Ulga na złe długi w podatku dochodowym

Czy ja dobrze rozumiem ulgę na złe długi ?
Odliczamy od dochodu niezapłaconą wierzytelność w m-cu, w którym mija 90 dni (2020 rok).
Dłużnik płaci nam w lutym 2021. Za 2020r w zeznaniu rocznym nie pomniejszamy. Czyli jest neutralnie.
Ale w lutym 2021 powiększamy dochód o zapłaconą zaległość, a dopiero w zeznaniu rocznym za 2021 możemy sobie pomniejszyć. Czy możecie mnie uświadomić ? . Dziękuję.
Według mnie inaczej
1) w miesiącu w którym minęło 90 dni pomniejszamy dochód do zaliczki o wierzytelność
2) dłużnik płaci w lutym ( nie zrobiliśmy jeszcze zeznania rocznego) więc nie odejmujemy wierzytelności ( została zapłacona przed dokonaniem rozliczenia)
3) i według mnie na tym koniec
4) zwiększenie podstawy opodatkowania w lutym jeśli faktycznie w 2020 mamy ten dochód ujęty ( zwiększenie zaliczki)
Według mnie nie zwiększamy dochodu do opodatkowania w lutym , ponieważ nie ujęliśmy tej faktury w zeznaniu rocznym 2020
jak mamy ujęte w rocznym 2020 ( bo nie uregulowane do dnia złożenia zeznania i w 2020 minął termin 90 dni ) np. 1000 to to jak klient zapłaci np. w maju 2021 wtedy dochód do zwiększamy zaliczkę za maj 2021
1) in minus dochód w rocznym 2020
2) in plus dochód w rocznym 2021

Według mnie także nie ujmujemy w 2020 roku w zeznaniu tych należności których 90 dzień od terminu płatności nie upłyną w 2020 roku
Przykład sprzedaż z 15.10.2020 termin płatności 30.10.2020 ( 90 dzień w styczniu 2021 i wtedy zmniejszamy zaliczkę ) gdyby nie zapłacił do czasu złożenia zeznania za 2021 ujmujemy w PIT ,

płatność 2021 zwiększamy zaliczkę w miesiącu zapały
płatność 2022 przed złożeniem zeznania dopłacamy w rocznym
brak płatności do dnia złożenia zeznania ujmujemy wierzytelność in minus w PIT 2021
płaci po dokonaniu rozliczenia 2021 ( w 2022 r)
zwiększamy zaliczkę w miesiącu zapłaty
in plus dochód PIT 2022
No, jest problem z tymi korektami - są to kwoty brutto ?
infolinia nie wie jak rozliczać ....

w jaki sposób należy pomniejszać czy powiększać dochód w ciągu roku do niezapłaconych kwot - chodzi mi czy gdzieś na kartce , czy jest jakaś tabelka ?
ręcznie ? przecież się to pomyli ?
Itt , masz rację. Logika tak podpowiada. Ale słuchałam szkolenia na ten temat i tam właśnie było to poruszone.
I rozliczone tak jak napisałam. Dlatego zadałam pytanie, bo też nie do końca mi to pasuje.
A jak to w przypadku , gdybyśmy to my nie zapłacili ?
No, jest problem z tymi korektami - są to kwoty brutto ?
infolinia nie wie jak rozliczać .... Aga jak jesteś VAT czynnym netto .jak nie jesteś vatovcem brutto
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.