Czy ZUS się pomylił? - zdrowotna

Wg odpowiedzi ZUS:

"Dochód albo strata ze sprzedaży środka trwałego dla celów składki zdrowotnej to:
przychód ze sprzedaży minus wartość początkowa plus odpisy amortyzacyjne zaliczone do KUP po dniu 31 grudnia 2021r"

Czy nie powinno być - do 31 grudnia 2021?
Prawidłowo jest to napisane. Odpisy amortyzacyjne do 31.12.2021 zgodnie z przepisami nie zwiększają podstawy naliczenia składki, a te po 31.12.2021 już w koszty zostały zaliczone dla potrzeb ustalenia składki stąd one zwiększą tą podstawę.
Reasumując: ZUS się nie pomylił :-).
Słyszałam, że w kwietniu ten przepis się już zmienił i nie koryguje się o odpisy po dniu 31.12.2021. Ale jeszcze nie czytałam tych nowych przepisów, tylko tak słyszałam na jakimś webinarze.
Dziękuję
Chyba nie rozumiesz zmiany. Ten zapis podany przez ZUS to już właśnie po zmianie.
Kom. 5 do kom. 3
Ale słuchałam akademii LTCA i mówili że to się znowu zmieniło. Jutro mam z nimi jutro szkolenie na temat Polskiego Ładu, może coś więcej powiedzą.
Znowu to znaczy kiedy? Wcześniej pisałeś o kwietniu, no a wtedy właśnie zmieniło się na taki zapis jak podaje ZUS.
Wydaje mi się, że po prostu błędnie rozumiesz tę zmianę.
Powtarzam tylko to co słyszałam. Ale jak piszę nie czytałam jeszcze o tym. Jutro może się dowiem więcej.
W każdym razie odnosząc się do kom. 3 to w kwietniu zmieniło się to tak jak podaje ZUS. W kwietniu innej zmiany nie było.
Swoją droga dziwne byłoby, gdyby dla potrzeb składki zdrowotnej w koszty można było dać całą wartość początkową plus odpisy amortyzacyjne z okresu po 31.12.2021. Nie sądzę, aby ustawodawca był tak łaskawy, aby kosztem była wyższa kwota niż faktyczny wydatek ;-). Jeszcze raz powtórzę zapewne coś źle zrozumiałaś :-).
Kom 12 - to wytlumacz na przykladzie :)
Srodek trwaly caly czas amortyzowany 2000 miesiecznie, zalozmy ze wartosc poczatkowa 72 tys, na 31.12.2021 amortyzacja w kosztach powiedzmy 48000. Od 01.01.2022 do 31.05.2022 - amortyzacja w kosztach -> 10 000.
W maju sprzedalem za kwote 100 000. Jaka jest podstawa zdrowotnej?

38000 czy 52000? Moim zdaniem 52 000
100.000 - 72.000 + 10.000 = 38.000
Przychód: 100.000 - za tyle sprzedano
Koszty: 72.000 - wartość początkowa
10.000 - nie możesz w końcu dać dwa razy w koszty, bo już amortyzację zaliczono w koszty w okresie 01-05, no i zaliczono też w koszty wartość początkową środka trwałego.

Z resztą w pytaniu już to było napisane:
"przychód ze sprzedaży minus wartość początkowa plus odpisy amortyzacyjne zaliczone do KUP po dniu 31 grudnia 2021r"
Ja tego nie mogę pojąć :(
przepis mówi że dochód : " nie jest powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed dniem 1 stycznia 2022 roku"
nie mogę się doszukać nic o uwzględnieniu wartości początkowej.
W fajnym artykule jest tak napisane: jeśli środek trwały jest niezamortyzowany, to do dochodu dla celów składki zdrowotnej dodawana jest różnica między kwotą sprzedaży a wartością umorzoną środka trwałego (ujętą w kosztach w formie odpisów amortyzacyjnych) powstałą do końca 2021 roku. Oczywiście w tym przypadku zachowana jest zasada ujęcia niezamortyzowanej części na dzień sprzedaży w kosztach.
W przypadku z kom 13 i patrząc na powyższe wychodzi mi 100 tys - 48 tys = 52 tys
Czy mógłby ktoś jak krowie na rowie wytłumaczyć dlaczego wartość początkową się uwzględnia?
#kom 15
no ale co reszta odpisow ktore nie poszly w koszty?
co z nimi robisz? w koncu do pit one ida...
#kom 15
w sensie co z pozostala kwota odpisow tj 14 000 (24000 pozostale - 10000 ktore jest w kosztach juz)
Kom #15 zle napisalem, teraz dopiero sie skapnalem - mialo byc 38000 czy 24000

38 000 to jest ok zgodnie z przepisami, ale amortyzacja ktora nie poszla w koszty tj 14 000 dodatkowo obnizy ogolnie dochod do zdrowotnej, tak?
Daze do tego ze dochod dla pit bedzie roznil sie od zdrowotnej wlasnie o odpisy sprzed 2022

zatem jesli do pit masz 100 000 - 72000 + 48 000 = 76000

to dla zdrowotnej ogolnie powinno byc 76 000 - 48 000 = 24 000 :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.