Sprzedaż na przełomie miesiąca.

Zy ktoś mógłby mnie zweryfikować czy dobrze myślę i poprawić to czego brak albo jest źle
Sprzedaż towaru (książki), kh
Przykład 1) przedpłata
klient wpłaca na bank 30.09 - 50 zł
wysyłka i paragon 1.10
1a) vat -wrzesień
1b) przychód - ???
1c) okres sprawozdawczy - październik
1d) data księgowania - 1.10
1e) data dokumentu - 1.10
1f) data operacji - ???

Przykład 2) sprzedaż za pobraniem
towar wysłany 30.09
dostarczono 1.10 paragon 1.10
2a) vat -wrzesień
2b) przychód - wrzesień
2c) okres sprawozdawczy - wrzesień
2d) data księgowania - 1.10
2e) data dokumentu - 1.10
2f) data operacji - ?
Przychód jest zależny od tego, co nastąpi pierwsze:
1) wystawienie faktury
2) zapłata
3) sprzedaż
VAT należny jest zależny od tego, co nastąpi pierwsze:
1) sprzedaż
2) zapłata

W obu przykładach przychód i VAT we wrześniu.

To co powyższe dot. zasad ogólnych i firma nie zajmuje się drukowaniem książek.

Nie wiem dlaczego w drugim przykładzie paragon wystawiony we wrześniu? Powinien być wystawiony w dniu wydania towaru kurierowi. Jeśli został nabity w złym miesiącu to mimo wszystko powinien być zaliczony do września (w sensie jako paragon z września).

1d) data księgowania - 1.10
1e) data dokumentu - 1.10
1f) data operacji - ???

Domyślam się, że to pytanie co masz wpisać w programie księgowym? Niestety tu musisz zapytać kogoś kto ten program zna, bo producenci programów różnie to sobie nazywają, a chodzi o to, żeby te faktury trafiły do września.
Tak naprawdę w obu przykładach paragon jest nabijany w niewłaściwym miesiącu. Otrzymanie zapłaty przed dokonaniem sprzedaży podlega ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej z chwilą jej otrzymania. Nawet jeśli paragony zostały nabite w następnym miesiącu to zarówno przychód jak i VAT podlegają rozliczeniu we wrześniu.
Drugi przypadek to pobranie. Nie wiadomo czy klient odbierze towar czy nie dlatego paragon jest robiony w dniu odebrania przesyłki przez kuriera. W tym przypadku wysyłka 30.09 klient odebrał 1.10 paragon 1.10 a VAT zaliczony do września. A można w ogóle wcześniej wystawić paragon
Jeśli klient nie odbierze towaru to paragon trzeba anulować (zaksięgować z minusem), ale tu podkreślam, że trzeba ten paragon mieć, jeśli jest papierowy i oczywiście to musi być oryginał. Jeśli masz przedpłatę to wystawiasz paragon w momencie zapłaty. Nie można nie wystawiać paragonu i czekać obserwując czy klient odbierze towar czy nie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.