dlatego napisałem to zdanie ze znakiem zapytania:
"Nie mamy przypadkiem do czynienia z poniższym przypadkiem?".
Nie wiemy czy faktycznie plan urlopów w firmie jest tworzony, czy nie. No, ale nie zakładajmy z góry, że nie jest.
Może Agnieszka nam na to pytanie odpowie i wtedy będzie się można szczegółowo odnieść do jej pytania.
Tylko co w przypadku kiedy związki zawodowe jako przedstawiciele podpisali nowy kalendarz pracy w tym naniesione na nim 17 dni urlopu wypoczynkowego dla pracowników? ( 14 dni obowiązkowy shotdown) czy to nie stanowi podstawy do tego że pracownik musi wykorzystać narzucone mu 2 dni w lutym urlopu?
Przeczytaj podany w kom. 3 przepis.
Nie ma tam mowy o podpisywaniu przez związki zawodowe kalendarza pracy. Natomiast jest mowa o ustaleniu planu urlopów przez pracodawcę. Jeżeli tak plan urlopów został sporządzony i ogłoszony w przyjęty w zakładzie sposób, to on Ciebie też obowiązuje.
Jest tworzony Plan urlopów, dostajemy co roku kalendarz w którym jest odgórnie nałożone 2 tyg urlopu i czasami wrzucone pojedyńcze dni urlopu bądź dni wolne które potem odrabiamy. Resztę urlopu nam pracodawca zostawia który musimy wpisać i przełożony nam już go rozpisuję na cały rok.
W styczniu już taki kalendarz dostaliśmy, zostal zakceptowany, pracownicy wpisali resztę swoich urlopów a teraz nagle znowu nam zmieniają kalendarz i zabierają odgórnie 17 dni urlopu.
Art. 164. § 2. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Moim zdaniem nie ma to tutaj zastosowania, bo tutaj z innego powodu zmieniany jest plan urlopów: "spadek zamówień", a nie tym że nieobecność pracownika spowodowałby zakłócenia w toku pracy. Dziwne, że związki zawodowe na to nie reagują i nawet podpisują jakieś dokumenty mające być chyba podkładką pod niezgodne z prawem działania pracodawcy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.