Vat od sprzedazy auta z leasingu

Podatnik vatowiec obecnie świadczy usługi zwolnione z vat art 43. Do 02.2022 świadczył również usługi opodatkowane stąd rejestracja do vat.

Miał w leasingu samochód który uległ wypadkowi. Będzie szkoda całkowita więc leasingodawca sprzeda go podatnikowi a ten chce od razu go sprzedać dalej.
Czy w tym przypadku mogę odliczyć 100% vat skoro auto będzie sprzedane? Czy tu nie ma znaczenia fakt, że auto to służyło dg zwolnionej?
Ja bym nie wprowadzała samoch. do firmy / nie odliczała VAT
sprzedała później jako samochód prywatny na umowę K-S
oczywiście będzie przychód z Dg ale bez VAT
Ta przy sprzedazy będzie mozna uznać wykup jako koszt ?
A był wykup z leasingu? / masz fv wykupu?
Jeszcze nie mam, ale bedzie i to spora kwota ponad 100tys. Do tego jeszcze odszkodowanie z ubezpieczenia. :(
nie wiem jak to "ugryźć"
Jak chce sprzedać dalej to może tak :
zakup-odliczenie vat 50%
sprzedaż - vat 23% + korekta nieodliczonego vat 50%
wyjdzie na to samo jakby odliczył naliczony 100% jak to będzie ten sam m-c (zakup i sprzedaż)
Gosiu ale on nie może odliczyć 50% bo ma sprzedaż tylko zwolniony teraz
Ale piszesz ze kupuje do dg opodatkowanej (sprzedaz samochodu z vat 23%) to niby dlaczego nie może odliczyć?
Nie wiem, mam jakieś wątpliwości :(
Dodam, że ten samochód na leasingu służył tylko DG zwolnionej, nie odliczanie VAT w ogóle ocean leasingowych.
Nie odliczany był VAT od rat leasingowych *

( słownik w telefonie przekręca) ;)
Ale wykup/zakup to inna czynność niz leasing

no to moze zakup do dg zw. i dalsza sprzedaz tez na zw.
"dalsza sprzedaz tez na zw. "

na podst. jakiego art. Gosiu ? :)
Art. 43. 1. Zwalnia się od podatku:
2) dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;
Dzięki Gosia, chyba już nie myślę, przesilenie :(

wysłałam klientkę do dorady
Doradcy*
Sama jestem ciekawa która opcja będzie poprawna :)
napisz jak możesz po wizycie u doradcy
Ok :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.