Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie - jak to jest

Mam osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia. Jest on zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, bo oprócz tego pracuje na umowie o pracę (w innym miejscu) i osiąga minimalne wynagrodzenie. Teraz wpłynęło zwolnienie lekarskie. Dodam, że jest mały zakład pracy do 20 pracowników. Jak rozliczyć to zwolnienie? Czy w ogóle powinnam je wziąć pod uwagę?
To zwolnienie usprawiedliwia nieobecność tej osoby. Jeżeli z tego powodu całe zlecenie nie zostało wykonane w całości to odpowiednio pomniejszasz wynagrodzenie. Jeżeli jednak mimo choroby całe zlecenie zostało wykonane to wypłacasz pełne wynagrodzenie.
Zlecenie zostało wykonane, czyli rozumiem, że jak ZUS przyjdzie na kontrolę to wystarczy przedstawić ewidencję godzin wykonania zlecenia czy coś jeszcze?
ZUS raczej nie będzie sprawdzał ewidencji godzin (z resztą nie jest to obowiązkowy element). Dla nich ważny będzie rachunek i potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia.
Jeżeli pracuje na umowę o pracę w innym zakładzie to ZUS będzie zainteresowany czy podczas zwolnienia na umowie o pracę nie świadczył pracy u was na zleceniu.
Jaki rachunek?
Kom. 4
Tak faktycznie może pojawić się takie pytanie ze strony ZUS. No i wtedy na pismo będzie trzeba odpowiedzieć. W takim wypadku wystarczy w odpowiedzi wskazać, czy w okresie wskazanym przez ZUS praca u Was była świadczona czy też nie. Zgodnie z przepisami taka osoba nie powinna u Was świadczyć pracy jeżeli pobierała za ten okres zasiłek.
@5 Zleceniobiorca wystawia rachunek za wykonanie zlecenia.
Kom. 5
Rachunek, listę płac, itp. - dokument na którym jest naliczone wynagrodzenie (kwota brutto, składki ZUS, podatek, kwota do wypłaty).
My tworzymy listę płać na podstawie przedstawionej ewidencji godzin wykonywania zlecenia. Czy to wystarczy?
Jeżeli taki zleceniobiorca na umowę o prace ma minimalne wynagrodzenie. To istnieje możliwość że w danym miesiącu ( ze zwolnieniem lekarskim) nie osiągnie minimalnego wynagrodzenia. I z umowy zlecenie wtedy potrącamy składki ubezpieczenia społecznego.
Kom.10 jest błędny, nadal ze zlecenia podlega tylko zdrowotnej
Kom. 9
Tak wystarczy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.