Pracownicy chomikują opiekę

Mam 2 pracowników, którzy dosłownie "chomikują" opiekę z art 188 żeby wykorzystać ją np. w świeta, sylwestra, nowy rok. Dodam, że pracują wg ustalonych harmonogramów (praca obejmuje soboty, niedziele i święta). Dałam pracownikom grafiki na grudzień (wiadomo święta Bożego Narodzenia) i już słyszę pogłoski, że ci uprawnieni pracownicy chcą wykorzystać swoje uprawnienia i "położyć " mi opieke. I teraz moje pytanie: czy jeżeli dostanę wnioski z art 188 na dni świąteczne to czy mogę nie udzielić tej opieki w święta tylko po świętach?. No bo skoro już dałam grafiki to wiadomo że ludzie juz organizują i planują sobie czas i nie chcę aby doszło do sytuacji że muszę robić zastępstwa za te osoby, które "chcą" opiekę. Chodzi mi o przesunięcie w czasie tych opiek.
Czy pracodawca może odmówić?

Przepisy nie określają czy pracodawca może odmówić pracownikowi skorzystania z tego uprawnienia. Zgodnie ze stosowaną praktyką pracodawca nie ma prawa odmówić, ale może przyznać wolne w terminie innym niż wnioskowany. Dlatego pracownik powinien uzgodnić termin wykorzystania wolnego z tego tytułu z pracodawcą. Jest to konieczne ze względu na obowiązek zapewnienia przez pracodawcę prawidłowej organizacji pracy w zakładzie. - Rz
Https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/989615,dni-wolne-na-opieke-nad-dzieckiem-pracodawca-odmawia.html
Teoretycznie, nie masz żadnych dowodów na to, że robią to celowo.
Wiem, że wiesz, ale nie masz na to żadnych dowodów.

Przepisy nie określają czy pracodawca może odmówić takiej opieki, ale może przyznać w innym terminie niż pracownik wnioskował. Pamiętaj, że odmowa musi być uzasadniona np. poważnym zakłóceniem toku pracy itp. Powody odmowy muszą być ważne, inaczej sa kary ---> art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy
W praktyce wygląda to tak: pracownik dostaje 7 dni przed 1 grudnia harmonogram na grudzień. Widzi, że ma np pracującą Wigilię lub 2 dzień świąt. I wtedy "rzucają" mi opiekę. Robiąc grafiki zawsze staram się "obdzielić" ludzi pracą w święta równo i sprawiedliwie. Tzn. ktoś pracuje w wigilie = pozostałe swięta ma wolne. Ktoś pracuje w 2 dzień to wigilie ma wolną. Chodzi mi o to, że jak pracownik rzuci opieke to ja musze kogoś innego zapewnić na zmiane.
Zatrudniać tylko takich co mają "duże dzieci :)

Odmowa udzielenia może być faktycznie podstawą do nałożenia kary
Cześć prawników twierdzi ze nie można odmówić i to z prostej przyczyny - dziecko nie przełoży dnia kiedy bedzie wymagać opieki
Kom. 4
ja Cię bardzo dobrze rozumiem. Wiem doskonale co masz na myśli. Ale równie dobrze mogą iść na L4 i zostaniesz z takim samym problemem. Niestety.
Z większym problemem , dlatego że L4 bedzie zawsze sporo dłuższe - przynajmniej do końca roku
Ja wiem, że pracownikom należą się te 2 dni. Jest to u nas jak najbardziej przestrzegane.Dla mnie nie ma problemu żeby pracownikom udzielić tych wolnych dni, nawet w święta. Ale irytuje mnie to że "ci" pracownicy nie myślą o swoich kolegach z pracy. Bez skrupułów wykorzystuję swoje uprawnienia i dochodzi do sytuacji, że jeden pracownik ma pracującą wigilię i 2 dzień świąt (bo musi przyjść za kolegę) a inny ma wszystkie dni świąt wolne.
Tym co kombinują na świeta zimowe wyznacz prace w inn święta od początku roku - starcą uprawnienia raz dwa
Kom 9 popieram
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.