Opłata cukrowa

Kto placi opłatę cukrową czy producent ? czy też taki podmiot jak my a mianowicie jesteśmy małą hurtownia która zakupuje towar od innych hurtowni spożywczych celem dalszej sprzedaży dla klientów indywidualnych poprzez kasę fiskalną, i też dla sprzedaży objętej fakurą jak szkoły ,stołowki, przedszkloa, sklepy , i inne zakłady prowadzące działalność gospodarczą, Skąd dane ktore towary podlegają opłacie czy jest wykaz jak to robicie. Proszę o wsparcie.
Jeżeli jesteście hurtownią to też macie odprowadzić podatek cukrowy ; dla sprzedaży hurtowej, a dla detalicznej nie, o ile taki podatek cukrowy nie został już pobrany wcześniej.
Więc jeżeli zakupicie towar w 2021 roku od którego Wasz kontrahent odprowadził już podatek cukrowy, drugi raz tego nie odprowadzacie.
Pobierz sobie Ustawe :

Art. 7. - Zmiana niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Art. 12b. 1. Za napój, o którym mowa w art. 12a ust. 1, uważa się wyrób w postaci napoju oraz syrop będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w klasach 10.32 i 10.89 oraz w dziale 11, w którego składzie znajduje się co najmniej jedna z substancji, o których mowa w art. 12a ust. 1, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.
Problem jaki będziecie mieć, to towar który nie sprzedał się Wam na dzień 31/12/2020. Od tego towaru nie odprowadził nikt podatku cukrowego, więc Wy w momencie sprzedaży na FV musicie taką opłatę naliczyć i później odprowadzić.
A czy na fakturze zakupu od innej hurtowni mam mieć adnotację że podatek cukrowy został opłacony i jeżeli ja sprzedaję dla innych placówek to też muszę taką informację zamieścić na fakturze a jak to się ma czy sprzedaż dla odbiorcow na fakturę to sprzedaż hurtowa czy detaliczna - sklepy to detaliczna ale szkoły stołowki przedszkola zakłady pracy n ie dokonują odsprzedaży zużywają na własne potrzeby. Uważam że dla prawidłowości udokumentowania opłaty na fakturach powinna być taka adnotacja czy tak mogę myśleć
W przepisie nie ma informacji że taka informacja musi się znaleźć na fakturze. Masz naliczyć i odprowadzić, ale nie prezentować na fakturze kontrahentowi (podobnie jak kody CN, PKWIU).

Jak to powiedział kiedyś jeden ekspert VAT na szkoleniu; to że firmy umieszczają różne rzeczy na fakturze to jest kwestia danej firmy; mogą nawet cytować pełną ustawę o VAT, jednak elementy jakie muszą się znaleźć określa Ustawa.

To jest kwestia "polityki" danej firmy jak zamierzają postępować.
U Mnie na fakturze nie będą tego prezentować. Mają to naliczać wewnętrznie w programie mag.-handl. i drukować raport na koniec miesiąca do księgowości z kwotą jaka ma się znaleźć na deklaracji.
Miły rozmówco a jak mam wiedzieć czy czy firma sprzedająca mi towar naliczyla oplatę bo jeżeli naliczyła oplatę to ja nie muszę
My od 01.01.2021 wymagamy oświadczenia od takiej firmy.
Szanowny Panie Ministrze- Krajowa Izba Gospodarcz- jest odpowiedź ministra dotyczaca naszych wątpliwości co do zapasów - nie mogę zapodać linku ,bo nie pozwala ,spróbujcie to .
>9 sprostowanie-to jest pismo KIG-u i PIH-u do ministra ,odpowiedzi nie widać----- ale to przeczytać warto,zadają pytania ,które i nas nurtują i ponadto przedstawiają swoje stanowisko.
Spróbuj wkleić bez początku , zamiast kropek daj podkreslnik i wykasuj pl na koncu
Aaaaa, Pismo widziałem
Gdzie można znaleźć to pismo?
Kom.7 Po cenie można poznać. Poza tym skoro macie hurt i detal, to przed kupieniem towaru powinniście sprzedawcy powiedzieć o tym żeby naliczył opłatę.
"Po cenie można poznać."

Niekoniecznie ... Pepsi sprzedaje towar do dużej hurtownii X (naliczając podatek cukrowy), ten sprzedaje towar do mniejszej hurtownii Y (nie naliczając podatek cukrowy) ale już w wyższej cenie, bo niby czemu Hurtownia X ma sprzedać po tańszej. Więc Hurtownia X nie odprowadza podatku cukrowego, ale sprzedaje po wyższej cenie bo musiała zapłącić pepsi ten "podatek cukrowy"

Zatem nie do końca się z tym zgadzam, że można wywróżyć po cenie.


"Poza tym skoro macie hurt i detal, to przed kupieniem towaru powinniście sprzedawcy powiedzieć o tym żeby naliczył opłatę."

Nie realne do spełnienienia.
Kom.13

kig_pl/wp-content/uploads/2020/11/KIG-PIH-prosba-o-wyjasnienia-MF

Wklej to w wyszukiwarkę powinno się pojawić
Kom.15 Racja nie da się po cenie wywróżyć. Od tych nowych podatków już mam mętlik w głowie.
Co do drugiego zdania, to hurtownia (oczywiście jeśli sprzedaje towar dla którego podatek nie był pobrany) zaopatrująca inną hurtownię powinna mieć wiedzę czy ta druga prowadzi detal, gdyż w takim przypadku pierwsza jest zobowiązana naliczyć opłatę. Czy jest to realne, nie wiem, ale wydaje mi się że komunikacja w tym przypadku jest niezbędna.
Kom.17
Tak to się będzie pewnie odbywać, podobnie jak z kodami GTU, PKWIU i CN. Zapytanie idzie do naszego kontrahenta, ten wysyła do swojego dostawcy, aż w końcu dostawca pyta producenta.

U nas akurat szef jest "nerwowy", więc od razu powiedział wszystkim kontrahentom ze bez oświadczeń przy dostawie towaru nie weźmie , więc myślę że przynajmniej w tej kwestii będę spokojny.
Kom.18 Myślisz, że może dojść do tego, że na fakturach też będą takie oświadczenia? Za niedługo faktury na jedną pozycję będą miały dwie strony a4 oświadczeń, itp. :)
Nie, myślę że nie. Jak zwykle Ustawodawca coś spieprzył.

Mogli od razu dać wymóg, żeby informacje zamieszczać na fakturze (jak np. akcyzę zamieszcza PGNIG, Tauron) , jedna linijka i wszystko jasne. A tak kolejne głowienie się co robić.
Już teraz jak widzę na fakturach te wszystkie ; regułki rodo, informacje że towar jest własnością sprzedawcy ... ble ble, tabelki z przeterminowanymi płatnościami, informacje o monitoringu firm windykacyjnych to już się to teraz komiczne robi, do czego to dąży, do czego to dąży...
Kom 16 Chester - dzięki :)
Kom.16 czy są gdzieś umieszczone odpowiedzi na pytania KIG?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.