Kurs - sprzedaż w walucie obcej

Mam wystawić pierwszy raz f-rę w walucie obcej, ale wycena jest w pln.
Np. 1 szt. kosztuje 10 zł, po jakim kursie przeliczacie na walutę obcą.
Nie ma żadnej umowy z klientem, po prostu zamiast w pln chce f-rę w eur.


Nie pytam o przeliczanie wartośći w walucie obcej na PLN dla celów pdof i VAT...
Art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia – o ile odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych nie stanowią inaczej – odpowiednio po kursie:
1)
faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji – w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań;
2)
średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień – w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.
:-)

czyli jaki zastosować?

Chyba wg kursu kupna, bo gdy otrzymam np. w pln tę zapłatę, to bank zastosuje przy skupie kurs kupna....
1)
4

ok, tam są operacje:
kupno, sprzedaż walut
zapłata należności, zobowiązań

ok

a jaki kurs gdy chcę sprzedać produkt wyceniony w PLN - jaki kurs do niego zastosować? Na fakturze wystawianej.

np. cena za 1 szt. to 10 zł - jaki kurs zastosować, by wystawic f-rę w eur?
Postępujesz indentycznie
6

czyli jak?
Proszę o konkretną odpowiedź.
W mojej ocenie kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury .
8

dziękuję, a możesz uzasadnić to stanowisko?
Dlaczego akurat śr. NBP z dnia poprzedz. dzien wystawienia f-ry?
Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale chodzi Ci o to, że chcesz sprzedać coś, na co masz cenę ustaloną w PLN, a ten klient chce kupić w EUR, czyli musisz ustalić dla danego towaru cenę sprzedaży w EUR?

To wg mnie nie znajdziesz przepisu, który by to regulował.
To Twoja cena sprzedaży, możesz ją kształtować dowolnie, jak Ci się podoba i ile jest gotowy zapłacić klient.

Możesz mu powiedzieć 2 EUR, ale równie dobrze możesz zażądać 5 EUR.

Oczywiście potem na fakturze przeliczenie dla celów VAT, PIT i księgowych już zgodnie z zasadami.
10

Tak Lippy, dokładnie o to mi chodzi :-)

A Ty jaki byś zastosowała?

Myślałam o kursie kupna swojego banku z dnia wystawienia f-ry sprzedaży, co o tym myślisz?
Ja bym wzięła chyba średni NBP z danego dnia albo z dnia poprzedzającego sprzedaż.

Ale to już jak uważasz, to nie musi być żaden kurs, po prostu możesz ustalić cenę w EUR okrągłą i już.
12

tak, ale mam cenę już, tyle, że w PLN, klient ją zna - otrzymał wycenę.
Nie chciałabym, żeby klient się zdziwił za bardzo...

Czyli wg Ciebie najbezpieczniej średni NBP.
Jak już mu podałaś w PLN to faktycznie jakiś kurs trzeba by przyjąć, ja bym się trzymała NBP.
Jest najbardziej obiektywny
Komentarz 8: *Zosia57 | 2021-04-08 12:37:27 | 31.***.***.81
W mojej ocenie kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury .
Ok, dziękuję Wam, przyjęłam NBP, ale kurs kupna, a nie średni.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.