Storno kup czy nkup

Jeśli w 2019 roku faktura została zaksięgowana na konto pozostałe materiały KUP, ale w 2021 roku muszę zrobić strono czerwone tej faktury to robię też pozostałe materiały KUP czy raczej już NKUP?
Też pozostałe materiały KUP
Za mało podałaś szczegółów.

Opisz sytuację dokładnie... czemu musisz zrobić storno?
Rok 2019 masz pewnie zamknięty i SF zatwierdzone...
art. 54 uor zobacz.
Przejęłam po kimś spółkę którą staram się jakoś wyprostować - rozrachunki itp. okazało się że faktura końcowa rozliczająca zaliczkę nie powinna była być zaksięgowana i odliczony vat. Faktury z 2019, wyszło to teraz więc żeby były zgodne rozrachunki robię storno czerwone, rok 2019 i 2020 jest zamknięty.
"okazało się że faktura końcowa rozliczająca zaliczkę nie powinna była być zaksięgowana i odliczony vat"

ale dlaczego?
W roku 2021 nie powinnaś robić storna zapisów z roku 2019, trzeba skorygować w inny sposób.

Jak - to zależy od tego, na czym polegał błąd - czyli tak jak w kom. 4 - musiałabyś wyjaśnić, dlaczego faktura końcowa nie miała być księgowana.
Dlatego że była na 0,00 do zapłaty czyli rozliczona. Ewentualnie dekret 402/303 rozliczający zaliczkę, a błąd polega na tym że końcowa ponownie została zaksięgowana 403/202 i 221 VAT naliczony. Faktura zaliczkowa też z błędem bo dekret 402/202 zamiast 303/202
Wyksięgowałabym w tym roku zobowiązanie w pozostałe przychody operacyjne. Zakładam, że kwota nie jest istotna?

Trzeba też sprawdzić, czy VAT nie był dwa razy odliczony - wtedy trzeba by zrobić korektę i zaksięgować w pozostałe koszty operacyjne NKUP.
Kom. a nie można zrobić po prostu strono takiej faktury czyli odwrócić na minus tzn. w materiały 402 ze znakiem minus musi to być w poz. przych. oper. ?

"Trzeba też sprawdzić, czy VAT nie był dwa razy odliczony - wtedy trzeba by zrobić korektę i zaksięgować w pozostałe koszty operacyjne NKUP." - VAT ZOSTAŁ 2 RAZY ODLICZONY ALE NIE ROZUMIEM CO TRZEBA W POZ. KOSZTY OPER. - KWOTĘ VATU?
Stornować można tylko zapisy z roku bieżącego, storno to wycofanie zapisu, więc nie możesz w roku bieżącym wycofać zapisu z roku poprzedniego (bo go w roku bieżącym nie ma), trzeba skorygować w inny sposób.

Jeśli chodzi o VAT - tak, jeśli będziecie dopłacać VAT, to trzeba również ten VAT zaksięgować, żeby uzgodnić rozrachunki z tytułu VAT.
Ok, rozumiem, nie wiedziałam że stornować nie można poprzednich lat
ale jeśli w inny sposób to jaki czy taki dekret może być:
Wn -202 rozrachunek
Ma -760 - poz. przychody oper.
Ma - 221 - vat naliczony
i czy mogę to wprowadzić pod FVZ (zakup ) - księguję w Symfonii?
Napisz konta z kwotami.

Technicznie nie powiem, bo nie znam symfonii, ale zrobiłabym to przez PK.
Mam kilka faktur, ale podam jedną dla przykładu faktura zakupu
konto 202 Wn - 47633,28
konto 760 Ma- 38726,24
konto 221 Ma - 8907,04
Może tak być.
760 - Przychód w tym roku jako niepodatkowy, powinna być korekta CIT za rok ubiegły.
Ok, dzięki

mam jeszcze pytanie trochę w odwrotną stronę jeśli okazało się że nie było faktury w 2019 roku ale znalazłam ją w mailach i chcę zaksięgować w 2021 to na konto 402 -zakup materiałów NKUP czy też jako pozostałe koszty operacyjne NKUP?
Na PKO NKUP, to nie jest koszt tego roku.
Jeśli jest istotna to powinno być jako błąd lat ubiegłych - na wynik lat ubiegłych.
Kom.15
a masz jakis artykuł który by wskazywał że trzeba w pko a nie w "4" nkup, bo czytałam różne wypowiedzi tu na forum i niektórzy piszą że w "4" nkup więc już sama nie wiem jak jest poprawnie ?
Takie opinie można znaleźć w artykułach gofin, wg mnie PKO jest bardziej odpowiednie, ze względu na to, że koszt dotyczy lat ubiegłych i ujęcie go w zespole 4 może zniekształcić koszty rodzajowe za dany rok. W rzis wynik na działalności podstawowej powinien dotyczyć roku bieżącego, dlatego uważam, że bardziej prawidłowe ujęcie takich zaległych kosztów w PKO.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.