Urlop na nałożony grafik

Dzień dobry. Z końcem miesiąca złożyłem wypowiedzenie w pracy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Grafik na miesiąc wrzesień był już ułożony. Mam nadal do wykorzystania kilkadziesiąt godzin urlopu. Czy nakładając taki urlop na grafik pracodawca ma prawo zmienić ilość godzin danego dnia na przykład z 8 na 12, żeby pozbyć się jak największej ilości godzin tego urlopu? Z tego co wiem taki urlop powinien być po prostu naniesiony na godziny, które już się w grafiku znajdują. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wieśniak nie powinien tak robić .. wrrr...
jaki macie okres rozliczeniowy?
Nie powinien
Pozostaje zrobić foto i dołączyć do skargi
Okres rozliczeniowy mamy miesięczny
Czy jest to poparte jakimś artykułem w kodeksie pracy, że nie jest to dozwolona praktyka?
A na co to wpływa ?
Przecież norma miesiąca się nie zmieni.
Czas pracy + godziny urlopu musi dać wymiar miesiąca (albo uzupełnienie do normy okresu rozliczeniowego)
Art. 129. § 3. Kodeksu pracy
Wpływa na jego ekwiwalent,być może nie dostanie
Wpływa to jednak na wysokość ekwiwalentu wypłaconego po zakończeniu stosunku pracy
Grafik to nie szmata żeby zmieniać w/g widzimisię
Napisz skargę do PIP
Pracodawca ma prawo wysłać na urlop w okresie wypowiedzenia. Nie ma przepisu, który zabraniałby wysyłania na urlop w okresie wypowiedzenia tylko dlatego, że grafik już jest ułożony.
Więcej godzin urlopowych to krótszy czas pracy we wrześniu i to jest zgodne z prawem.
Co innego gdy grafik zmienia się pod zwolnienie chorobowe.
Kom. 11 Pracownik może zostać wysłany na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, ale według godzin zgodnych z grafikiem. Nie może być jednak tak, że pracodawca zmienia grafik tylko po to by pracownikowi "zeszło" więcej godzin urlopu i żeby zapłacić mu mniej ekwiwalentu.
Robol dlaczego nie można pracownika wysłać w okresie wypowiedzenia na urlop i przez to wyznaczyć niniejszą ilość godzin do przepracowania.
Nie chodzi mi o fakt wysłania na urlop po ułożeniu grafiku. Bardziej chodzi mi o celowe wydłużanie dnia pracy, by wrzucić tam jak najwięcej godzin urlopowych. Wcześniej zaplanowane tam było 8h, zmieniło wie to tylko ze względu na urlop
Kom. 12 a który przepis zabrania w okresie wypowiedzenia zamienić planowany czas pracy na urlop.?
~Jaja , ale przez to będziesz mieć mniej czasu do przepracowania.
W sumie w grafiku będzie tyle samo godzin.
Co nie wpłynie raczej znacząco na wynagrodzenie. Przy braku zmiennych będzie to sama wysokość wynagrodzenia
Poczytaj ,grafik można zmienić tylko wyjątkowo -GIP
Nie chodzi tutaj o wynagrodzenie za pracę. Chodzi o ekwiwalent, który jest wypłacany za niewykorzystany urlop po ustaniu stosunku pracy. Nie jest to część wynagrodzenia
No, ale przecież działanie pracodawcy jest bezsensu, bo co mu to daje? Przecież co to ma za znaczenie czy udzieli Ci urlopu np. od pon. do piątku po 8 godzin (40 godzin), czy np. od pon. - czw. po 10 godzin? W końcu na to samo wyjdzie.
Tak samo robią niektóre lajzy ,obniżając wymiar pracy przy L4 ,później pracownik musi więcej godzin pracować
Równie dobrze może Ci udzielić urlopu na cały miesiąc nic nie zmieniając jeżeli masz tyle urlopu do wykorzystania.
Nie wychodzi na to samo,bo np po 8 h by miał jeszcze ekwiwalent,a tak nie będzie mial
No, ale co to ma za znaczenie np. urlop 4 dni po 10 godzin, czy 5 dni po 8 godzin? W tym i w tym wypadku z puli urlopowej schodzi 40 godzin urlopu. Tak samo przy 12 godzinach co to ma za znaczenie czy będą to 4 dni po 12 godzin, czy 6 dni po 8 godzin?
Wystarczy po prostu, ze pracodawca udzieli urlopu w innym okresie miesiąca i tyle. Nie trzeba tu nic kombinować ze zmianą grafika. No, chyba, że ta zmiana wynika z czego innego niż chęć, aby pracownik wykorzystał więcej urlopu.
Kom.23, 24 o to mi właśnie chodzi
Robol, czyli uważasz, ,że w okresie wypowiedzenia pracodawca nie ma prawa wysłać na więcej urlopu niż wcześniej planowano.
Pracodawca ma prawo tak ustawiać urlop i czas pracy, by zmniejszyć ekwiwalent.
Coś chyba niektórym po głowie chodzi zmiana grafiku po wpłynięciu chorobowego i z tym mylicie. Tam rzeczywiście były przekręty, bo np zabierano czas pracy w dni chorobowej a zwiększano po chorobowym albo odwrotnie i to jest zakazane.
Też uważam że jeśli pracownik miał zaplanowane na przykład 100 godzin pracy i 68 godzin urlopu, to pracodawca może go wysłać na 100 h urlopu i wyznaczyć czas pracy na 68h nawet po ułożeniu grafiku. Rozwiązanie umowy jest właśnie wyjątkową sytuacją bo już się nie powtórzy
Art. 167(1). W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155(1).

No i tutaj nie trzeba nawet zmieniać grafiku, aby pracownik wykorzystał przysługujący mu urlop. W końcu pracodawca może wskazać dowolne dni na wykorzystanie urlopu.
#26
Oczywiście ze może udzielić, ba nawet nakazać i cały miesiąc wolnego jeżeli pracownik ma tyle urlopu
Różnica jest taka ze po 12 h masz np. przy puli 60 godzin 5 dni urlopu a po 8 h masz urlopu 7 dni i jeszcze zostaje 4 h ekwiwalentu
2 dni to sporo jezeli np. masz zaklepaną uop od konkretnego terminu - jesteś 2 dni w plecy i nie wiadomo czy nowa robota poczeka , czy ktoś inny nie wskoczy na to miejsce
jednym słowem w wrześniu możesz pracować 16 dni lub 14 dni
Kombinacja nie jest na darmo :)
GIP limituje dopuszczalność tych zmian w trakcie okresu rozliczeniowego. Mogą one wynikać albo z prawa powszechnego (np. art. 1513 i art. 15111), albo z prawa wewnątrzzakładowego (np. długotrwała nieobecność lub choroba innego pracownika). Modyfikacja nie jest więc dozwolona, jeśli dopuszczalność zmiany harmonogramu pracownika nie wynika z wyżej wymienionych przepisów prawa pracy. Nie jest także dozwolona ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy
Dowolne zmiany podpadają pod obejście przepisów o nadgodzinach
Kom.30. zamiast płacić ekwiwalent za te 4 godziny co zostały, pracodawca miałby prawo skrócić jedną dniówkę o te cztery godziny I to by też była zmiana grafiku po jego opracowaniu. Nie ma więc różnicy w jaki sposób wstawi się urlop w grafik. Pracodawca ma prawo nie płacić ekwiwalentu i wstawić cały należny urlop
O jakich nadgodzinach robol piszesz?wstawianie urlopu zmniejsza czas do przepracowania. Wydłużenie dwóch planowanych dniówek z 8 godzin do 12 godzin i wstawienie urlopu w te dni daje cały dodatkowy dzień wolny .
Https://kadromierz.pl/blog/z-jakim-wyprzedzeniem-nalezy-wreczac-grafik-pracy-pracownikom/
Https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-mozliwa-jest-zmiana-rozkladu-czasu-pracy
Oj chyba nie tak napisałam. Czy to 3 dni urlopu po 8 godzin czy 2 po 12 to tyle samo dni wolnych. W każdym bądź razie po dokonanym wypowiedzeniu można tak zmienić grafik by pracownik wykorzystał cały pozostały urlop.
Niby gdzie pisze o nadgodzinach ? pisze kiedy dopuszcza sie zmianę harmonogramu

Art. 154. 2. § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.

a ten daje sie pracownikowi na tydzień wcześniej
art 129
§ 3. Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

Niekoniecznie daje wolny dzień , bo w równoważnym ten dzień i kolejne może pracować mniej h = godziny pracy można rozpisać na 16 dni ( przy założeniu z # 30 )

Jaki widzisz plus takiej zamiany dla pracownika ?
W tym problem, że taka zmiana harmonogramu, jak pisze jaja , czyli zwiększenie dniówki urlopowej z 8 na 12 godzin totalnie na nic nie wpływa, czyli jest bez sensu. Bo przepracowanego czasu nie przybędzie ani minuty. Niedozwolona byłaby zmiana odwrotna , z 12 na 8 godzin jeśliby prowadziłoby to do zwiększenia dni w grafiku czyli suma dni urlopowych i dni pracy byłaby większa niż norma a godziny byłyby zgodne z normą
No, ale co to ma za znaczenie na ile dni rozpisze pracę? W końcu na dowolną liczbę dni może urlopu udzielić. Tak więc jeżeli np. pracownik miał pracować poniedziałek, wtorek i środę po 8 godzin, to zmiana np. na poniedziałek i wtorek po 12 godzin i środa wolna nic nie zmienia, bo pracodawca może udzielić zarówno urlopu od pon - środy, jak i od pon do wtorku. Liczba udzielonego urlopu będzie taka sama.
Kom. 39. Miałoby znaczenie w odwrotnej sytuacji, gdyby zamiast urlop w poniedziałek , Wtorek i srodę zamienił na poniedziałek, wtorek środę i czwartek nie zmieniając ilości godzin urlopowych
Jaja, pracodawca ma prawo wstawić w grafik cały należny urlop.To czy zmieni grafik, czy też wstawi urlop na dotychczasowy grafik nic nie zmieni. Nie ma możliwości by zmusić pracodawcę do wypłaty ekwiwalentu, jeśli on nie chce płacić
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.