Jak podatkowo ugryść inwestycję- fotovoltaika

Sytuacja,
małżeństwo z rozdzielnością majątkową. żona jako majątek osobisty posiada kawałek ziemi. Nieodpłatnie wynajmuje go mężowi prowadzącemu dg na potrzeby prowadzenia działalności. Zachodzi potrzeba założenia paneli - umowa będzie na żonę. W jaki sposób koszt fotowoltaiki "przerzucić" na koszty firmowe męża?
"Nieodpłatnie wynajmuje" - czyli użycza, bo najem ma to do siebie, że jest odpłatny.
"umowa będzie na żonę" - a dlaczego nie na męża? Firma montująca panele jeżeli umowa będzie na żonę to fakturę też na nią wystawi, a co za tym idzie nie będzie to koszt w dział. męża.
Ale skoro ziemia jest żony to czy mąż może wziąć fakturę na siebie? na jakiej podstawie? fakt że już doczytałam że fotowoltaika to samodzielny środek trwały bo można go zdemontować i zamontować gdzie indziej
Jeżeli faktury na siebie nie weźmie to tego wydatku w koszty nie wliczy. Po za tym przecież nie ma zakazu inwestowania nawet w obcych środkach trwałych bo jest coś takiego jak "inwestycja w obcy środek trwały". Inna sprawa, że instalacja fotowoltaiczna w tym wypadku to tak jak piszesz będzie raczej odrębny środek trwały.
Jest jeszcze problem umowy z tauronem. ta jest na żonę.
No to pewnie powinna być na męża jeżeli ma być instalacja i prąd produkowany w ramach dział. gosp. męża.
Czyli nie da się tego obejść....
No, a dlaczego uważasz, ze mąż nie może w swoim imieniu podpisać umowy z zakładem energetycznym? Nie sądzę, aby to, że zona jest właścicielem ziemi na jakiej będą ustawione panele było tutaj przeszkodą, no ale to już trzeba by się dowiadywać w Tauronie.
Mimo wszystko dzięki za rozmowę. dużo mi wyjaśniła
Każdą instalację trzeba zgłosić do Taurona/Energii, i zgłoszenie zawsze jest na osobę,która jest właścicielem licznika,stąd zapewne faktura na żonę. Ponadto aby uzyskać dotację z Mój Prąd trzeba być właścicielem nieruchomości, podobnie z ulgą termomodernizacyjną.
"zgłoszenie zawsze jest na osobę,która jest właścicielem licznika" - zgadza się, co nie oznacza, że nie można tego zmienić przed rozpoczęciem inwestycji w panele.
"Ponadto aby uzyskać dotację z Mój Prąd trzeba być właścicielem nieruchomości, podobnie z ulgą termomodernizacyjną." - O tym w pytaniu nie było mowy. Z resztą mowa tutaj o instalacji, która ma być wydatkiem w dział. gosp., a to nie działa tak, że można skorzystać z ulgi i jednocześnie wliczyć te same wydatki w koszty firmy.
Chciałam wyjaśnić dlaczego umowa "będzie na żonę''.
Aga5555 bo na owej ziemi już jest instalacja elektryczna i umowę ma podpisaną żona bo jest właścicielką ziemi.
Xyzzz - instalacja będzie naziemna a nie na dachu. jest budynek gospodarczy który i tak w przyszłości będzie przebudowany. A ponieważ nie jest to budynek mieszkalny więc raczej żadnej ulgi nie będzie.
Nie jestem specjalistą od takich umów, ale przecież umowy zakłady energetyczne podpisują nie tylko z właścicielami, ale również z najemcami.
Xyzzz. właśnie dzwoniłam do tauron i teraz czekam na maila z dokumentami potrzebnymi do przepisania umowy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.