Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.

Za 4 lata będe mogła wnioskować o emeryturę

Dzień dobry :) w 2028 roku w maju konczę 60 lat, na dzień dzisiejszy ma 30 lat pracy, według obliczeń na ZUS PUE kalkulator emerytalny (bez kapitału początkowego-jestem w trakcie załatwiania) mogę liczyc na 1200 zł emerytury:(
Od 20 lat pracuję w jednym zakładzie i z powodzeniem mogę tu zostać na co najmniej kolejne 10 lat. Chciałam się zapytać czy korzystniejsze jest nie składać wniosku o emeryturę tylko pracować dalej, czy też zwolnić się i po miesiącu podjąć pracę u tego samego pracodawcy? Czy pobierając emeryturę i pracując ZUS bierze jakiś inny wskaznik do obliczenia*/ podwyższenia emerytury z tytułu pracy niżby była ciągłośc i nie składałabym papierów o emeryturę, co sądzicie moi drodzy ??
Dalekie plany... wrzuć na luz.
Masz pięćdziesiąt parę lat a o już emeryturze myślisz?
Nie chcę mieć głodowej emerytury, pytam z wyprzedzeniem żeby w jakiś sposób zwiększyć tą moją biedną emeryturę i tyle.
Pozdrawiam
Przez pięć lat może się sporo zmienić, np. podwyższenie wieku emerytalnego :)
Nie ma co już teraz się tym martwić. Za kapitał początkowy może dojść nawet ok. 1000 zł jeżeli przed 1999 zarobki były na poziomie przeciętnego rocznego wynagrodzenia. Do tego całość będzie jeszcze podlegała kolejnym waloryzacjom do tego 2028 roku.
Po prostu się martwię, Dziękuję:) Spokojnego weekendu życzę :)
Jeśli zdecydujesz się na zwolnienie się i po miesiącu ponowne podjęcie pracy u tego samego pracodawcy, ZUS może potraktować to jako kontynuację jednej pracy, co może mieć wpływ na obliczenia emerytury.

Podejmując pracę po uzyskaniu prawa do emerytury, możesz kontynuować odprowadzanie składek emerytalnych. To może wpłynąć na podwyższenie Twojej emerytury w przyszłości. ZUS uwzględnia nowe wpłaty emerytalne i zaktualizuje wysokość emerytury zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z urzędniczką w ZUS-ie.
.."Jeśli zdecydujesz się na zwolnienie się i po miesiącu ponowne podjęcie pracy u tego samego pracodawcy, ZUS może potraktować to jako kontynuację jednej pracy, co może mieć wpływ na obliczenia emerytury. .....

jak to rozumieć ?
i w jaki sposób moze miec wpływ na obliczenie emerytury ?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.