Wynajem lokalu powyżej 100 tyś.

Co zrobić żeby można było opodatkować wynajem lokalu (110 tyś) podatkiem 8,5%??
Robiąc PIT28 krzyczy mi , że jako małżonkowie możemy złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości przez jedną osobę.
Czy te oświadczenie składa się do US , czy jak ? I chyba już za późno skoro robię PIT28 za 2023?
Art.12
8a. Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód otrzymany został w grudniu roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków.

skoro takie oświadczenie nie zostało złożone to rozliczasz małżonków osobno
No dobrze, a proszę mi powiedzieć-
w tej kwocie 110 tyś są również opłaty-podatek od nieruchomości , media- po opłaceniu tego mam przychód w kwocie 96800. czyli jaką kwotę wykazuję na PIT28?
A od jakiej kwoty płacono w trakcie roku podatek na PPE? (ryczałt)
przychodem z najmu prywatnego jest kwota samego czynszu określona w umowie najmu / bez opłat za media
Nie był płacony podatek w ciągu roku, w czerwcu została podpisana umowa - wynajem lokalu użytkowego na lodziarnię
Kom.3 - czyli powinnam zapłacić teraz podatek od 96800?
A jaki czynsz (tylko czynsz) określono w umowie najmu?
Napisz kiedy otrzymywano opłaty / w jakich m-cach
Napisano w umowie tak: że wynajem za rok 2023 wynosi 110000,00 zł i że koszty za media i podatek od nieruchomości ponoszę ja. Opłatę otrzymano jedną- w lipcu
1. Lokal jest wspólnym majątkiem małżonków?
2. Jeżeli tak, to czy złożono w US oświadczenie, ze tylko jeden z małżonków będzie rozliczał te przychody dla potrzeb podatku dochodowego?
To wspólny budynek , ale nie zostało złożone oświadczenie
No to każdy z małżonków składa PIT-28 w którym wykazuje przychód 55.000 zł. Całość będzie opodatkowana stawką 8,5%.
Ale po 55 czy odjąć te koszty ?
Przy ryczałcie nie odejmuje się kosztów.
Jeżeli w umowie masz wpisany czynsz w wysokości 110 tys. to od tej kwoty płacisz podatek. Gdyby czynsz był wpisany np. 96.800 zł plus osobno oplaty to wtedy można by zapłacić podatek od niższej kwoty.
Ok, dziękuje
Kom.8
... Opłatę otrzymano jedną- w lipcu ...
to za lipiec powinni zapłaci podatek na PPE
podatek od przychodu u małżonków ( po połowie) wykazujesz w PIT-28 w lipcu
powinny byc zapłacone odsetki
To jeszcze raz ja do kom15... Mam zrobić to po połowie , mimo że żona rozlicza się na PIT36L i umowa najmu była spisana tylko na męża?? Nic to nie zmienia ??
"Mam zrobić to po połowie , mimo że żona rozlicza się na PIT36L" - to bez znaczenia i nic to nie zmienia.
"umowa najmu była spisana tylko na męża" - to ma znaczenie tylko przy podatku vat.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.