Pakiet mobilności 2022

Mam 5 kierowców , którzy jeżdżą tylko na Słowację z wyrobami gotowymi /różne meble/ wracają na pusto, rozładunek raz jest w 1 mieście a raz w 3 miejscowościach, raz są na Słowacji pół dnia a czasem 1,5 dnia, płacę im delegacje, czy ich dotyczy ten pakiet? Proszę rozjaśnijcie mi w głowie, dopiero teraz się z tym problemem obudziłam a to już prawie koniec lutego
Tak, dotyczy ich pakiet mobilności, już od 02.02.2022 nie powinna im Pani płacić delegacji, jedynie delegacje krajowe pozostają. Jeśli jadą z Polski do Słowacji to nie trzeba naliczyć płacy minimalnej Słowackiej, jednak mimo wszystko pakiet ich obowiązuje, muszą rejestrować przekroczenia granic.
Dziękuję bardzo
Dlaczego nie obowiązuje minimalna ze Słowacji kontynuując powyższy wątek?
Mam jednego kierowcę, który jeździ ciężarówka powyżej 3,5 ton głównie do Niemiec z towarem gotowym, przewóz rzeczy na potrzeby własne. Dokonuje rozładunku i wraca. Podobnie jak wyżej zajmuje mu to czasami dzień czasami kilka godzin czasami 2 dni.
Czy obejmuje nas Pakiet mobilności? czy wynagrozenia mamy wyliczać zgodnie z minimalną stawką obowiązującą w Niemczech?
Dziękuję
Jeśli wykonuje tylko przewozy bilateralne czyli jak tu Polska-Niemcy nie naliczasz płacy zgodnie ze stawką w Niemczech. Nie naliczasz mu też delegacji. Ale jeśli w wewnętrznych przepisach firmy jest że naliczasz według stawki Niemieckiej to nic nie stoi na przeszkodzie.
Czyli reasumując to wszystko co miał do tej pory wypłacone w dietach muszę "wrzucić" pracownikowi jako wynagrodzenie zasadnicze?
Dokładnie tak Marat, musisz jakoś mu to podnieść, ja mam dodaną premię.
U mnie jezdza w takim systemie i tez nikt nie potrafi mi jasno odpowiedziec co i i jak?wyjazdy tylko i wyłacznie Polska do Hiszpani wszystko do jednego klienta ale czasem jest tak ze laduje wiekszosc w PL a w Niemczech klient chce doladowac jedno lub dwa miejsca np po 1 pal i z tym do ES zdjemuje to w 2 punktach bo klinet ma dwa magazyny wszystko do jednego zlecenia i jednego klienta.
Do Jan, jeśli doładowujesz tylko w Niemczech i dalej jedziesz do Hiszpanii to nadal nie musisz naliczać płacy minimalnej za granicą. A Wraca na pusto? czy ładuje Hiszpanię prosto do Polski?
Ładuje do PL
A czasem laduje w ES kilka miejsc na powrot ale tez tylko do PL i wtedy jak to doladunki klientow i miejsc jest kilka ale caly czas relacja ES-PL bez Niemiec czy F
To tak samo, nie naliczasz płac minimalnych, ale ze zwolnień związanych z dietami jak najbardziej korzystasz.
Witam,
mam takie pytanko, kierowcy jeżdżą w transporcie międzynarodowym w szczególności do Austrii i Włoch, w związku z brakiem szczegółowych wytycznych dotyczących przewozu bilateralnego( ile wiadomo ile można zrobić załadunków w jednym państwie bynajmniej ja nie znalazłam żadnej informacji mówiącej iż można na terenie Włoch zrobić 3 załadunki powrotne do Polski, chyba że ktoś z państwa znalazł jakiś dokument na to to proszę o przesłanie) zwolnionego z płacy minimalnej dlatego tez po naliczałam kierowcom zgodnie z płacą minimalną obowiązującą w danym kraju i np gdy kwota brutto wyszła mi 5900 zł to do podstawy składek nie mogę odliczyć tych diet ale czy do podstawy opodatkowania pd mogę odliczyć 30% diet?
Tak, do podatku może Pani odliczyć 30% diet.
Proszę mi odpowiedzieć jak będzie naliczane wynagrodzenie kierowcy jeżdżącego Polska- Francja czy obejmuje go Pakiet mobilności ?
Pakiet mobilności obejmuje wszystkich kierowców w transporcie międzynarodowym. Jeżeli kierowca jedzie tylko trasa Załadunek Polska - rozładunek Francja, to jest to przejazd bilateralny, tym samym nie naliczamy stawki godzinowej zgodnie z krajem delegowania, ale naliczamy tak zwane "wirtualne diety", nie naliczamy też oczywiście delegacji, delegacje tylko na trasach krajowych.
Dzień dobry. Bardzo proszę o informację czy kierowca międzynarodowy może zarobić mniej po wejściu pakietu mobilności ?
Do kiedy kierowca musi otrzymać wynagrodzenie za miesiąc luty?
Kom.16 - może, jeżeli wykonuje przewozy, które nie kwalifikują się do płac PM, wtedy pozostaje tylko wynagrodzenie z umowy o pracę lub dodatkowa premia/nagroda, która wyrówna stratę dotychczasowych diet
Kom.17 - terminowo - najpóźniej 10-go marca
Kierowca jeżdżący Polska-Francja jak powinien mieć naliczanie wynagrodzenie? Dziękuje
Jeśli tylko przewozy bilateralne, nie nalicza Pani płacy zgodnie ze stawkami zagranicznymi, nie ma również delegacji, jedynie zastosowanie mają tu "wirtualne diety" rejestrowanie pobytu w poszczególnych krajach i naliczanie diet za te okresy do celów obniżenia podstawy ZUS i PIT. Wynagrodzenie najlepiej dopełnić jakiegoś rodzaju premią.
Moj szef twierdzi że po wejściu pakietu mobilności podstawę musi wypłacić tak jak do tej pory do 10-ego każdego miesiąca, natomiast czas na rozliczenie delegacji ma do ostatniego dnia miesiąca. Czy to prawda? Bo dziś jest 24.03 A ja nie dostałem pieniędzy za luty.
Moj szef twierdzi że po wejściu pakietu mobilności podstawę musi wypłacić tak jak do tej pory do 10-ego każdego miesiąca, natomiast czas na rozliczenie delegacji ma do ostatniego dnia miesiąca. Czy to prawda? Bo dziś jest 24.03 A ja nie dostałem pieniędzy za luty.
No tak, podstawę powinien za luty wypłacić do 10, a dodatki wynikające z płacy za granicą może do końca miesiąca, to jest bardzo trudny temat dla osób naliczających wynagrodzenia, programy nie są przystosowane, więc proszę też szefa zrozumieć, musi to policzyć prawidłowo.
Jeśli kierowca spaca komornika ma to wpływ na opóźnienie wypłaty względem innych pracowników?
Jezeli mój kierowca wykonuje tylko transport Polska- Niemcy lub Polska Szwecja to jaką MUSI mieć płace minimalną ?? wystarczy 3010 brutto plus za obliczone delegacje za granicą brutto? czy moze by jedna kwota
Witam. Jeździmy po całej EU, mamy 15 ciężarówek. Mój pracodawca stwierdził, że ma w nosie pakiet mobilności. Co zrobić by zaczął stosować się do nowych przepisów?
Do Rafutek, może jakieś szkolenie na początek, są darmowe szkolenia do odsłuchania w internecie. Czy to oznacza że dalej naliczacie delegacje zagraniczne? nie opodatkowane i nieozusowane?
Komentarz 26: ~Rafutek - fajny Szef - ogólnie zazdroszczę. zanim po Was przyjdą do wakacji doczekasz, potem all inclusive, a potem się rozejszysz za nowym zajęciem :)))
Do komentarza 20
P.Basiu a jeżeli wynagrodzenie jest niższe niż 5922 to dopełniamy czy zus od niższego
Do komentarza 26.
Masz zapewne racje, za trzy miesiące będzie 10lat jak tu pracuje.Daleki jestem od narzekania ale nie wypłacanie pakietu to już przesada. Wszystko co dobre się kończy.
Ktoś pomoże... jak liczymy za chorobę ?
podstawa u mnie 3410 + składnik w Buchalterze dieta transport ( rzeczywista wirtualna dieta 100% - 2064,51 zł)
daruję sobie już premię uznaniową czyli 5474,51 zł brutto by było i mam też zwolnienie lekarskie za 15 dni ( 14 dni pracodawca i dzień ZUS). Jak to obliczyć? które składniki do czego wchodzą? w kwocie 3410 są ( zasadnicze czas dyżuru i dwa ryczałty nadliczbowe i pora nocna) zawsze były proporcjonalnie pomniejszane za czas choroby. ale co teraz gdy dochodzi pakiet mobilności? Nie mam płacy sektorowej- tylko bilateralne jeździmy. Składnik który trzyma mi proporcje 30/70 w programie nazwany przez twórców "diety transport" .... nie wiem już gdzie co jak sie wlicza do chorobówki ? bo rozumie że wypoczynkowy liczę z podstawy 3410? ktos pomoże mi to poukładać?
Co zrobić żeby szef zaczął płacić zgodnie z pakietem! Pracuje w systemie 2na1, wykonuje kabotaz a nadal mam najnizsza krajowa na konto później ostatniego jakieś grosze i reszta w kopercie.
Do kom. 32, jakie trasy Pan jeździ?
Wyjeżdżam z Polski i jeżdżę na kraje takie jak Niemcy, Czechy, Austria, Włochy, Francja, Benelux
W takim razie wychodzą płace zagraniczne jak nic. No jedyne co przychodzi do głowy to pip, już za samo płacenia w kopercie od tego roku pracownik nie ponosi odpowiedzialności a jedynie pracodawca, trzeba mieć dowody na to że wynagrodzenie było płacone "pod stołem".
Witam jeżdżę czasami z pracownikiem po maszyny warsztatowe do Niemiec bus plus laweta całość 7ton czasem kupuje te maszyny do własnej firmy jak i sprzedaje. Jak to będzie w moim przypadku. Oczywiście prowadzę działalność gospodarczą mam też w pkd sprzedaż maszyn
Jestem jak czeskim tak i polskim przedsiębiorcą, czasami używam także w Polce busa na czeskich rejestracjach (tylko dla swojego towaru - handlu), co to dla mnie znaczy ?
Jeżeli pracownik przebywa na urlopie to urlop naliczany jest od podstawy np. 3500,- PLN czy średniej z 3 miesięcy z wynagrodzenia wynikającego z pakietu mobilności?
Od jakiej podstawy nalicza się ekwiwalent za urlop?
Witam, mam takie pytanko odnośnie wyliczenia wyrównania dla płacy minimalnej we Włoszech przy kabotażu a mianowicie chodzi mi o kierowcę który przez ok 50 godz pracował we Włoszech, z tachografu wyliczenie wszystkich godzin pracy, dyżurów i godz nocnych wychodzi ok 5800 brutto czy do tej kwoty powinnam dodać te 50godz ( czyli ok 550 euro=2450zł) do przychodu brutto i od 7250 zł liczyć wynagrodzenie pomniejszając o 100% diet do podstawy ZUS i 30% do podstawy pd czy wyrównanie zagraniczne dodać do kwoty netto wyliczonej z danych z tachografu. Czy może ktoś mi pomóc dobrze to wyliczyć wynagrodzenie. Proszę o jakieś podpowiedzi wskazówki.
Dzień dobry.A ja mam takie pytanie .Jesrem kierowcą zawodowym nasza firma ma 15 aut jeździmy w tzw kółkach Pl -Uk i z powrotem sporadycznie zdążają się powrotne ładunki z Belgi .Jak się ma pakiet mobilności do tej sytuacji .moje wynagrodzenie jest podzielone na dwie części 1 każdego miesiąca dostaje przelew z tytułu :wynagrodzenie za np.czerwiec 2402,83zl i to jest niezmienne .do tego dochodzi " wynagrodzenie dodatkowe z powodu oddelegowania "i to już jest zmienne w zależności ile tzw.kółek zrobię w miesiącu np 5600zl .czy pracodawca poprawnie rozlicza mi pensje? Czy pakiet mobilności mnie nie obujmuje. Dziękuję za odp.
Słuchajcie, a czy mogę po prostu wpisać na umowie kwotę brutto 5922 i wyliczać to jak dawniej? Pracownik miałby zamiast 3010 kwotę 5922.
Mam pytanie odnośnie naliczeni wynagrodzenia kierowcy w firmie. Wykonujemy transport na potrzeby własne. Kierowca pojechał zawieść towar na Litwę, 24 sierpnia wyjechał z Lublina o 4:00 dojechał do Granicy polsko Litewskiej, tam miał nocleg i później 25 pojechał rano o 5 na Litwę , granicę spowrotem przekroczył o 16 :00 juz był w Polsce, w polsce miał znowu nocleg , do Lublina wrócił 26 o 16:00 . jak prawidłowo mam naliczyć wypłatę. załózmy ze kierowca ma 3600 brutto + ryczałt za gotowość do pracy , dodatek nocny.
Zaczynam "przygodę" z pakietem mobilności w Optimie, mam rozpiskę od pana, który wylicza nam wszystkie delegacje i wszystko, co związane z pakietem, czy moze mi ktoś pomóc jak to wszystko opodatkować i ozusować. Dane jednego pracownika:
brutto: 7581,66
delegacje wirtualne: 2473,49
nagroda A – wlicza się do ZUS i wlicza się do PIT 2340,34
nagroda B – wlicza się tylko do PIT 917,61
nagroda C – wlicza się tylko do ZUS (gdy podstawa PIT jest niższa niż 5922) 0,00
nagroda D – jest nieoskładkowana 742,05
dopłata UE 364,11
Jeżeli ładuje polska i jadę do Norwegi zrzucić towar z tamtad do Szwecji ładuje do Polski. Morze zostać najniższa krajowa polska jako podstawa.
Witam, mam takie pytanie kierowca przebywa na zwolnieniu lekarskim w październiku a przychód brutto za wrzesień wynosił 6300zł po odjęciu diet wynagrodzenie brutto poniżej 5922 zł więc naliczałam składkę chorobową od kwoty 5922 zł i tak podobnie w każdym miesiącu po wprowadzeniu Pakietu Mobilności. Jak mam wyliczyć wynagrodzenie chorobowe dla tego pracownika od przychodu brutto czy od kwoty 5922 za te miesiące od 2 lutego. Do przychodu brutto zaliczone jest wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za nadgodziny
Dodatek za pracę w nocy, dodatek za pracę zagranicą także wszystkie dodatki należą do podstawy chorobowego tylko nie wiem czy tą podstawę mam liczyć od 5922 czy od przychodu brutto przed pomniejszeniem o diety, wydaje mi się że powinnam liczyć od kwoty 5922 bo taką podaję w RCA i od niej naliczam składkę chorobowe, czy dobrze myślę proszę o podpowiedź
Też bym tak liczyła
Witam. Czy może mi ktoś odpowiedzieć na to pytanie.Czy istnieje jakaś instytucja, do której mogę udać się prywatnie, która sprawdziła by moją kartę kierowcy i powiedziała ile tak naprawdę powinienem zarobić. Ponieważ podejrzewam, że pracodawca nie rozlicza mnie prawidłowo.Praca wygląda w następujący sposób:

Wyjeżdżam z Polski busem do ciągnika znajdującego się w Niemczech. W Niemczech wsiadam do ciągnika i robię kursy do Francji,Beneluxu,Włoch itd. Praca w systemie 2/1.

Według mnie powinna obowiązywać stawka zagraniczna. Po pakiecie mobilności w firmie nic się nie zmieniło dalej płacą podstawę czyli te nie całe 3 tys oraz druga część czyli wynagrodzenie za dni za granicą ale na starych zasadach (stała dniówka). Bo pracodawca tłumaczy że na to samo wychodzi. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Mam takie pytanie czy jeżeli kierowcy jeżdżą w załodze dwuosobowej to czy w czasie jazdy jednego z kierowcy drugi kierowca jest w dyspozycji i po upływie 4,5 godzin zmieniają się to czy muszą oni wykonać dodatkowy a przerwę 45 min czy ta przerwa jest wliczona w czasie kiedy odpoczywają? A jak jest z przerwą po 6 godzinach czy ci kierowcy muszą robić przerwę 30 min jeżeli ich czas pracy nie przekroczy 9 godz w czasie?
Pracownik w trakcie jednego miesiąca skorzystał z urlopu bezpłatnego 4 dni. Jest wynagradzany w oparciu o pakiet mobilności i składki ZUS płaci z ograniczeniem 5922,-. Czy jego podstawa chorobowego za ten miesiąc podlega uzupełnieniu ?
Jeżeli jeżdżę po Austri Niemcy .żadnego załadunku rozładunku w PL Jak wygląda pakiet mobilności. Będę wdzięczny za info.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.