Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.

Auto Casco - wyliczenie proporcji dla samochodu powyżej 150 tyś

Samochód osobowy powyżej 150 tyś w leasingu operacyjnym . Wykupiona polisa Auto Casco. Proporcję do auto caso wyliczam 150 000/ wartość polisy, tylko na polisie mam wpisaną wartość brutto. Czy proporcje liczę od wartości na polisie brutto czy przeliczam na netto?
Bierzesz pod uwagę podaną na polisie i nic nie przeliczasz
Ok, czyli brutto. Bardzo dziękuję.
Witam. A jaką proporcję masz do amortyzacji? 150tyś /wartość samochodu = procent x polisa auto casco
Do zlimitowania polisy bierze się pod uwagę wartość na polisie a nie amortyzacji.
Komentarz 4: *Darianna | 2024-02-12 13:58:24 | 89.***.***.146
Do zlimitowania polisy bierze się pod uwagę wartość na polisie a nie amortyzacji.


Komentarz 1: *Darianna | 2024-02-12 13:33:34 | 89.***.***.146
Bierzesz pod uwagę podaną na polisie i nic nie przeliczasz


Samochód osobowy powyżej 150 tyś w leasingu operacyjnym

Darianno, to jak w końcu wyliczasz proporcję czy nie?

Leasing operacyjny, czyli już amortyzuję samochód, jestem właścicielem. Jeśli auto powyżęj 150 tyś to do amortyzacji i do polisy stosuję odliczenie proporcją do limitu 150tyś
Amortyzacja - jeden limit 150 tys. / raz ustalony na cały okres amortyzacji
polisa - odrębnie liczony limit / który będzie się zmieniał co roku bo wartość samochodu spada
Albo rośnie :)))
proporcje wyliczam, ale nie przeliczasz tego co dla potrzeb ubezpieczenie z polisy na netto czy brutto
i tak jak kom 6 nie jest to ten sam wskaźnik proporcji jak w kom3
jeżeli na polisie masz wartość dla celów ubezpieczenia np 180000 to masz 150/180= 83,33% i przez tyle mnożysz AC
Nie bierzemy wartości z polisy

Przykład 3

Pan Łukasz prowadzi działalność gospodarczą i korzysta z leasingowanego auta o wartości 187,5 tys. zł. Ubezpieczenie AC kosztowało go 5 tys. zł. Aby obliczyć, jaką wartość składki za AC będzie mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, Pan Łukasz musi wykonać następujące działanie: 150 000 : 187 500 = 0,8 co daje 80%. Taką część składki na AC Pan Łukasz może ująć w kosztach, czyli 80% x 5 000 = 4 tys. zł.
Art. 23 ust. 1 pkt 47
47) składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, innego niż określony w pkt 46, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia;
Art 12 ust 1 pkt 47a)
dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy;
Art 23
" z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego"
niech ktoś jeszcze zabierze głos i rozstrzygnie :D
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.