KPIR-leasing operacyjny

Witam
proszę o poradę jak zaksięgować leasing w KPIR po zmianach od 2019 r.
Wartość auta-część kapit. 145528,46, część ods. 20500, wart.netto 166028,46, VAT 38186,56. Opł. początk. 14552,85 netto +VAT 3347,16 co daje brutto na FV 17900,01.
Z tego co przeczytałam wart. tego auta przekracza limit 150000 tys. (145528,46+(33471,55/2) VAT)) co daje 145528,46+16735,78(50%VAT)=162264,24. Proporcja 150000/162264,24 i wyszło 0,92.
Skoro należało ustalić limit to czy FV za opł. począt. powinna zostać również obliczona proporcjonalnie, czyli 14552,85+1673,58 (50%VAT)=16226,43*0,92=14928,32? Jeżeli tak to jak taką kwotę zaksięgować z tej obniżonej FV, jak rozdzielić netto i VAT do odl.?
To samo będzie dotyczyło rat leasingowych, jeśli np. rata w części kapitałowej wynosi 1065,78+ VAT 399,40, to obliczając proporcję 1065,78+199,70 (50%VAT)=1265,48*0,92=1164,24. Tu też nie wiem jak to zaksięgować w KPIR. Jak to rozbić na netto i VAT do odl.?
Do każdej opłaty leasingowej stosujesz proporcję 92% z tym, że w wielu interpretacjach jest zaznaczenie, że proporcje stosujesz nie do części kapitałowej, a wyłącznie odsetkowej leasingu.
Ja znalazłam to ... Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej nr 0115-KDIT3.4011.545.2018.2.MR. potwierdza, że limit 150 tys. zł dotyczy tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego, czyli kapitałowej. Natomiast odsetki są kosztem uzyskania w całości, niezależnie od wartości auta – czyli nie są objęte limitem – bez różnienia jakiego rodzaju jest to umowa leasingu.

Teraz to już zupełnie nie wiem jak to wprowadzić w księdze, żeby było dobrze :(
Tfuuuuu przejęzyczyłam się w kom. 1. Oczywiście chodzi o kapitałową.

A korzystasz z jakiegoś programu ?
MK - ogarnia to w miarę dobrze, ale proporcję stosuję do całej umowy
Uff, dobrze, że to przejęzyczenie, bo zwątpiłam :)
Korzystam z programu FAKT i tam nigdzie nie mogę znaleźć jak to wprowadzić.
Co jest netto a co VATem po ustaleniu proporcji? Mam totalne zaćmienie jak to zaksięgować.
Musieli znowu nagrzebać w przepisach, żeby "ułatwić" rozliczenia:/
Kom. 5 VAT nieodliczony bezpieczniej doliczyć do części kapitałowej objętej proporcją.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.