Pracodawca nie chce wysłać do ZUS dokumentu Z3

Dzień dobry mam problem taki jak w temacie a mianowicie były pracodawca nie chce wysłać do Zus dokumentu z3. Dodam że L4 brałem po ustaniu zatrudnienia czyli jak umowe miałem ważną do dnia np 20 to L4 u lekarza wziąłem od dnia 21 i to L4 poszło już od razu do zus nie do pracodawcy. Oczywiście miałem tel od byłego pracodawcy że zus do niego dzwonił bo chce od niego dokument z3 ale oni biedni nie mają go jak wysłać bo nic od lekarza nie dostali żadnego L4. Byłem z zusie i Pani mi powiedziała że pracodawca musi wysłać dokument z3 bo to jest jego obowiązek do dani do którego ja miałem umowę u niego a dalej jego to nie powinno interesować czy ja brałem L4 czy nie po upływie umowy on ma wystawić dokument z3 do dnia kiedy miałem u niego umowę a dalej nie powiewnie w to wnikać bo mnie obowiązuje rodo i co go to interesuję. Pani w zusie jeszcze dodała że albo on jest nie kompetentny albo robi to na złość ja myslę że to drugie. Co robić w takiej sytuacji ?
Dodam że z tego co słyszałem przepisy się zmieniły od bodajrze tego roku od Stycznia i Zus ma prawo teraz wymagać tego dokumentu od pracodawcy i może go jakoś zmusić do wystawienia tego dokumentu pani w zusie powiedziałą że będą pisane pisma w tej sprawie ale czy może Zus nakazać wystawienie tego dokumentu ? Znajoma księgowa powiedziała mi że te pieniądze zus i tak mi musi wypłacić za l4 tylko będę dłużej na nie czekał natomiast przeczytałem gdzieś że po upływie 6 mies może się przedawnić to i zus mi nie wypłaci nić jak to jest. Zostaję jeszcze zgłoszenię tego do inspekcji pracy lub zawiadomienie odpowiednich organów ?
Niestety na takie działanie pracodawcy nie ma żadnego sposobu - zus może wysyłać tylko pisma
Tak ale słyszałem że własnie zmieniły się przepisy od tego roku i że zus więcej moze w tej sprawie.
Czyli co nić się nie da zrobić ? A to jest prawda że zus i tak musi mi te pieniądze ypłacić nawet jak firma nie przesle z3 bo słyszałem że i tak musi wypłacić tylko wypłaci wtedy mniej bo węznie z najniższej krajowej
+ Dodaj komentarz

Uwaga:
Autor Tematu umożliwił zamieszczanie komentarzy tylko użytkownikom zalogowanym

Rejestracja użytkownika

Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.