Gazeta Podatkowa nr 26 (1797) z dnia 01.04.2021, strona 19

Witam,
czy ma ktoś dostęp do artykułu Rozliczenie dotacji na kapitał obrotowy i mógłby tu wkleić?
Gazeta Podatkowa nr 26 (1797) z dnia 01.04.2021, strona 19
Dziękuję
Podaj adres
Rozliczenie dotacji na kapitał obrotowy
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 26 (1797) z dnia 01.04.2021, strona 19 - Spis treści »
Dział: Wskazówki dla przedsiębiorcy
Autor: Jolanta Białkowska

Firma otrzymała grant na kapitał obrotowy w listopadzie 2020 r. w kwocie 66 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (poddziałanie 2.1.1). Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy otrzymane wsparcie jest zwolnione z opodatkowania, a koszty nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?
Przedsiębiorca otrzymał grant na kapitał obrotowy w ramach projektu "Przyznawanie grantów na kapitał obrotowy - wsparcie utrzymania działalności w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności mikro- i małych przedsiębiorstw w ramach RPO WO 2014-2020". Realizatorem tego projektu współfinansowanego ze środków EFRR jest województwo opolskie reprezentowane przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które udzieliło wsparcia w formie grantu na kapitał obrotowy przedsiębiorcy. Grant ten stanowi przychód podatkowy dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).
Na gruncie tego przepisu wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. W konsekwencji nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych grantem na kapitał obrotowy. Nie uważa się bowiem za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o pdof (art. 23 ust.1 pkt 56 ustawy o pdof).
Podatnik z grantu na kapitał obrotowy może sfinansować wynagrodzenia pracowników, ponieważ tak wynika z załącznika 8 Katalog kosztów kwalifikowalnych regulaminu rekrutacji i udzielania wsparcia w ramach projektu Przyznawanie granów na kapitał obrotowy (...). Jednakże proszę wziąć pod uwagę, że na podstawie umowy wsparcia, którą przedsiębiorca zawarł z OCRG, dofinansowanie rozliczane jest stawką jednostkową. Ta uzależniona jest od ilości zatrudnionych osób w przeliczeniu na etaty w oparciu o ekwiwalent pełnego czasu pracy (tzw. FTE) oraz liczby miesięcy, na jakie wnioskowano o pomoc. Przykładowo dla mikroprzedsiębiorcy zatrudniającego 8 pracowników (pełne etaty) stawka jednostkowa na finansowanie kapitału obrotowego wynosi na 1 miesiąc 22.189,32 zł, na dwa miesiące 44.378,64 zł, na trzy miesiące 66.567,96 zł. Stawka jednostkowa skalkulowana jest w oparciu o dane statystyczne i jest funkcją zatrudnienia opartego na ekwiwalencie pełnego czasu pracy.
Wsparcie udzielane przy jej zastosowaniu nie obejmuje wynagrodzeń, ponieważ wynagrodzenia stanowiące element zobowiązań krótkoterminowych zostały odjęte od całkowitej kwoty aktywów obrotowych. Wynika to z dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej "Metodologia wyliczenia stawek jednostkowych w projektach w zakresie wsparcia utrzymania działalności w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020". W oparciu o ten dokument stawka jednostkowa na finansowanie kapitału obrotowego przez 1 miesiąc dla firmy mikro- i małej wynosi 7.845,11 zł × ?FTE.
Kwota jednostkowa dla mikro- i małych przedsiębiorców jest taka sama we wszystkich regionalnych programach operacyjnych, w ramach których były udzielane dotacje na kapitał obrotowy. Natomiast różnica polega na tym, że w ramach niektórych regionalnych programów operacyjnych przedsiębiorcy wnioskowali o dofinansowanie na realizację projektu dotyczącego wsparcia na kapitał obrotowy (tzn. nie byli uczestnikami projektu). To oni realizowali projekt w ramach regionalnego programu operacyjnego, a co się z tym wiąże otrzymane wsparcie na kapitał obrotowy stanowi dla nich przychód podatkowy zwolniony z podatku dochodowego jako płatność z BGK. Tymczasem przedsiębiorca z województwa opolskiego otrzymał grant na kapitał obrotowy w ramach projektu realizowanego przez OCRG.
Koniec :)
To ja już nie muszę ;)
Dziękuję :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.