Zdrowotna po sprzedaży majątku prywatnego

Hej, orientuje się ktoś czy jeżeli przedsiębiorca wykupi auto z leasingu, nie przyjmie go na śt, po roku sprzeda (pit do zapłaty), ale czy zdrowotna tez?
A dlaczego, co ma sprzedaż prywatnej rzeczy do zdrowotnej.
(pit do zapłaty) - a co tu masz na myśli ?
Chodzi mi o to, ze od tego roku zmienił się przepis i jeżeli konczy sie leasing firmowy i przedsiębiorca nie decyduje się na przyjęcie samochodu na środki trwale i sprzeda go przed upływem 6 lat to musi zapłacić podatek dochodowy, czy cos zle rozumiem? I do tego znalazlam taki artykuł:
przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane (o ile pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat). Jest to zatem przychód podatkowy ze źródła działalność gospodarcza.
W rezultacie, skoro powyższy przychód zostanie tak zaklasyfikowany, to należy brać go pod uwagę przy ustalaniu nie tylko wysokości podatku dochodowego ale też podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Skoro zaś samochód został już w całości zamortyzowany, to jego sprzedaży nie będą towarzyszyć koszty uzyskania przychodu
Ale ten samochód w ogóle nie był wprowadzony do dg, to w jaki sposób miałby być wycofany z działalności ?
To uważasz, że dochodowego również nie należy zapłacić po sprzedaży auta wykupionego na cele prywatne z leasingu?
Jak sprzeda go po roku to wg mnie nie ma żadnego podatku.
Sprzedaż w ciągu 6 miesięcy od zakupu trzeba rozliczyć w PIT.
Tak było do końca 2021 roku, nowy ład do zmienił
"Z kolei jak stanowi art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT, zwolnienie z opodatkowania sprzedaży po upływie pół roku od wykupu na cele prywatne nie dotyczy składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19. Ich sprzedaż przed upływem 6 lat od końca miesiąca, w którym zostały wycofane z działalności, w tym wykupione z leasingu na cele prywatne, stanowi przychód z działalności.
Powyższe oznacza, że od 2022 roku przychód ze sprzedaży poleasingowego samochodu wykupionego do majątku osobistego jest uznawany za przychód z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym pojazd zostanie wycofany z działalności i dniem jego zbycia nie upłynie 6 lat."
O, to nie wiedziałam o takiej zmianie, dzięki za rozjaśnienie tematu.
I właśnie teraz zagwozdka czy jeżeli jest podstawą do pit taka sprzedaż, to czy do zdrowotnej też. Napisałam na cot, ale czarno to widzę :)
Jak się spodziewałam.. dostałam odp:
W odpowiedzi na zapytanie informuję, że ZUS nie jest właściwy w zakresie określania lub wyjaśniania zasad ustalania przychodu, dochodu i zasad odliczania kosztów uzyskania przychodu, czy odliczania od podatku składek na ubezpieczenia społeczne, tj. jakie kwoty wchodzą do przychodów/dochodów, ani kiedy i jak dokonuje się potrąceń kwot z podatku. Należy w tej sprawie zwrócić się do Urzędu Skarbowego .
Z tym, że pytanie nie było o ustalenie przychodu, a podstawy do zdrowotnej, więc z takim pytaniem do US? Odbiją piłeczkę do zus...
Raczej od początku można było się spodziewać, że nie dostaniesz konkretnej odpowiedzi.
Zawsze się łudzę..
Autoexpert(kropka)pl/artykuly/sprzedaz-samochodu-wykupionego-z-leasingu-mozliwa-bez-zaplaty-podatku-i-zusu
No tak, znam ten sposób...
i z artykułu wynika też w sumie, że zdrowotna przy takiej sprzedaży do zapłaty, więc mam odpowiedź. dzięki
Wg mnie nie ale może będą inne interpretacje, bo co w sytuacji gdy podatnik sprzedaje taki pojazd wykupiony z leasingu po likwidacji działalności gospodarczej. Rzecz jasna ze musi zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży ale gdyby musiał jeszcze naliczyć składkę zdrowotna to byłoby jakieś kuriozum. Tym bardziej że ten typ sprzedaży rozlicza się tylko zeznaniem rocznym
Gdzieś kiedyś się natknęłam, że wtedy w tej informacji rocznej dopłaca, ale jak po 3 latach sprzeda to kto to składa? bezsens te całe przepisy, jeszcze ani zus ani ministerstwo nie zna odpowiedzi, to skąd my mamy znać...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.