Płaca minimalna ???

Jesli pracownik ma płace zasadnicza 4242,00 zł oprocz tego otrzymuje premie co m-c zmienna
to jesli nastepuje zmiana placy minimalnej to musze dać do podpisania aneksy ?
NIE może zarobić mniej NIŻ 4300 od 01.07.
No a zmieniasz mu zasadnicze czy nie? Chyba wiesz czy zasadnicze zostanie na poziomie 4242 i będziecie dobijać do minimalnego premią, czy też podnosicie zasadnicze do 4300? Obie opcje są na razie prawidłowe, zasadnicze nie musi być równe wynagrodzeniu minimalnemu.
Ok, czyli premia nie jest wliczana do płacy minimalnej
i pracownik musi dostac aneks
"Ok, czyli premia nie jest wliczana do płacy minimalnej" ...a ten wniosek to skąd?

Do przeczytania: Art. 6 USTAWY z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Zasadnicze zostanie na poziomie 4242 i będziemy dobijać do minimalnego premią
tak chcemy zrobic
wiec wtedy nie musze dac aneksu?
Kom.3 - no nie - może mieć zasadniczą niższą niż minimalna + premia, tak aby w całości było >=4300
Kom 4 super dziekuje
przeczytałam ustawe i nie ma tam mowy o premii
kom 6
rozumiem , dziekuje

i wtedy nie musze dawac aneksu ?
Nie, nie musisz
Dziekuje bardzo
Chyba ze zapis
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej w wysokości aktualnie obowiązującego wynagrodzenia minimalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 z późn. zm.).". Zgodnie z nim, wynagrodzenie pracownika podlega automatycznemu podwyższaniu wraz ze wzrostem stawki minimalnej.
Przy takim zapisie masz pracownikowi wypłacać tyle ile wynosi aktualne minimalne (tj. od lipca 4300) PLUS różne premie i co tam jeszcze wymyślicie.
Dokładnie kom. 11 zapis ok i bez "anseksowania " co roku
Lub dwa razy w roku :)
Bo rozumiem, że zamysł jest taki pracodawcy że MA MIEĆ to minimalne zawsze, a premia to za coś....a nie dobijanie do minimum.
Taki zapis obowiazuje przez cały okres zatrudnienia
z automatu zmieniam co rok lub pól roku płace jak bedzie ogłoszona
i nic wiecej ne daje do podpisania
chyba ze nie daje takiego pisma i pilnuje zeby płaca + premia daly mi kwote ogłoszonej płacy minimalnej i nie robie zadnych aneksów
Zrób jak w kom. 10 i tyle masz spokój
Kom 14
tak jak od lipca jest 4300,00 to wszyscy maja tyle miec + dodatkowo dostaja ta premie
nie chcemy aneksowac co pól roku
ale na spokojnie zrobie sobie zapis jak kom 10 i wtedy bede miała spokój
Dziekuje za pomoc
Tylko jak chcesz wprowadzić taki uniwersalny zapis o minimalnym to uściślij w nim, że równe minimalnemu będzie wynagrodzenie zasadnicze, a nie po prostu wynagrodzenie. Bo skoro oprócz wynagrodzenia zasadniczego pojawiają się u was premie, to żeby potem nie było wątpliwości co ma być równe minimalnemu.
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie ZASADNICZE w stałej stawce miesięcznej w wysokości aktualnie obowiązującego wynagrodzenia minimalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 z późn. zm.).". Zgodnie z nim, wynagrodzenie pracownika podlega automatycznemu podwyższaniu wraz ze wzrostem stawki minimalnej.
Czy tak bedzie dobrze
Czyli tak chce płaca zasadnicza bedzie sie zmieniac jak płaca minimalna sie zmieni
premia uznaniowa to bedzie dodakowo , jest bez zapisu
czy zapis kom 20 bedzie prawidłowy
Będzie, będzie, będzie, nie wiem ile razy trzeba powtórzyć, już miałaś potwierdzenia w poprzednich komentarzach. W kom. 19 dostałaś dokładną informację od eshabe co zmienić, zmieniłaś, koniec.
Dobrze, przepraszam
dziekuje bardzo za pomoc i pozdrawiam serdecznie
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.