Choroba pracownika po 5 dniach zatrudnienia wyjątkowy przypadek

Mam dylemat bo nie wiem jak mam naliczyć wynagrodzenie za styczeń. Sprawa dość skomplikowana. Od lipca pracownik pracował w firmie właściciela na 1 os dg do 31/12/2022 (umowa na czas określony). Pracownik zaczał pracę w nowej firmie spółce cywilnej gdzie wspólnikiem jest ta sama osoba od 1/01/2023. Choruje mi od 05/01/2023. Jaką mam brać podstawę do ZUS, bo teraz mu wychodzi w spółce cywilnej minimalna bo to jego pierwsza wypłata.Natomiast gdyby był dalej w 1 os dg to miały podstawę 5.922,00 a nawet i więcej w niektórych miesiącach. Czy mogę uwzględnić mu przychód do podstawy zasiłku z 1 os dg (znam podstawy do wyngrodzenia za czas choroby). Czy pracownik traci i nie mogę ująć wcześniejszych miesięcy do podstawy chorobowego. W sumie nie z jego winy został zatrudniony w kolejnej firmie właściciela. Nie było miedzy jedną a drugą umową ( w kolejnej spółce) ani jednego dnia przerwy.
...Czy mogę uwzględnić mu przychód do podstawy zasiłku z 1 os dg (znam podstawy do wyngrodzenia za czas choroby).

nie możesz - bo przecież nie jest już pracownikiem w poprzedniej (jdg) firmie - liczysz tylko to co u was
jakie ma teraz wynagrodzenie w umowie o prace w sc?
Niestety minimalne
Podstawa chorobowego z nowej umowy czyli z minimalnego.
No, a dlaczego podpisano z nim umowę ze stawką minimalną jeżeli wcześniejsze zatrudnienie było ze znacznie wyższym wynagrodzeniem?
Bo jest minimalne plus premia uznaniowa Więc pracownik bardzo traci. Wcześniej tez było minimalne plus premia uznaniowa
Spójrz do art. 37 ustawy zasiłkowej. W końcu nie tylko wynagrodzenie zasadnicze wchodzi do podstawy zasiłku jeżeli pracownik otrzymuje tez inne składniki wynagrodzenia.
No ale pracownik po 5 dniach pracy zachorował więc chyba żadnej premii uznaniowej jeszcze nie zdąży otrzymać.
Kom. 5 - ale w tym wcześniejszym zatrudnieniu premie chyba były dość duże. I pewnie na to liczył podpisując umowę w drugiej firmie. A że zaraz się rozchorował, to już temu nikt nie jest winny.
Jeszcze raz powtórzę wystarczy zastosować art 37 ustawy. Za okres do 4.01 tej osobie jak rozumiem przysługuje jakieś wynagrodzenie i być może premia za ten okres.
Trochę wysiłku: spojrzeć do ustawy i zastosować zapisy z art. 37, a szczególnie zwrócić uwagę na art 37 ust. 2 pkt 2 no i pracownik być może nie straci na tym, że zachorował na początku zatrudnienia jeżeli faktycznie oprócz wynagr. zasadniczego otrzymuje premię.
Bardzo bardzo dziękuję za pomoc
".....osiągnąłby gdyby przepracował cały miesiąc......."
Ale kiedy mowa o premii UZNANIOWEJ to chyba trudno zakładać uznanie szefa w tym momencie? Tym bardziej, że nie wiadomo, czy premie są wliczane do podstawy chorobowego.
Owszem premia jest wliczana ale w tym wypadku szef jej nie wyplaci gdyż to uznaniowa. Wiec podstawa tylko minimalne
No zrozumiałe, że nie wypłaci :)
Trudno zdobyć uznanie pracując 3-4 dni.
Kom. 12
No to w takim razie wredny szef i tyle. Jak sama napisałaś wcześniej z jego winy pracownik zm ienil firmę, a teraz mimo możliwości rozwiązania tej sytuacji na korzyść pracownika nie wypłaci premii i pracownik będzie stratny na chorobowym. Niestety Ty nic z tym nie możesz już zrobić
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.