Księgowanie półproduktów i towarów

Witam
Mam taką sytuację, że index X jest produkowany przez firmę, ale też czasem kupowany.
Dzieje się tak, gdy produkcja nie zdąży i wówczas, aby uniknąć kary/przestoi, braki są kupowane.
Jest to półprodukt czasem sprzedawany, a czasem zużywany dalej na produkcji.

Jak mam klasyfikować ten produkt X? Półprodukt czy towar handlowy na potrzeby bilansu, czy może jakoś inaczej?
Z puntu widzenia firmy jest to jeden produkt.
Czy muszę na potrzeby rachunkowości tworzyć osobne kartoteki i narażać się na notoryczne błędy użytkowników? Wolałbym tego uniknąć, a np. kluczem rozksięgowywać na półprodukty i towary.
Zapewne zakupujesz to na magazyn. Wobec tego w momencie rozchodu towaru znasz jego przeznaczenie i tak też księgujesz: sprzedaż towarów lub wydanie do produkcji
Dałabym na materiały, i analogicznie sprzedaz materiałów
~AniaB1, zakupuje i produkuje i w momencie przychodu to można traktować jako towar lub jako półprodukt. W bilansie powinny być osobno prezentowane, choć w punktu widzenia biznesu to jedno i to samo.
~a79nn, dlaczego dałbyć to na materiały?
Ponieważ można je kupować, sprzedawać i używać do produkcji? Tak, ale raczej nie można ich użyc jako wynik produkcji.
Zawsze traktowałam taki zakup jako zakup/sprzedaż materiałów, dla mnie to nie towar jeśli jest półproduktem
"Jest to półprodukt czasem sprzedawany, a czasem zużywany dalej na produkcji". Nie znam twojej rzeczywistości jaka to skala, jaką masz PR, jak rozbudowany masz plan kont czy bilans podlega badanu etc. Niemniej jednak w tej sytuacji, o ile te zakupy nie są celem samym w sobie, wydaje się najprostszym stworzenie "magazynu" (konto 3xx) na Półprodukty albo na Towary w zależności od tego co występuje w większym zakresie. Po prostu przyjąć jakieś rozwiązanie opisać w PR i tego się trzymać, tak też prezentować w bilansie. Natomiast w trakcie roku każde wydanie z magazynu ma już konkretne przeznaczenie i w ślad za tym odpowiednią ewidencję.
A jak dotychczas sobie z tym radziłaś??
"Zawsze traktowałam taki zakup jako zakup/sprzedaż materiałów"
sprzedaż materiałów, których wartość była odniesiona w momencie zakupu bezpośrednio w ciężar kosztów zużycia materiałów, powoduje konieczność korekty (zmniejszenia) tych kosztów i ich przeksięgowanie na konto 74-1 "Wartość sprzedanych materiałów" lub 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Z kolei przychód ze sprzedaży tych materiałów to 74-0 "Sprzedaż materiałów" lub 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Nie wiem czy tak przebiega u ciebie ewidencja. Moim zdaniem takie rozwiązanie można stosować bardzo sporadycznie, na pewno nie może to być reguła. Pomijając kwestie bilansowe zwróć uwagę jaki to ma wpływ na bieżące rozliczenie podatkowe....
Dzięki ~AniaB1 za spory komentarz
Obecnie wymuszamy stosowanie osobnych indeksów dla tych dwóch przypadków, co ludziom na produkcji i sprzedaży bardzo utrudnia, bo dla nich to ten sam produkt. Kierujemy się tym, aby bilansowo było wszystko OK i audyt był płynny.
Z drugiej strony Twoje podejście jest ciekawe, no, bo te zakupy są raczej sporadyczne i być może można tak to potraktować. Czy w trakcie audytu miałaś z tym problem?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.