Zwrot podatku dochodowego

Witam jak to jest z kwotą wolna od podatku? Czy jeśli przekrocze te 30000 zł powiedzmy do 36000 to nie otrzymam w ogole zwrotu ? Czy podatek zostanie naliczony tylko od tych 6000 i dostanę zwrot pomniejszony o 6000 x 12% czyli równo 2880 zł?
Trudno zgadywać. Z jakiego tytułu masz dochody? Ulga w podatku jest u Ciebie stosowana w trakcie roku?
A z jakiego tytułu masz otrzymać zwrot?? Płacisz podatek teraz?
Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Nie skladalem u pracodawcy pit-2 wiec zaliczki na podatek dochodowy są odprowadzane każdego miesiąca. Kwota wolna od podatku to 30000 zł więc zarabiając naj najnizsza krajowa po zlozeniu pitu otrzymam zwrot odprowadzonego podatku. Moje pytanie brzmi czy zarabiają np 36000 zł rocznie nie otrzymam w ogóle zwrotu ? Czy otrzymam ale pomniejszony o opodatkowane 6000 zl
Przy liczeniu podatku zostanie odjęta kwota 3600 zł.
podstawa naliczenia podatku x 12% - 3600 = podatek.
Można prosić o jaśniejsza odpowiedz. Czy jeśli przekraczam próg 30000 zł rocznie nie dostanę w ogóle zwrotu podatku dochodowego ? Czy dostanę ale mniejszy?
Podatek będziesz miał liczony wg powyższego wzoru niezależnie od tego, czy dochód wyniesie 30000, czy też 36000.
Jeżeli nie masz ulgi stosowanej w trakcie roku i masz zaliczkę pobieraną to zwrot otrzymasz i to zarówno przy dochodzie 30000 jak i 36000.
Czyli przy kwocie 30000 rocznie dostane 3600 zł a przy kwocie 36000 rocznie 2880 zł ? Dobrze policzyłem?
Z pewnością nie.
Do wyliczenia zwrotu potrzebna jest kwota pobranych zaliczek. Po za tym dlaczego niby przy kwocie dochodu 36000 kwota zwrotu miałaby być mniejsza niż przy kwocie 30.000 zł?
W tym roku zmieniały się zasady liczenia zaliczek na podatek tak więc tym bardziej trudno określić kwotę zwrotu nie znając kwoty pobranych zaliczek. Niekoniecznie będzie ona równa kwocie 3600 zł.
Przecież przy zarobkach 30000 zł rocznie nie płacę w ogóle podatku dochodowego. Czyli zakładając że nie złożyłem pit 2 u pracodawcy
otrzymam 3600 zł zwrotu. 30000 x 12% = 3600
Przecież przy zarobkach 30000 zł rocznie nie płacę w ogóle podatku dochodowego. Czyli zakładając że nie złożyłem pit 2 u pracodawcy
otrzymam 3600 zł zwrotu. 30000 x 12% = 3600
Cały czas mam na myśli zwrot za 2022 . W tym roku mieliśmy dwie do połowy 17% a potem 12% więc ciężko to policzyć. Rozmawiamy o zwrocie za 2022
Czyli przy kwocie 30000 rocznie dostane 3600 zł a przy kwocie 36000 rocznie 2880 zł ? Dobrze policzyłem?
Przepraszam mam na myśli zwrot za 2023 rok
Jeżeli dochód nie przekroczy 30000 zł, to otrzymasz cały zwrot pobranych zaliczek na podatek. Musisz sprawdzić ile ich pobrano. Jeżeli zarobiłeś więcej to nie wszystkie zaliczki będą podlegały zwrotowi, ale to nie oznacza, że kwota będzie mniejsza niż przy dochodzi do 30.000 zł. Jest możliwe, że będzie większa.
W każdym razie do wyliczenia kwoty zwrotu potrzebna jest nie tylko informacja o kwocie dochodu, ale również o kwocie pobranych zaliczek.
Na podstawie samej informacji, że nie złożyłeś PIT-2 nikt Ci nie wyliczy jaką kwotę zaliczek pobrał pracodawca tym bardziej, że w tym roku w trakcie roku zmieniały się zasady wyliczania i poboru zaliczek.
Kom. 14
No, a jeżeli chodzi o zwrot za 2023 rok to masz na to jeszcze jakieś półtora roku, bo będzie on w 2024 roku, a do tego czasu wiele może się zmienić. Może się nawet okazać, że będziesz pracować gdzie indziej lub że przepisy się zmienią lub kwoty Twoich zarobków.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.