30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

Pilne ! MZ+ i zwrot składki zdrowotnej

Ryczałt, mały Zus plus.
W 2023 zwrócono około 2600 nadpłaty składki zdrowotnej.
1. Wiem ze trzeba doliczy polowe do przychodu w pit-28, chyba w części D bo nie ma na to osobnej rubryki?
2. Muszę złożyć DRA2 do małego Zusu, czy tu powinno się doliczyć 50% tego zwrotu składki ? W pit będzie doliczone ale w zasadzie zdrowotna nie ma wpływu na mały Zus plus, wiec czy jej zwrot ma wpływ ?
3 jeśli nie to w sumie byłaby kolizja miedzy przychod w pit-28 a przychodem w dra2

Pomocy
Z tego co jakiś czas temu pytałam na MF to tak, mówili, że w części D dodać do przychodów według stawki od której odliczano w 2022. Natomiast jak były różne to w proporcji a to już dla mnie czarna magia jak to policzyć.
2. Według mnie nie, ale nawet zus nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Skoro nie możemy pomniejszyć podstawy do zusu plus to czemu mamy ją powiększać przez zdrowotną..
3. No będzie, najwyżej wyjaśnienia i jak będą zdania, że jednak należy doliczyć to korekta dra2, bo co innego na ten moment począć...
Mi dziś mocno naburmuszona pani w Zus powiedziała ze to skarbowy wyznacza co jest przychodem, a nie Zus
Sadząc po tym - jeśli zwrot jest przychodem to bierzemy do przychodu mz+
Ehhhhhhh
Czytając art. 21 ust. 2a uzpd wyrażenie "doliczyć odpowiednio" wskazuje raczej na skorygowanie w zeznaniu Pit-28 składek zdrowotnych o ten zwrot... Efekt(przychód opodatkowany) będzie wówczas taki sam jak w przypadku doliczenia składki zwróconej do przychodu w części D, a nie wprowadzi niepotrzebnego zamieszania. Na wysokość podstawy do Małego ZUS Plus w przypadku ryczałtu mają wpływ przychody z działalności(bez potrąceń). Jeśli wykażemy je wyższe(bo taki będzie efekt gdy doliczymy 50%zwróconej składki zdrowotnej do przychodu), automatycznie wzrośnie nam składka społeczna na Małym ZUSie Plus...
Niestety, eksperci milczą na ten temat...
Orzymałam dzisiaj taką odpowiedź z COT ZUS:
zwrot składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest neutralny jeśli chodzi o ustalenie podstawy wymiaru tej składki.
Nie zwiększa jej. Zgodnie z ustawą zdrowotną podstawa ta jest ustalana w oparciu o przychód przedsiębiorcy z działalności gospodarczej. Ustawa ta nie zawiera dodatkowych regulacji, które uprawniałby do zmniejszania przychodu o opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pomniejszenie takie może być natomiast dokonywane na potrzeby ustalenia podstawy opodatkowania. Stąd zwrot opłaconej składki, która uprzednio wpłynęła na wysokość podstawy opodatkowania ma wpływ na rozliczenia w PIT, ale nie wpływa na podstawę składki zdrowotnej.
Pytanie jednak jak wykazać ten zwrot w PIT 28 pozostaje aktualne. KIS twierdzi, że to przychody z działalności a infolinia ZUS, że skoro z działalności to jest podstawą do zdrowotnego. Czy odliczone w 2023 zdrowotne pomniejszyć o zwrot np odliczone było 4000, zwrot 3000 więc wykazać w polu odliczane zdrowotne 1000? Wtedy wilk byłby syty i owca cała. Tylko co w przypadku gdy był tylko zwrot a nie zdrowotne nie było odliczane (niezapłacone). Ze znakiem minus nie przejdzie?
Regulacja art. 11 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym PIT w celach podatkowych pozwala na odliczenie od przychodu z działalności gospodarczej 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz za osoby współpracujące z podatnikiem opodatkowanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych — jeżeli nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie). Odliczenie to nie wpływa na wymiar kolejnych składek zdrowotnych.
Czyli, że jeśli zostały zwrócone to nie można ich było odliczyć w 2023? To pozwalałoby na odliczenie tylko różnicy pomiędzy zapłaconymi a zwróconymi w Pit 28? Czy to Pani miała na myśli Pani Sylwio?
Pani Celino zwróconych składek zdrowotnych nie można odliczyć, odliczamy zapłacone, a jeśli zostały zwrócone to należałoby skorygować(zmniejszyć) odliczenie, a nie traktować zwrotu jako przychód i wpisywać go w części D zeznania... Uważam, że w zeznaniu PIT-28(26) w części E4, poz. 104 należy wpisać 50% wartości składek społecznych zapłaconych w 2023, skorygowanych o otrzymany w 2023 roku zwrot za 2022.
Wysokość ryczałtu będzie taka sama jakbyśmy ujęli zwrot w przychodzie, a nie wprowadzi dodatkowego zamieszania.
Co do pytania w kom. 5, czy dobrze rozumiem, ma Pani na myśli sytuację, gdy był zwrot a działalność w 2023 była zawieszona?
Pani Sylwio,
Miałam na myśli dokładnie to, o czym Pani pisze. Podałam uproszczony przykład. Zapłacone=odliczone(50%)- 4.000. Zwrot w uproszczeniu - 3.000 czyli poz 104 PIT 28 wpisujemy różnicę, czyli 1.000 zł. Mamy opodatkowane. Tylko szukam poparcia tego w przepisach i nie wiem, czy mogę się podeprzeć art. 11 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym PIT. Mianowicie, że mogę odliczyć jeżeli nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Czyli, że odliczono w 2023 4.000 ale zwrócono 3.000 to mam prawo odliczyć tylko 1.000.
Mam pisemną odpowiedź z ZUS popartą przepisami, jeśli chodzi o wpływ zwrotu na podstawę zdrowotnego. Potwierdziłam dzisiaj na infolinii, że ZUS zmienił stanowisko. Walczyłam o to i nie tylko ja dwa tygodnie.
Zgodnie z treścią stanowiska Ministerstwa Zdrowia, zwrot składki zdrowotnej (na podstawie art. 81 ust. 2i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej) nie wpłynie na bieżący wymiar składki zdrowotnej u przedsiębiorcy rozliczającego PIT w formie zryczałtowanej.
Niestety nadal nie ma pewności, co do małego ZUS. W tym przypadku podpierają się ustawą o ubezpieczeniach społecznych nie ustawą o świadczeniach zdrowotnych. Chociaż i jedna i druga mówi o przychodach z działalności rozumieniu z działalności w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym PIT.
Pani Sylwio,
Co do pytania w kom. 5, czy dobrze rozumiem, ma Pani na myśli sytuację, gdy był zwrot a działalność w 2023 była zawieszona?
Nie. Sytuacja w której w 2023 był zwrot za 2022 a nie została zapłacona żadna składka mimo, że należna (brak środków) więc nie ma wtedy prawa do jej odliczenia. Co wtedy wpisać w poz. 104? Tylko zwrot? Chyba nie przejdzie. Wtedy li tylko doliczyć do przychodów a to podniesie przychody do małego ZUS, jeśli ZUS nie zmieni stanowiska.
W przypadku zdrowotnego jest odpowiedź, że mimo iż zwrot zostanie wykazany jako przychody nie będzie to wpływało na podstawę zdrowotnego. A jak to będzie weryfikowane ciężko orzec.
W przypadku małego ZUS przepisy wskazują weryfikację na podstawie zeznań podatkowych.
Miałam na myśli zwrot z minusem żeby powiększył a nie pomniejszym przychód. dość karkołomne. więc Pani metoda może się sprawdzić, jeśli zwrot w 2023 był mniejszy niż zapłacone i odliczone składki. w odwrotnej sytuacji może być trudne do wykonania. Czy ma Pani inny pomysł albo coś opatrznie zrozumiałam?
Pani Celino, ja się głównie sugeruję art. 21 pkt 2a uzpd, cyt.: "Jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od przychodu lub ryczałtu, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone". Słowo "odpowiednio" oznacza moim zdaniem, że jeśli zrobiło się coś jednym sposobem, to w taki sam sposób należy podejść do tego w przypadku zwrotu, czyli w naszej sytuacji skorygować składki zdrowotne zapłacone w 2023 o otrzymany zwrot w 2023 i 50% uzyskanej kwoty wpisać w zeznanie.

Zgadzam się z Panią, że moja propozycja nie będzie miała zastosowania, gdy zapłacone składki zdrowotne w 2023 będą mniejsze niż zwrot nadpłaconych składek...

Ewidentnie brakuje w zeznaniu pit-28 dodatkowej sekcji dającej możliwość wpisania zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej jako doliczenie lub zwiększenie przychodu podatkowego...
Odpowiednio moim zdaniem znaczy w takiej proporcji doliczyć jak zostało odliczone wg poszczególnych stawek ryczałtu.
Brakuje ewidentnie pozycji doliczenia do przychodu z tytułu zwrotu składki zdrowotnej, tak żeby to było klarowne dla ZUS. Ktoś nie dopatrzył i teraz ciężko z tego wybrnąć.
Ministerstwo Zdrowia i ZUS są zgodne, co do tego, że doliczone zwroty mimo iż są przychodem z działalności nie podwyższają podstawy. Ale nadal nie ma jasnej interpretacji co do małego ZUS. Albo są odpowiedzi takie jakie były dwa tygodnie temu odnośnie podstawy zdrowotnego. Że należy ustalić zgodnie z zasadami ustawy o PIT/ryczałcie.
Ale byłoby to bez sensu bo podając kwotę przychodu za 2022 w 2023 do małego zus przychód nie mógł być pomniejszany o żadne odliczenia to na jakiej podstawie ma być podwyższany za 2023, jeśli chodzi o ulgę Mały Zus?
Dokładnie Pani Celino. Uważam, że ze względu na Mały Zus plus, prezentacja w PIT-28 zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej może namieszać...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.