Umowa o dzieło na udział w filmie czy bez ZUS i z 50%KUP?

Dzień dobry,
mam uprzejme zapytanie, czy jeżeli podpisuję umowę o dzieło na prowadzenie warsztatów na potrzeby filmu (nagrywają te warsztaty) to KUP mamy 50% jako artyści? i bez ZUS ?
Prowadzenie warsztatów nie jest żadnym dziełem.
Prowadzenie warsztatów nie, ale to jest film w którym występuję prowadząc warsztaty w których uczę,
i tu bardziej chyba prawa autorskie do wizerunku?
Sytuacja wygląda tak, że stowarzyszenie otrzymało fundusze na projekt (film) edukacyjny, zatrudniło kilku aktorów do udziału i dla nich są te umowy o dzieło czyli nagranie 8 odcinków filmy edukacyjnego.
Przyznane fundusze to 2 tys zł na aktora, i kolejne zapytanie o minimalne 17 zł /h, czy w tym przypadku jest obowiązek?
Prawo do wizerunku, a umowa o dzieło to dwa odrębne zagadnienia.
Piszesz o 17 zł na godzinę, to dotyczy UMOWY ZLECENIA i taką to jest prowadzenie warsztatów.
Ale tu chodzi o udział w filmie edukacyjnym a nie o umowę na prowadzenie warsztatów.
Właśnie, a nigdzie nie mogę uzyskać informacji...
Miałam nadzieję, że może ktoś coś wie i mi pomoże...
Kom.6
Zobacz co pisze
"...podpisuję umowę o dzieło na prowadzenie warsztatów na potrzeby filmu ...."
Kom.6
To uważasz, że "udział w filmie" może być umową o DZIEŁO?
Stąd pytanie jak to powinno wyglądać?
Stowarzyszenie musi wypłacić wynagrodzenie aby móc zakończyć projekt i rozliczyć go w domu kultury.
Ci ludzie robią ten film od wakacji i nikogo nie zgłaszali do ZUSu, teraz czas wypłaty i rozterka jaka umowa co i jak...
Do tego pula funduszy na aktora jest 2 tys i nic poza....więc minimalnej nie ma....
W PIPie nie ma szans, nie udzielają informacji z zakresu umów cywilnoprawnych....
Błagałam o jakiś tel kontakt ale ściana....
Moim zdaniem powinna być umowa zlecenie.
Trzeba to 2.000 tak skalkulować na godziny pracy, aby wyszło po 17,- brutto za godzinę.
Kom. 8 - a zobacz co napisała w kom. 3 - umowy o dzieło na nagranie filmów

kom. 9 - oczywiście
Kom.14
Moim zdaniem poszczególne osoby uczestniczące w nagraniu nie tworzą dzieła jakim jest film, film tworzy ten co nagrywa, a nie poszczególni aktorzy, oni sprzedają swój wizerunek.
Ale zdania można mieć różne.
No tak, trochę zbyt ogólnie napisałam.
Tu raczej właściwe będą umowy o udział w nagraniu takich filmów a nie umowy o dzieło. I do nich wg mnie odnośnie kup będzie miał zastosowanie przepis z Art. 22 ust. 9 pkt 3.
Dziękuję, właśnie o to mi chodziło, o rozmowę...konsultację, bo samej trudno to rozkminić...
Czyli 50 % kosztów byłoby ok, te 2 tys skalkuluję tak aby wyszło z godzin po 17/h, te odcinki są kręcone od czerwca, więc chyba można jakoś te godziny rozłożyć :)
a jak sprawa ZUSu? Szefowa twierdzi, że bez....
Moim zdaniem tworzenie postaci w filmie instruktarzowym (aktor) to dzieło
tak samo jest z muzykami, modelami - oni nie odtwarzają, oni tworzą postać, muzykę
Kom. 17 - oczywiście, że bez składek
Dziękuję :)
jeszcze dopytam o Sąd na takiej umowie o dzieło, czy taki sam jak w umowie o pracę?
JAKI Sąd ?
Właściwy Sąd Rejonowy gdzie się zwrócić w razie sporu...w umowach o pracę był to wydział pracy,
a w dzieło się wpisuje też? Mam taką rubrykę...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.