Art.53 par.1 tryb rozw.

W Świadectwie pracy pkt 4 zapis" bez wypowiedzenia art.30 par.1 pkt 3 w związku z art.53 par.1 pkt 1b KP" będzie prawidłowy? mamy podpisane oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem który pobiera swiadczenie rehabilitacyjne ustalone na okres 6 m-cy. Oczywiście ten okres jest traktowany jako zatrudnienie i przysługuje ekwiwalent za urlop, czy tak? pracownik od początku roku przebywał na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS czyli w pkt. o ilości dni z art. 92 kp wykazuje 0? proszę podpowiedzcie czy dobrze?
Oczywiście ten okres jest traktowany jako zatrudnienie i przysługuje ekwiwalent za urlop, czy tak?

Tak
A reszta jest dobrze? pracownik ma 26 dni wymiar urlopu 7.06 jest podpisane oświadczenie czyli koniec pracy to liczę 6/12*26=13 dni?
Rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej
nieobecności w skutek choroby trwającej dłużej niż łączny okres
pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania
świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące
art. 30 §1 pkt.3 w zw. z art.53 §1 pkt.1b kodeksu pracy
Przysługuje ekwiwalent

wykazuje 0

13dni tj 104h

zaległego urlopu NIE ma?
Zgadza się Editha tak napisałam, Podpowiedz jeszcze więcej, czy w pkt 13 o okresach niezdolności do pracy wypisuję czego dotyczyła niezdolnośc do pracy, było wynagrodzenie chorobowe, zasiłek, swiadczenie rehabilitacyjne itd.
Zaległego urlopu nie ma wszystko wybrał przed chorobą.
Jeszcze zastanawiam się jaka podstawa do wyliczenia ekwiwalentu? z jakich miesięcy?
Kom 5- TYLKO daty, od do

kom 7- jak jest wynagradzany?
Zasadnicza plus składniki zmienne, czyli srednia z 3 ostatnich miesięcy ale jakich ? tych co wykazywałam do ZUS dla obliczenia zasiłku chorobowego, tak mysle?
Ustalamy podstawę ekwiwalentu

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględniamy w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu. Dotyczy stałego wynagrodzenia określonego w umowie o pracę oraz innych stałych składników wynagrodzenia, takich jak: dodatki funkcyjne, stażowe, stała miesięczna premia regulaminowa (§ 15 rozporządzenia),
składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w podstawie ekwiwalentu w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy. Do takich składników wynagrodzeń należą składniki, wypłacane nie rzadziej niż raz na miesiąc, np. prowizje, premie miesięczne, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych bądź wynagrodzenie za pracę w porze nocnej (§ 16 rozporządzenia),
Czyli wyliczam wg tego co w kom.10 z sredniej z 3 miesięcy tj minimalnej 2800? dobrze zrozumiałam? bez dodawania składników zmiennych dot,premii która jest wypłacana miesięcznie wg wypracowanych jednostek sprzedanych usług.
Coś źle czytasz - spokojnie- jeszcze raz
ON ma zmienne czy stale - w każdym m-cu TO samo?
Zmienne, ale ostatnie jego wynagrodzenie było przed tymi 182 dniami, ale zapewne nie ma to znaczenia czyli wyliczam jak za urlop wyliczałam 2800+ srednia z 3 miesięcy premii, zmiennych składników.
Premia regulaminowa?
Https://premium.serwiskadrowego.pl/kalkulator-ekwiwalent-za-urlop-wypoczynkowy/
Tak, można powiedzieć ze regulaminowa, zaraz zobaczę ten link, dzięki wielkie.
Nastepny problem to jak wykazac go w RCA? bo muszę zrobić korekty gdzie wykazywałam z kodem 151 NUN a teraz jak swiadczeniu a ten ekwiwalent jako wynagrodzenie z kodem ?
Do kom.15 Jak obliczać wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

W myśl art. 172 Kodeksu pracy, za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Przy jego kalkulowaniu uwzględniamy zarówno stałe jak i zmienne składniki pensji (z pewnymi wyłączeniami).

Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego odnajdziemy w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Jak rozumieć miesiąc poprzedzający nabycia prawa do ekwiwalentu ? pracownik ma wynagrodzenie zasadnicze plus premię regulaminowa czyli składniki zmienne z tym ze tą premię ostatnio wypracował w 12.2020 czyli ekwiwalent wyliczam tylko z zasadniczej , czy tak?bo już głupieję :(
Zły kom.18, obliczam ze stałej plus zmienne składniki premii z przed choroby, dziękuje raz jeszcze :)
Premię ma zawsze taką samą?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.