Zwrot vatu na rachunek bankowy

Witam. Jest nadwyżka vatu naliczonego nad należnym...i tak też było parę razy w 2020roku. Był ten zwrot robiony, ale jest ALE bo sprzedaż jaką była wykazywana to nie tylko usługi opodatkowane ale również re że stawka że i pytanie o co chodzi z robieniem korekty vatu w deklaracji 01-2021? Jakoś procentowo trzeba to wyliczać jeśli była sprzedaż ze stawka zw...może mi ktoś to wyjaśnij bądź chociaż polecić jakiś artykuł bo nigdzie nie mogę nic i tym znaleźć...
No a jak to było w trakcie roku robione?
Https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-vat/proc_300-wniosek-o-proporcje-w-vat
Robisz, korektę na podstawie współczynnika obliczonego według danych z roku 2020 i w oparciu o wyliczony współczynnik dokonujesz obliczenia ile Vatu podlega odliczeniu od usług wspólnych w 2020, porównujesz z tm co odliczone w trakcie roku 2020 i wiesz czy masz korektę na minus czy na plus. W trakcie roku 2020 odliczałas na podstawie współczynnika obliczonego w oparciu o dane z 2019 roku więc teraz dlatego robisz korektę.
Prawidłowo w trakcie roku to powinno być tak robione:
- zakupy związane tylko ze sprzedażą opodatkowaną - odliczasz cały vat,
- zakupy związane tylko ze sprzedaż zwolnioną - niew odliczasz w ogóle vat,
- zakupy związane jednocześnie ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną - odliczasz vat zgodnie z ustalona proporcją.
Czy było to tak robione?
Nie, od wszystkich faktur był odliczany vat
No, a były jakieś zakupy dot. tylko sprzedaży zwolnionej lub/i dot. jednocześnie sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej?
Raczej trzeba to podciągnąć pod sprzedaż mieszaną, bo dość trudno określić czy te zakupy dotyczą tylko jednej bądź drugiej sprzedaży...
No to wygląda, na to że czekają Cię korekty ewidencji vat, deklaracji vat i jpkow plus możliwe, że zwrot do US przynajmniej części vatu wraz z odsetkami.
To nie działa tak, że odlicza się cały vat i dopiero po zakończeniu roku robi korektę. Proporcję trzeba było już stosować w trakcie roku, no a po zakończeniu roku dopiero dokonać jej korekty.
Ta sprzedaż zwolniona z vat, to konkretnie jakie to są usługi?
Usługi medyczne
A opodatkowana?
Wynajem gabinetu lek, sali gimnastycznej pod zajęcia fitness
Koszty to przyrządy do ćwiczeń ale też np bandaże strzykawki, karty pacjenta
Nie jest przypadkiem, tak że ten wynajem to niewielka część przychodu, a główny źródłem jest tutaj dział. medyczna? No, bo jeżeli tak to mogłaś znacznie zawyżyć kwotę vatu naliczonego i kwot do zwrotu.

Odliczenie vat nie będzie w ogóle przysługiwać od towarów i usług związanych wyłącznie z dział. medyczną, czyli np. wymienione przez Ciebie bandaże, strzykawki, karty pacjenta.
Co do tej sali gimnastycznej to pytanie czy jest ona wykorzystywana też do dział. medycznej, czy jedynie pod wynajem. Jeżeli ta druga opcja, to z kolei jeżeli chodzi o wydatki dot. tej sali, to można od nich odliczyć pełen vat.
Natomiast takie wydatki jak np. usługi telekomunikacyjne, usługi księgowe, koszty eksploatacji samochodu, to zapewne odliczenie będzie częściowe zgodnie z ustalona proporcją.
A co z kosztami budowy tego budynku? był odliczany vat
Budynek jak rozumiem służy zarówno sprzedaży zwolnionej jak i opodatkowanej, czyli tutaj też powinna być zastosowana proporcja.
Dziękuję
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.