Prośba o udostępnienie

Specjalny dodatek motywacyjny w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych z uwzględnieniem odpowiedzi MRiPS na pytanie naszego Wydawnictwa
Źródło: Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (561) z dnia 01.08.2022
Specjalny dodatek motywacyjny w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych z uwzględnieniem odpowiedzi MRiPS na pytanie naszego Wydawnictwa
Na podstawie art. 46a ustawy okołobudżetowej wypłacamy pracownikom specjalny dodatek motywacyjny. Czy powinien on być uwzględniany w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków?

Na pytanie Czytelnika nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Zgodnie z art. 46a ustawy z dnia 19 listopada 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 (Dz. U. poz. 2400 z późn. zm.), dalej ustawy okołobudżetowej, w roku 2021 wymienionym pracownikom państwowej sfery budżetowej, z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, można przyznać specjalne dodatki motywacyjne z utworzonego na ten cel w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6% planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych i uposażeń. Dodatkowym funduszem motywacyjnym dysponuje kierownik jednostki, a w przypadku jednostek, w których tworzy się stanowisko dyrektora generalnego urzędu - dyrektor generalny.
Podmioty te określają sposób i kryteria przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych (art. 46a ust. 5 ustawy okołobudżetowej). Środki z dodatkowego funduszu motywacyjnego, które nie zostały wydatkowane w pełnej wysokości w 2021 r., mogą być wydatkowane na specjalne dodatki motywacyjne do 30 listopada 2022 r. (por. pismo MF z 29 października 2021 r., znak PR2.025.457.2021).

Ważne: Specjalne dodatki motywacyjne mają charakter uznaniowy i są przyznawane w szczególności za duże zaangażowanie w pracę, efektywną realizację zadań oraz wysoką jakość wykonywanej pracy.
Ponadto jak wynika z art. 46a ust. 6 ustawy okołobudżetowej, nie stanowią one podstawy naliczania świadczeń, odszkodowań i innych wypłat wynikających z odrębnych przepisów, w tym dodatkowego wynagrodzenia rocznego, nagród rocznych i dodatkowego uposażenia rocznego. W związku z tym przepisem powstała wątpliwość, czy ma on zastosowanie także do świadczeń pieniężnych wypłacanych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Z takim pytaniem wystąpiliśmy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W otrzymanej 5 lipca 2022 r. odpowiedzi czytamy, że: "(...) Przepis ten nie dotyczy świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W związku z tym przy ustalaniu czy w podstawie wymiaru zasiłków należy uwzględnić specjalny dodatek motywacyjny, zastosowanie mają ogólne zasady określone w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (...)".

Specjalny dodatek motywacyjny należy więc traktować jak każdy inny składnik wynagrodzenia, a tym samym określony przez jednostkę sposób oraz kryteria jego przyznawania Czytelnik powinien odnieść do przepisów ustawy zasiłkowej.
Przypominamy, że zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom określa rozdział 8 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym m.in.:

podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych (lub pełnych miesięcy ubezpieczenia przy krótszym zatrudnieniu) poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej),
w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnieniu podlegają oskładkowane składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa i nie są wypłacane za okres pobierania tych świadczeń zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej),
Składników wynagrodzenia przysługujących tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należnego za okres po tym terminie (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej),
miesięczne składniki wynagrodzenia wlicza się do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia tej podstawy (art. 42 ust. 1 ustawy zasiłkowej),
jeśli składnik wynagrodzenia jest zmniejszany proporcjonalnie za dni absencji zasiłkowej, to podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych po uzupełnieniu, a gdy w inny sposób (bądź brak jest zapisu w przepisach płacowych pozwalającego na proporcjonalne jego zmniejszenie) - w kwocie faktycznie wypłaconej.
Zwracamy uwagę! W przypadku, gdy płatnik składek ma wątpliwości co do prawidłowości ustalenia podstawy wymiaru zasiłków, może zwrócić się do Oddziału ZUS, właściwego ze względu na swoją siedzibę, o udzielenie wyjaśnień w sprawie uwzględniania danego składnika wynagrodzenia w tej podstawie (np. na druku ZAS-58). Wówczas ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i po jego zakończeniu poinformuje pisemnie płatnika składek o tym, czy dany składnik wynagrodzenia powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku i na jakich zasadach, tzn. w kwocie faktycznej czy po uzupełnieniu.
Koniec
Dziekuje
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.