Obowiązek posiadania r-ku firmowego w zw. z zał. 15 vat

W projekcie ustawy vat, który może wejść do 01/09/19

po art. 108d dodaje się art. 108e i art. 108f w brzmieniu:
„Art. 108e. Podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, oraz podatnicy nabywający te towary lub usługi są obowiązani posiadać rachunek rozliczeniowy, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
No wynika to z obowiązkowego split payment co dla niektórych bo do rach.osobistych banki nie tworzą rachunków vat

https://www.gofin.pl/podatki/17,1,62,242147,kto-od-1-wrzesnia-2019-r-bedzie-obowiazkowo-stosowal-split.html
1> nie koniecznie SP, bo ten art. odnosi się ogólnie do towarów i usł. z zał. 15 bez względu na kwotę transakcji, a nie tylko do trans. > 15 tys.
Wczoraj byłam na szkoleniu z tego tematu i potwierdzono, że w przypadku zapłaty obowiązkowym SP trzeba mieć konto firmowe, żeby były dodatkowe r-ki VAT, bo tak jak w kom.1, do osobistych r-ków z reguły nie ma r-ków VAT
3> ale co mają do tego rachunki osobiste? Wszystkie podmioty, które sprzedają albo kupują towary/usł. z zał. 15 muszą mieć rachunek firmowy - "otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. ", bez względu na to czy płacą SP czy nie (trans. poniżej 15 tys.). W tym przepisie nie ma odwołania do ustawy o przedsiębiorczości, wiec limit 15 tys. nie ma tu znaczenia.
U mnie jest tak, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą niebędące VAT-czynnymi, mogą podać w CEiDG rachunek bankowy osobisty, który będzie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Głównie po to żeby nie płacić bankowi za rachunek firmowy. Natomiast wszyscy czynnik VAT-owcy maja otwarty rachunek firmowy bo tylko do takiego bank otwiera rachunek do SP. A wszystkie podmioty sprzedające pow. 15 tys muszą mieć rachunek zgłoszony związany z prowadzoną działalnością niekoniecznie będący rachunkiem firmowym.
Kkm. 4 , no tym własnie podobno polega problem, że osoby fizyczne prowadzące działalność gosp. nie zawsze mają r-ki firmowe, często używają swoich osobistych. A teraz obowiązkowy SP może na nich wymusić założenie takiego konta.
Wg mnie tu nie chodzi o sprzedaż/zakup tylko z zał.15, każdy prowadzący działalność powinien mieć rachunek firmowy
Wg mnie tu nie chodzi o sprzedaż/zakup tylko z zał.15, każdy prowadzący działalność powinien mieć rachunek firmowy
Oczywiście Okramn masz rację o to właśnie chodzi. Czyli jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Tak też rozumiem ten przepis. Wszyscy sprzedają towary z zał,15 musza mieć rachunek firmowy czytaj taki do którego bank założy konto SP
6> A teraz obowiązkowy SP może na nich wymusić założenie takiego konta. - to nie obowiązkowy spli payment zmusi ich do założenia r-ku firmowego, tylko handel towarami/usł z art. 15. Firma może mieć trans. takich towarów do 15 tys. i wtedy wcale nie musi płacić SP, tylko zwykłym przelewem, ale na podst. nowego art. 108e r-k firmowy mieć musi.
Znalazłem taki art 108e który znacząca się różni od podanego przez Ell

po art. 108d dodaje się art. 108e i art. 108f w brzmieniu:
„Art. 108e. Podatnicy, do których ma zastosowanie art. 106e ust. 1 pkt 18 oraz
art. 108a ust. 1a, są obowiązani posiadać rachunek rozliczeniowy, o którym mowa
w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe lub imienny
rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej otwarty w związku z
prowadzoną działalnością gospodarczą.link https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12321754/12591307/12591308/dokument394879.pdf
11> to co podajesz jest z nieaktualnego projektu

druk który wpłynął do sejmu
Druk nr 3602
Warszawa, 9 lipca 2019 r.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/AD1A072C72B0F1CCC1258432005D0DBA/%24File/3602.pdf

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3602
No to musiał się ten art.108e w międzyczasie cudownie zmienić :)
bo jak czytałam niedawno projekt to brzmiał tak jak w kom.11
a teraz ten projekt w sejmie już art.108e jest inny
normalnie czary :) ciekawe co jeszcze zmienili i jak zwykle obudzimy się z ręką w ....
No to cuda rzeczywiście nabijają kasę bankom \( obowiązkowe konto firmowe dla sprzedających i kupujących towary z zał 15 ) a one kasie rządowej ( podatek bankowe ) dwie pieczenie przy jednej ustawie
13> może to są "nocne zmiany" :))
4> "Wszystkie podmioty, które sprzedają albo kupują towary/usł. z zał. 15 " - tzn , że nie ma znaczenia czy VAtowcy - czy nievatowcy ?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.