Ozn. TP

Oznaczenie TP jest tylko jeśli są fv i czynni vat. Umowa darowizny między ojcem. Nie podlega oznaczeniem TP?
Oznaczenie TP pojawia się tylko w pliku jpk_vat.
Jeżeli jakiejś transakcji nie wykazujesz w tym pliku to nie ma tego oznaczenia.
Umowę darowizny muszę opodatkować
I oznaczenie TP jest między firmami?
Napisz więcej szczegółów, bo teraz bym musiał zgadywać co jest darowywane i dlaczego ma być wg Ciebie opodatkowane podatkiem vat.
Samochód w leasingu był wykupiony w 2019r. Odliczony normalnie był VAT. Teraz była umowa darowizny syn-ojciec. Na gruncie podatku dochodowego jest neutralne, ale należy naliczyć VAT od ceny rynkowej samochodu i wykazać w sprzedaży krajowej 23%. I teraz pytanie numer dokumentu wpisałam umowa darowizny, kontrahent dane ojca, i typ dokumentu WEW i zastanawiam się nad oznaczeniem TP.
Ja bym wycofał najpierw samochód na cele osobiste i dopiero potem go darował, to nie będziesz mieć watpliwości jak to wykazać, bo wykazujesz wtedy tylko czynność przekazania na cele osobiste, no sama darowizna już będzie po za vat i dochodowym.
A ile musi minąć czasu wykup z leasingu był 11.2019 roku. Wycofam samochód nie muszę robić korekt od nabycia?
Ale zgodnie z art 29a ust 2 i tak przy przekazaniu na cele prywatne trzeba wykazać podatek należny od ceny rynkowej.?
Art. 7. 2. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Art. 29a. 2. W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.

Jak widać darowizna i przekazanie na potrzeby własne jest tak samo traktowane.
Właśnie nie ma tu różnicy żadnej i tak trzeba naliczyć VAT od ceny rynkowej. I teraz jest pytanie czy oznaczam jako TP jeżeli jest to umowa a nie FV?
Zrób tak jak napisałem, to nie będziesz musiał się nad tym zastanawiać.
Szczerze to nie wiem, czy powinno być TP i czy powinno być oznaczone WEW. Wydaje mi się, bez WEW i oznaczeniem TP.
No, ale zamiast utrudniać sobie życie i zastanawiać się jak to wypełnić przekazałbym, samochód w darowiźnie po jego wycofaniu tym bardziej że jest traktowane tak samo podatkowo. Skąd taki opór przed wycofaniem samochodu na potrzeby własne i dopiero potem jego darowanie?
Muszę zrobić korektę VAT bo podatnik zrobił sobie umowę darowizny. W umowie darowizny podał swoje dane i dobrze nie ma wymogu, że firma. Co było wcześniej czy samochód wycofany nie wiem dokumenty nie dostarczone przez poprzednią księgową robię to co mam przed sobą. Mam darowiznę muszę wykazać ją w VAT. Ciężki przypadek mam, zadzwonię na KIP może coś pomogą
To może zacznij od ustalenia, czy samochód wcześniej nie został wycofany z dział.
Zacznij od kontaktu z byłą księgową lub podatnikiem.
Podatnik nic nie wie, a księgowa zlikwidowała działalność
Ale w sumie jeżeli było by przekazanie na cele osobiste to podatnik by wiedział ze zapłacił Vat bo wychodzi 6 tyś od ceny rynkowej
Kom. 15
No, ale księgowa żyje chyba? Jeżeli tak to chyba idzie od niej informacje uzyskać :-)?
Właśnie nie bo księgowość jest zlikwidowana i podatnik nawet nie odzyskał wszystkich dokumentów. A ja muszę wszystko prostować :(
No a nie ma jakiś spadkobierców czy innych osób które mogłyby te dokumentu wydac? Przecież fakt ze księgowa umarła nie oznacza ze te dokumenty zniknęły. W przyszłości ten podatnik może mieć problem jeżeli nie ma wszystkich dokumentów.
Wiem o tym
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.