Działalność na ryczałcie a najem prywatny lokalu użytkowego

Prowadzę firmę w zakresie usług budowlanych. Jestem na VAT, i ryczałt 5,5%.
Ponadto jestem właścicielem prywatnego lokalu użytkowego ( wynajmowany na biznes) , który nie jest związany z moją firmą.
Jest po prostu moją własnością.
Teraz pytanie:
Czy mogę ten mój lokal użytkowy wynajmować na zasadzie najmu prywatnego, bez VAT, opodatkować jedynie 8,5 % ryczałtem. Nie prowadzić żadnej ewidencji VAT a jedynie ewidencję zapłaty jaką otrzymałem.
Czyli pisząc wprost ; byłby ten najem całkowicie oddzielony od mojej zarejestrowanej firmy.

Pytam ponieważ w necie jak czytam to wychodzi, że ten najem byłby jakby rozszerzeniem mojej działalności, wciągnięty do niej, opodatkowany VAT 23 %. Z kolei w urzędzie skarbowym tak mówią że nic nie można zrozumieć. Każą przepisy czytać. Tyko gdzie to czytać , jaka podstawa ?
Proszę,.. pomóżcie.
Pozdrawiam.
Stawka VAT: 23%. No i bez znaczenia tutaj jest, czy dla potrzeb pdoatku dochodowego będzie to traktowane jako przychod z dział. gosp. czy też najmu.
Co do opodatkowania podatkiem dochodowym to pewnie można to potraktować jako osobne źródło przychodu z tytułu najmu.
Dzięki. Ale ja nie chcę płacić VAT. Pieniądze nie duże, progu/ limitu nie przekroczę.
"Jestem na VAT" - No i to przesądza. Vat musisz płacić mimo, że tego nie chcesz.
OK. Tak też czytałem.
Jednak mam znajomego który na taką samą sytuację i mówi, że za poradą urzędu za wynajem płaci 8,5 % ryczałtu. Mija rok składa PIt 28, jest tam rubryka do najmu więc ją wypełnia, oczywiście w innej rubryce wypełnia neto z biznesu. VAT natomiast płaci tylko od biznesu tj. zarejestrowanej firmy usług budowlanych.
Nie miał żadnej kontroli więc trudno powiedzieć czy dobrze robi. Czyżby urząd źle mu powiedział. ? To poważny gość, ja mu wierzę, że robi dobrze ale może nawet nie wie, że robi źle.
Do kom. 4
moim zdaniem robi źle ad. VAT jeśli dotyczy lokalu użytkowego
Potwierdzam, ze jezeli jestes na Vacie, to najem lokalu uzytkowego 23%.Moze kolega wynajmuje lokal na cele mieszkaniowe i korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1.
Kwoty dot. najmu też należy VAT-7 wykazywać, przy czym:
- lokal mieszkalny wynajmowany na cele mieszkalne jako zwolniony z VAT,
- wynajem lokalu użytkowego ze stawką 23%.

Tak jak już pisalem sposób opodatkowania tych dochodów dla potrzeb podatku dochodowego nie wpływa na opodatkowanie dla potrzeb vat. Tak wióc czy to będzie przychód z dział. gosp., czy też z najmu, czy będzie to opodatkowania na zasadach ogólnych czy jako ryczałt jest bez znaczenia dla potrzeb vat.
To się narobiło. :-)
W skrócie:
1) działalność usługi budowlane -Ryczałt + VAT. Tu wiadomo.
2) prywatny lokal użytkowy najmowany na cele handlowe ( najemca prowadzi sklep wielobranżowy)- dla najemcy wystawia się zwykły rachunek (bez VAT).
To jest jedna osoba. Jak pisałem, ta osoba była w skarbówce i tak jej powiedzieli. Upewniłem się telefonując do gościa.
Chyba cały 2019 r. tak prowadził.
Wierzę w Forum, ale czyżby gość tak został wpuszczony w maliny ? Coś strasznego.
Dziękuję za komentarze i proszę o więcej.
Niezwłocznie zrobić korektę VAT-7 i JPK VAT
Dla vat-u najem prywatny jest dg (art. 15 ust. 2)
Jeżeli kontrahent nie będzie doplacal, to podatek wyliczyc metoda w stu od tej kwoty, ktora jest na rachunku.
Po złożeniu korekt, powstanie u niego zaległość podatkowa, plus odsetki.
Kolejna kwestia to faktura. (art. 106b ust. 1, art. 106i). Czy ten rachunek nosi znamiona faktury? Radze kontakt z US w tym zakresie.
Dziękuę wszystkim. Jesteście dobrzy ludzie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.