Odprawa rentowa u innego pracodawcy

Pracownik jest nieuleczalnie chory. Nabył prawo do renty kilka lat temu i pracuje u nas ale w świadectwach pracy z poprzednich zakładów nie ma wzmianki o wypłacie odprawy rentowej, oświadczył, że nie została mu wypłacona. Rozwiązuje umowę bo upływa 182 dni choroby. Za dwa miesiące dodatkowo osiąga wiek emerytalny. Czy można mu wypłacić odprawę rentową? Albo już emerytalną? (Pracodawca chce mu iść na rękę).
Czy są spełnione dwie przesłanki z KP ?
art. 921. § 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
.."którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę" szczególnie to ?
Pracownik już dawno jest na rencie, ale poprzedni pracodawca nie wypłacił mu odprawy, pracodawca chce iść na rękę i ją teraz wypłacić, czy może?
Móc zawsze może, co na plus, pytanie czy będzie zatem wolne od oskładkowania...
Za 2 miesiące wiek emerytalny.... ale okres zasiłkowy się kończy i musi rozwiązać umowę...
No właśnie, ten zus....
Rozporządxznie wolne od składek zus są...
2) odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,

pytanie do pracownika, czy będzie związek tutaj , że w związku z przejściem....bo on nie przechodzi, już miał prawo- wydaje się mi przynajmniej ze tak ale oskładkowana
Kom 5 świadczenie rehab. tez wykorzystał ?
a można go na nun przetrzymać i emerytalną wypłacić po osiągnięciu wieku - wtedy rozwiązać umowę,
opcji jest wiele
Poprawka
"pytanie do pracownika, czy będzie związek tutaj , że w związku z przejściem....bo on nie przechodzi, już miał prawo- wydaje się mi przynajmniej ze tak ale oskładkowana"
mialo być....pytanie do PRAWNIKA
Św. rehabilitacyjne się nie należy bo jest rencistą. Też myślałam o tych NUN tylko choroba poważna i może być różnie....
Myślę, że jeśli jest to przejście związane z utratą pracy z powodu braku zdolności to można wypłacić odprawę stosując zwolnienie.
A zapomoge z ZFŚS - zwolniona z podatku
Dziękuję Wam za komentarze. Chyba zaryzykujemy i wypłacimy tą odprawę...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.