Ewidencja godzin zleceniobiorcy - czy potrzebna?

Czy jeśli w umowie zlecenie jest zawarte, że zleceniobiorca przepracuje miesięcznie 3 h, niezbędne jest również prowadzenie ewidencji czasu pracy?
Niezbędne jest również prowadzenie ewidencji czasu pracy
Wystarczy oświadczenie zleceniobiorcy (np. na rachunku) że w danym m-cu przepracował 3 godz.
Art. 8b. 1. W przypadku umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, strony określają w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
2. W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
Reasumując najpierw sprawdzasz zapisy w umowie, a jeżeli tam nic nie ma o potwierdzaniu liczby godzin to stosujesz ust. 2 w/w przepisu.
Czyli mimo, że zlecenie jest zawarte z własnym pracownikiem (zlecenie dotyczy czegoś innego niż umowa o pracę) i w umowie jest zapis, ze przeznaczony czas na to zlecenie będzie wynosił 3 h, to i tak niezbędna jest ewidencja godzin?
"i tak niezbędna jest ewidencja godzin?" - jeżeli masz taki zapis w umowie to tak. Spojrzałeś w ogóle do niej?
Czy jeśli w umowie zlecenie jest zawarte,
"że zleceniobiorca przepracuje miesięcznie 3 h,"

niezbędne jest również prowadzenie ewidencji czasu pracy? - to już moje pytanie, źle napisałem

W umowie jest "czas przeznaczony na całość zadań wyniesie 3h miesiecznie".
Wg mnie, zapis
"czas przeznaczony na całość zadań wyniesie 3h miesiecznie"
nie jest tożsamy z potwierdzaniem godzin
Ten przepis ma zastosowanie jeżeli w umowie nie masz zapisów o potwierdzaniu liczby godzin:
Art. 8b. 2. W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
Czyli dobrze rozumiem, że jeśli w umowie mam tylko zapis:
"czas przeznaczony na całość zadań wyniesie 3h miesiecznie"
a nie mam nic, żadnego zapisu na temat potwierdzania liczby godzin,
to jednak należałoby prowadzić ewidencję?
"przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług" - nie ma tu ani słowa o tym, że trzeba prowadzić ewidencję.
Ja w praktyce stosuję po prostu oświadczenie zleceniobiorcy. Chociaż jak widać w podanym przepisie, to również zleceniodawca może potwierdzić liczbę przepracowanych godzin. No, ale wydaje mi się, że bezpieczniejsza jest wersja z oświadczeniem zleceniobiorcy.
Xyzz bardzo dziękuję, że tak pochyliłeś/łaś się nad moją sprawą.
Zapytam jeszcze, Twoje stanowisko w moim przypadku - ten zapis może przejść w przypadku kontroli, żeby nim się bronić, jednak bezpieczniej brać oświadczenie?
Bierz oświadczenie. Czas przeznaczony, nie oznacza czas faktycznie przepracowany.
Temat wyczerpany.
Dziękuję.
Dość sporo informacji tutaj - https://www.eqsystem.pl/zarzadzanie-zasobami-ludzkimi/ewidencja-czasu-pracy-jak-skutecznie-efektywnie-i-zgodnie-z-prawem-dokumentowac-godziny-pracy/
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.