MPP -kara od US?

Witam , mam dziwną sprawę , ale mam nadzieję że ktoś pomoże.
Mam dwóch podatników -ojca i syna (dwie różne firmy- usługi dekarskie) .
Razem wykonywali jedną usługę dla kontrahenta -ich znajomego.
Ten znajomy chciał dostać od nich fakturę VAT za wymianę dachu , żeby odliczyć koszt w swojej firmie.
Fakturę dla niego wystawił syn- ojciec ma zawieszoną działalność, więc nie może mieć przychodu.
Faktura na 62.000 zł brutto- wystawiona z dopiską MPP.
Tyle , że ten znajomy dla którego wykonywali usługę już wcześniej część kwoty wpłacił na konto i ojca i syna -bez MPP!! (po równo).

Co teraz ? Czy moich klientów może czekać jakaś kara pieniężna od US za to, że kontrahent źle wpłacił im pieniądze za wykonaną usługę??Czy to raczej tamten facet może liczyć na jakieś sankcję , że nie dokonał zapłaty tak jak powinien ?
Ale jak wcześniej zapłacił, jakaś faktura zaliczka była - jaka kwota (do 15 tys PLN) ?
Karę ponosi wpłacający. Jednak czy Twoi klienci nie powinni wystawić Fv zaliczkowej skoro pieniądze dostali wcześniej?
Nabywcy grożą takie same sankcje jak dostawcy w wysokości 30% podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury jeżeli zapłata będzie z pominięciem MPP, jednak jeżeli nabywca pomimo obowiązku zapłaty w MPP nie zrobi tego może uniknąć sankcji jeżeli dostawca rozliczy całą kwotę podatku VAT należnego wynikającego z faktury.
To raczej nie ten przypadek- FV była dobrze oznaczona przez sprzedawcę.
"Otrzymanie płatności dokonanej z naruszeniem obowiązku mechanizmu podzielonej płatności nie powoduje, że wystawca faktury oznaczonej wyrazami "mechanizm podzielonej płatności" będzie ukarany dodatkowym zobowiązaniem. Takie konsekwencje może ponieść wyłącznie ten podatnik, który dokonał płatności z pominięciem MPP. Jeżeli bowiem pomimo istniejącego obowiązku, nabywca nie dokona płatności w systemie MPP to naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe,
W wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku przypadającej na nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy wykazane na fakturze, której dotyczy płatność (zgodnie z art. 108a ust. 7 ustawy o VAT). Ponadto podatnik, który wbrew obowiązkowi, dokona płatności kwoty należności wynikającej z faktury z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze grzywny za wykroczenie skarbowe (art. 57c § 1 i 2 K.k.s.).
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.