Zmiana etatu ciąża

Witam, mam taką sprawę jest zatrudniona dziewczyna na 1/8 etatu od sierpnia 2023r. jest w ciąży, poród wyznaczony na lipiec. Czy można zmienić jej wymiar etatu na pełny z wynagrodzeniem najniższa krajowa? Jak to się będzie miało później do wypłaty zasiłku z Zusu? Szef przedstawił mi taki temat i zastanawiam się jak to ugryźć.
Pracuje czy jest na ZLA? Jeżeli jest na ZLA to zmiana etatu nie wiem do czego potrzebna, bo niczego nie zmieni. Jeżeli pracuje no to do podstawy zasiłkowej będzie brane wynagrodzenie po zmianie etatu. Pytanie po co ta zmiana etatu, tylko po to żeby był wyższy zasiłek? Bo jak tak no to szykujcie się na potencjalną kontrolę ZUS.
Pracuje cały czas i ja mówiłam, że to będzie podejrzane i kontrol wpadnie. Stwierdził, że najwyżej będziemy się tłumaczyć, że wpadło duże zlecenie i musieliśmy zmienić etat ponieważ ma więcej pracy i rozmów z klientami.
Inna sytuacja stwierdził, że może zatrudnimy ją na cały etat w drugiej spółce ale to tez podejrzane.
Zatrudnienie kobiety w ciąży niestety dla ZUS zawsze jest podejrzane i oznacza murowaną kontrolę. To rozwiązanie z kom. 3 jest wg mnie jeszcze gorsze.

No a co do zmiany etatu to też ile ona popracuje, jak jej ten etat zmienicie? Miesiąc? Mocno ryzykowne według mnie. Tłumaczenie ze zleceniem - jak nie będziecie mieć twardych dowodów na takie zlecenie to sami się podłożycie.
Kom. 2
No, a macie dokumenty i świadków potwierdzających te duże zlecenie i dodatkowe rozmowy z klientami?
Kolejny pomysł szefa, żebyśmy zmienili z 1/8 etatu na 1/2 etatu i dziewczyna popracowałaby z 2 miesiące bo faktycznie jest plan na cos większego, a tylko ona ma kwalifikacje, żeby to pociągnąć.
No, a ile ona teraz zarabia w ramach tej 1/8 etatu? No i czy to jej jedyne zatrudnienie?
Tak jedyne zatrudnienie ponieważ jeszcze studiuje, a teraz z 1/8 etatu ma 457,56 zł.
4242 : 8 = 530,25 - tyle obecnie wynosi minimalne wynagr. przy 1/8 etatu.
Faktycznie znaleźliście do pracy kogoś za takie pieniądze? W dodatku "a tylko ona ma kwalifikacje, żeby to pociągnąć" :-).
Jak dostanie teraz 1/2 minimalnego wynagrodzenia to nie sądzę, aby ZUS się wielce czepiał, bo i tak w sumie będzie pracować u Was za niewielkie pieniądze. No, ale oczywiście miejcie udokumentowane z czego wynika ta zmiana.
Ale nawet jak zmiana etatu ma miejsce w czasie trwania już zla, to ma to wpływ na ustalenie podstawy proporcjonalnie do etatu - nie może być niższa
Tak 530,25 wychodzi na 1/8, a ja podałam kwote po odliczeniu już.
Dziewczyna normlanie pracuje nie jest na zwolnieniu. Też byłam zdziwiona , ze za takie pieniądze chciała pracować ale ja sie nie wtrącam im mniej wiem tym krócej zeznaje :)
Nasuneło mi się kolejne pytanie wypełniając już druk z-3 do ustalenia zasiłku chorobowego podaję kwoty po zmianie etatu czyli z tych 2 miesięcy?
Tak
Dziękuję za pomoc :)
Przyjmuje się pełne miesiące po zmianie etatu, jeżeli zmiana etatu miała miejsce wcześniej niż zla
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.