Sprzedaż mieszkania przed upl. 5 lat a podatek

Dzień dobry, mam pytanie - sprzedałem mieszkanie w 2016 r. przed upływem 5 lat od jego nabycia i w PIT 39 wykazałem ze cena sprzedaży była taka sama jak cena zakupu. Jest rok 2021 r. i dotąd nie kupiłem innego mieszkania, jestem bez jakiejkolwiek nieruchomości. US wzywa mnie do przedłożenia dokumentów w zwiazku ze skorzystaniem ze zwolnienia dochodu w kwocie 79. 500 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 131. O co chodzi? Czy powinienem zapłacic jakis podatek badz skorygować ten PIT za 2016 r. ? Prosze o pomoc.
Jeżeli nie wydatkowałeś całej kwoty jaka otrzymałeś ze sprzedaży tego mieszkania - nie masz udokumentowanych wydatków na całą kwotę to rzeczywiście będziesz musiał zapłacić podatek od różnicy na którą nie masz pokrycia w fakturach zakupu
musisz złożyć korektę PIT-39
*repetek ale ja kupiłem mieszkanie w 2012 za 159 tys i w 2016 sprzedałem za 159 tys. Nic do tej pory nie kupiłem a w PIT 39 wykazałem 0 dochodu. Czy mam płacic jakis podatek?
W 2016 r. sprzedałeś mieszkanie, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej miałeś 2 lata aby kasę wydatkować na cele mieszkaniowe .
Kom.2
jeżeli nie masz pokrycia w wydatkach na te 159 tys. (kwotę za jaką sprzedałeś mieszkanie)
- od tej kwoty zapłacisz 19% podatku + odsetki
Czy istnieje możliwość korekty tego PIT 39? Przecież nic na tym mieszkaniu nie zarobiłem? Co w tej sytuacji zrobić?
Tutaj nie chodzi o to czy zarobiłeś czy nie.
Żeby skorzystać z ulgi mieszkaniowej musisz środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na cele mieszkaniowe albo robisz z kasą co chcesz i płacisz podatek.
Innej opcji nie ma.
Nawet musisz złożyć korektę i wykazać podatek do zapłaty
ani złotówki z tej kasy nie wydałeś na własne cele mieszkaniowe?
nie robiłeś remontu mieszkania/domu w którym teraz mieszkasz?
A nie jest tak, ze jeśli cena zakupu (koszty) równa się cenie sprzedaży (przychód) to dochód wynosi 0 i nie ma podatku?
~Dave pisze:
US wzywa mnie do przedłożenia dokumentów w zwiazku ze skorzystaniem ze zwolnienia dochodu w kwocie 79. 500 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 131.

Zadzwoń do US i wyjaśnij, że nie korzystałeś z tego zwolnienia....
Nie było takiej potrzeby, gdyż nie wystąpił podatek.
Kom.9
jak nie było potrzeby??

131) dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych;
US chce teraz dokumenty potwierdzające wydatkowanie kasy na własne cele mieszkaniowe która uzyskał ze sprzedaży / mial na to dwa lata
nie ma znaczenia że w rozliczeniu PIT-39 nie wyszedł podatek do zapłaty
Przyznam, że dawno się nie interesowałem rozliczaniem PIT-39 ale dla mnie iloczyn tego dochodu (dochod=0) i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe (0) w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych 159 000) czyli 0 x 0 / 159 000 równa się 0.
Ale mogę się mylić.
~Dave pisze:
...US wzywa mnie do przedłożenia dokumentów w związku ze skorzystaniem ze zwolnienia dochodu w kwocie 79. 500 zł..
a dlaczego taka kwota - 1/2 całości/.
Czyżby współwłasność....
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.