Ryczałt podatek do urzedu skarbowego

Po zmianach z polskim ładem zgłupiałem..
Jakie kwoty można teraz odliczyć od przychodu by uzyskać finalną kwotę zapłaty do urzędu skarbowego i jak po kolei to robić? Może mi to ktoś przedstawić na przykładzie?

Ryczałt 12%, przychód roczny nie przekracza 60000zł, zarobione za miesiąc poprzedni 3500zł (przykładowo) - na podstawie kwoty (3500zł) zarobionej za miesiąc za który chcemy się rozliczyć - jaki wyniesie mnie podatek dla urzędu skarbowego? Jeśli możliwe żeby to przedstawić na kwocie 3500zł i dodatkowo na mniejszej np. 1500zł

W razie gdy coś nie przejrzyście przedstawiłem napiszcie w komentarzu
Przychód możesz pomniejszyć o zapłacone od stycznia do czerwca, społeczne i 50% zdrowotnych
Społeczne za czerwiec * bo zapewne odliczono już w poprzednich miesiącach
@Efka5 czy mogła byś mi to przedstawić na przykładzie?

Przykładowo zarobiłem 3500zł w czerwcu - to znaczy ile muszę zapłacić podatku dochodowego przy 12% podatku ryczałtowego? Składka na zus wynosi 621,65 (285,71 spoleczna + 335,94 zdrowotna)
3500 - 285,71 (przy założeniu, że tyle wpłacono w czerwcu skł. społ.) - 50% skł zdrow. zapłaconych w okresie 01- 06 = podstawa naliczenia podatku zaokr do pełnych złotych
podstawa x 12% = podatek za czerwiec zaokr do pełnych złotych
@xyzzz

Czyli 167,97 (połowa zdrowotnej) * 6 = 1007,82

3500 - 285,71 - 1007,82 = 2 206,47

2 206,47 * 12% = 264,77 ~ 265?

Dobrze to wyliczyłem? I na tej samej zasadzie poprzednie miesiace sie wyliczalo?
No a na pewno zapłaciłeś 6 x 335,94 w okresie od stycznia do czerwca? Pamiętaj, że liczysz składki zapłacone w tym okresie, a nie składki za okres od stycznia do czerwca. Składkę za czerwiec zapłaciłeś już w czerwcu czy dopiero w lipcu?
Po za tym podstawę naliczenia podatku zaokr. się do pełnych złotych. Pisałem o tym.
Za czerwiec zapłaciłem w lipcu.
Tak jak napisałem odliczasz 50% składek zapłaconych w okresie 01-06.2022. Zasada jest dokładnie taka sama jak przy składkach społecznych, czyli odlicza się składki zapłacone.
Czyli tj.
167,97 * 5 = 839,85
3500 - 285,71 - 839,85 = 2 374,44 ~ 2375
2375 * 12% = 285
Zgadza się?
Przepraszam, ze nie wszystko lapie za pierwszym razem.. ale jestem trochę zestresowany obecną sytuacją
Wpłaciłeś tylko 5 składek w tym roku do 30 czerwca? No, a może wpłaciłeś jeszcze w tym roku np. składkę za 12.2021 lub wcześniejsze okresy? Jeżeli tak, to je (50%) też można odliczyć.
381,81 - zdrowotne za rok 2021
(167,97 * 5) + (381,81 * 50%) = 839,85 + 190,91 = 1030,76
3500 - 285,71 - 1030,76 = 2 183,53 ~ 2184
2184 * 12% = 262,08
Zgadza się?
Podatek też należy zaokr. do pełnych złotych :-). No, ale ogólnie sposób liczenia jest prawidłowy.
Ok dziękuję Ci za pomoc i cierpliwość :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.