Osiągnięcie wieku emerytalnego - ponowne zatrudnienie - urlop

Dzień dobry,
pracownik osiągnie wiek emerytalny 17 lipca. Chce pracować do końca miesiąca, złożyć wniosek i ponownie się zatrudnić. Rozumiem, że jeśli będzie pracować do 30 lipca - dostanie emeryturę za lipiec, jeśli do 31 lipca - to emerytura dopiero od sierpnia. Czy musi mieć dzień przerwy pomiędzy zakończeniem pracy a ponownym zatrudnieniem?
Jeśli nie musi - to proszę o podstawę prawną - biuro, które prowadzi kadry upiera się, że musi być dzień przerwy.
I co z urlopem? Czy dostanie ekwiwalent? Pracownik chciałby zatrzymać sobie urlop.
Dziękuję za odpowiedzi - nie jestem kadrową.
Poproś BIURO o podstawę praną,że musi być przerwa
Praną=prawną
Rozwiązuje umowę z dniem 30.07. , bierze urlop-pędzie do ZUSu ze św. pracy, nowe zatrudnienie od 31.07.

Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Nie musi być dnia przerwy - ważne aby poszło zwua i zua z kodem emeryta
Właśnie przytoczyłam im ten paragraf, ale jak grochem o ścianę. To kolejny raz, kiedy muszę dopytywać na forum i się z nimi "wykłócać", że nie mają racji.
Umowę trzeba więc tylko rozwiązać i można już od razu zatrudnić w ciągłości
Kom 5- no ale TY kim jesteś w tej sprawie?
Koleżanką pracownika, pracuję w administracji i czasami mam kontakt z tym biurem, jak nie ma księgowej
Art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych- prawo do emerytury z ZUS ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz emeryt wykonywał je bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.

Czyli ustawa mówi, że umowę trzeba rozwiązać , nie ma przepisu wskazującego kiedy można nawiązać kolejną.
Ale ja rozumiem panie w biurze.
Problem w tym, że panie w okienkach ZUS nie znają ustawy i mówią o konieczności 1 dnia przerwy . I potem zaczynają się wędrówki zdezorientowanych pracowników. ZUS chce przerwy, mi w kadrach przerwa nie jest potrzebna , pracownik niesie świadectwo. Pracownica w okienku widzi ZWUA i ZUA dokładnie z tą samą datą, straszy pracownika, że nie wie czy to jest poprawnie., przestraszony pracownik znów przychodzi do mnie.....
Wiecie co mi taka pani w ZUS powiedziała na moją interwencję i sugestię szkolenia, a to ,że gdybym ja zarabiała tyle co ona, to też by mi się nie chciało poświęcać czas na szkolenia.
Jednak wyroki Sadów Apelacyjnych z 2018 i 2019 mówią co innego - powinna być 1 dniowa przerwa
Wiem ale :)
'''
W świetle wykładni art. 103a u.e.r.f.u.s. podstawą otrzymania emerytury jest rozwiązanie stosunku pracy. W związku z tym osoby, które składają do ZUS wniosek o przyznanie emerytury, muszą przedłożyć świadectwo pracy. Pomiędzy wydaniem świadectwa pracy a nową umową o pracę powinna wystąpić przynajmniej jednodniowa przerwa. Regulacja art. 103a u.e.r.f.u.s. wyklucza więc wypłatę świadczeń emerytalnych w okresie kontynuowania stosunku pracy z poprzednim pracodawcą bez uprzedniego rozwiązania z nim stosunku pracy. Analogiczne stanowisko sformułować Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 12 października 2018 r. III AUa 108/18. Brak przerwy w zatrudnieniu powoduje więc zawieszenie wypłaty emerytury bez względu na uzyskiwany przychód.''
Mam kilku takich zatrudnionych BEZ dnia przerwy :)
Wyroki sądów nie są prawem. Wydawane są w indywidualnej sprawie i tylko tej sprawy dotyczą.
Przerwa nie jest potrzebna. Sporo emerytów już zwolniłam i zatrudniłam bez dnia przerwy. Emeryturę biorą.
Oooooooo, NIE tylko Ty masz takich zatrudnionych , ale rozumiem panie w ZUS :)
Ja już widzę, jak Panie w ZUS stosują się do "naszych" wytycznych ;)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.