Wystawianie faktur w walucie

Czy jeżeli podatnik wystawia fakturę VAT w walucie obcej, ale ma umowę podpisaną z klientem (który de facto jest odbiorcą faktury) iż kursy zastosowane na fakturze powinny być z innego banku niż NBP to ma obowiązek wystawić i tak fakturę przeliczoną przez kurs NBP do złotówek?
Biorąc pod uwagę aktualne przepisy to VAT wykazany na fakturze walutowej musi być wykazany i przeliczony do PLN przez kurs NBP. Natomiast klienci są umówieni na inny kurs. Co w takiej sytuacji? Czy netto liczę po kursie X a VAT po kursie NBP i wykazuję go na fakturze?
Chodzi tutaj też ostatecznie o import takiego dokumentu do systemu księgowego, bo jeśli przeliczę kw. netto po innym kursie niż VAT to summa summarum w rozrachunku netto + VAT w PLN dadzą nam brutto, ale mnożąc wykazaną kwotę brutto przez kurs wskazany na fakturze - kwota nie będzie zgodna.
Proszę o podpowiedź po jakim kursie w takiej sytuacji przeliczać netto i wysyłać do systemu księgowego?
"Chodzi tutaj też ostatecznie o import takiego dokumentu do systemu księgowego, bo jeśli przeliczę kw. netto po innym kursie niż VAT to summa summarum w rozrachunku netto + VAT w PLN dadzą nam brutto, ale mnożąc wykazaną kwotę brutto przez kurs wskazany na fakturze - kwota nie będzie zgodna." - pomijając inny inny kurs niż NBP: założmy, że usługa jest wykonana 01.04 a faktura jest wystawiona 15.05. Zgadza się?
Nie, chodzi tutaj o inny kurs z innego zupełnie banku. Klienci sobie ustalili w umowie, że faktury będą wystawiane po kursie dajmy na to z MBANK, no ale VAT musi być na fakturze po NBP, więc w ostateczności fakturę nawet w walucie trzeba i tak przeliczyć do PLN, żeby do systemu księgowego weszła poprawnie w rejestry VAT. I tu nasuwa się pytanie czy w ogóle można przeliczyć netto po kursie dajmy na to MBANK a VAT po kursie NBP no i ten przeliczony VAT po NBP wykazać na fakturze fizycznie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.