Zwrot dofinnasowania wynagrodzeń PUP art.15zzb

Czy ktoś otrzymał wezwanie do zwrotu otrzymanego dofinansowania wynagrodzeń art 15zbb?
W momencie składania wniosku nie zalegaliśmy ze składkami ZUS ( na III kwartał 2019 zalegaliśmy ) i tak oświadczyliśmy. PUP twierdzi że poświadczyliśmy nieprawdę , bo urząd posiada informację z ZUS że na koniec III kwartału zalegaliśmy.
Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Nas wezwali do zwrotu
Znalezione FAQ z urzedu pracy Szczecin

Pytanie 3.70: Przedsiębiorca zalegał ze składkami na 30.09.2019r. W lutym 2020 został objęty
systemem ratalnym i posiada zaświadczenie że nie ma zaległości. Czy można mu przyznać
dofinansowanie?
Odpowiedź:
W odniesieniu do warunku niezalegania ze składkami do końca trzeciego kwartału, wynikającego z
art. 15 zzb ust. 10 pkt 3 ww. ustawy w przypadku gdy przedsiębiorca, który na dzień składania
wniosku nie zalega ze składkami i podatkami, na co posiada stosowne zaświadczenie, można uznać
wspomniany warunek za spełniony.
Chyba o 15zzb chodzi ?
Też tak uważamy, urząd też tak interpretował w momencie jak składaliśmy wniosek. . Niestety teraz zdanie zmienił. Nie pomagają nasze wyjaśnienia. Wzywają do zwrotu- zaznaczają jednak , że można pisać wniosek o umorzenie
Ale czy posiadacie tak jak w podanym przykładzie kom. 1 zaświadczenie o nie zaleganiu (rozłożenie na raty).
Bo z tego co piszesz jeżeli dobrze zrozumiałam to mieliście zaległości na dzień złożenia wniosku.
Nie - na dzień złożenia wniosku mieliśmy uregulowany zus za III kwartał .
Zwróć się do ZUS o zaświadczenie o nie zaleganiu ze składkami za 3 kwartał 2019 r. i zanieść do PUP.
Jeżeli na dzień złożenia wniosku nie zalegaliście ze składkami za II kwartał, mimo że zalegaliście z tymi składkami wcześniej i jak rozumiem, przed dniem złożenia wniosku w PUP składki te zapłaciliście to nie ma żadnych podstaw do żądania zwrotu udzielonej pomocy. Z wyjaśnień Ministerstwa, potwierdzanych wielokrotnie, wynika, że przedsiębiorcy którym ZUS rozłożył zaległe składki za III kwartał 2019 r. na raty mają prawo do pomocy, a przecież z istoty rozłożenia składek na raty wynika, że te osoby też zalegały za III kwartał i nadal zalegają. Piszcie skargę do starosty.
Masz całkowitą rację Karpiu , tylko nie rozumiem dlaczego ZUS udzielił informacje PUP, że zalegają ze składkami .

Moim zdaniem jeżeli informacja wynika
z pomyłki urzędnika to chyba nie stanowi problemu naprawa sytuacji:)
Dla mnie jest to wszystko bardzo dziwne. Powtarzam, że na dzień 30.09.2019 zalegaliśmy ze składkami, ale wniosek do Urzędu Pracy składaliśmy 12.04.2020r i we wniosku było tak: oświadczam, że na dzień składania wniosku nie posiadam zaległości za III kwartał 2019r- i to była prawda bo składki te były uregulowane 14.11.2019r .
Wniosek urzędasy rozpatrzyli pozytywnie, a teraz szukają dziury w całym i wzywają nas do oddania całej kwoty. Nasz prawnik też uważa że zrobiliśmy dobrze, korespondujemy z urzędem od maja do teraz. Mamy zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS począwszy od 15.11.2019 , co miesiąc do dnia złożenia wniosku- że nie zalegamy, ale na dzień 30.09.2019 zalegamy i koniec przyczepili się jak .......
Chyba zostaje sąd ale prawnik mówi, że to Urząd Pracy powinien założyć sprawę
Jestem ciekawa jak wygląda ta korespondencja , na co powołuje się PUP - na jaki zapis skoro masz zaświadczenia o nie zaleganiu . Sytuacja naprawdę dziwna .
Zrób jak mówi Karp , napisz skargę do starosty.
Nam się już wydaje, że oni chcą byśmy " ich " prosili o umorzenie- a dlaczego my mamy prosić jak nie popełniliśmy błędu .
Teraz na ustawę o finansach publicznych
Proszenie o umorzenia to przyznanie, że złożyliście fałszywe oświadczenie w celu bezprawnego uzyskanie pomocy. A to już nie kodeks cywilny. Poczekać, aż urząd wniesie sprawę do sądu, inaczej nie mogą dochodzić do was zapłaty.
Cały czas nurtuje mnie ,co UP chce osiągnąć mimo, że nie ma racji.
Czy to 'kreatywnosc" urzędu, głupota ????
I co? wniosą sprawę do sądu mimo, że sprawa z góry jest przegrana ??
Nie rozumiem
Wykładnia Ministerstwa zmieniała się w tym zakresie tego warunku, ale obecnie oficjalne stanowisko Ministerstwa brzmi, "...We wniosku przedsiębiorca oświadcza o nie zaleganiu z uregulowaniem zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r. Jeśli przedsiębiorca nie ma ww. zaległości może ubiegać się o świadczenie. Warunek nie zalegania uznajemy za spełniony również wtedy, gdy na dzień składania wniosku przedsiębiorca nie posiada zaległości, mimo że posiadał je wcześniej i zostały one uregulowane... "
Może czegoś nie doczytali, zdarza się przy tym zmieszaniu z tą pomocą.
Ale korespondencja trwa już długo...
Czyli , mieli czas na dokładne zbadanie sprawy:)
Wniosku o umorzenie nie będziemy składać, bo też tak uważamy że nie złożyliśmy fałszywego oświadczenia. Z drugiej strony pisząc wniosek o umorzenie- nie wiemy czy zostanie umorzona całość, czy tylko część a może tylko urząd rozłoży na raty?
Najśmieszniejsze jest to, że rozliczenie umowy składaliśmy w lipcu ubiegłego roku, od razu zwróciliśmy część dofinansowania za pracownika , który przebywał na zasiłku chorobowym. I uznaliśmy sprawę za zamkniętą. Aż tu nagle Urząd się obudził w tym roku.
Chyba faktycznie pozostało nam czekać aż dadzą sprawę do sądu.
Z tego co się orientuje to UP ma czas 5 lat na przeprowadzenie kontroli.
Budzą się nasi wielcy, ofiary muszą być :)
Najśmieszniejsze, że sytuacja jasna, klarowna a jednak dla niektórych niezrozumiała .
Może urząd w Twoim mieście stosuje własne zrozumiale tylko dla siebie przepisy. Nigdy nic nie wiadomo:))))
Powodzenia:)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.