Zasiłek chorobowy po umorzeniu ZUS - okres wyczekiwania?

Prowadzę działalność i pracuję na etacie z wynagrodzeniem poniżej minimalnego, z działalność płacę więc też składki społeczne, ale bez chorobowej. Od 1 kwietnia zgłosiłam się do dobrowolnego ub. chorobowego ale złożyłam również wniosek o umorzenie ZUS za marzec-maj. Wiem, że obecnie (w maju) nie przysługuje mi zasiłek chorobowy bo wg specustawy nie byłam zgłoszona do chorobowego na dzień 1 lutego, ale jak to będzie wyglądało od czerwca? Chodzi mi okres wyczekiwania, moim zdaniem go nie będzie bo mam wcześniejszy 90-dniowy okres ub. chorobowego ponieważ jednocześnie cały czas pracuję na etacie. Czy mam rację? Czy wtedy idąc w czerwcu na zasiłek chorobowy mam szansę go otrzymać z działalności? Czy musi być najpierw za czerwiec w lipcu zapłacona jedna składka w całości żeby w ogóle wnioskować?
Tak - masz rację / ale co ma do tego specustawa?
skoro równolegle pracujesz na etacie / podlegasz pod chorobowe to w DG nie ma karencji 90 dni
= chorobowe przysługuje ci od razu

nie ma znaczenia kiedy pójdziesz na chorobowe - pójdziesz na chorobowe w czerwcu to je otrzymasz
zakładając że składki płacisz w terminie i w prawidłowych kwotach
No właśnie chodzi o te składki i ich płatność, nie mam żadnych zaległości w ZUS i do marca składki były zawsze w terminie płatne, w kwietniu ich nie zapłaciłam bo mam za marzec umorzone, to samo za kwiecień i maj. Czyli pierwsze składki (ze składką chorobową) zapłacę dopiero w lipcu za czerwiec, ale do chorobowego zgłosiłam się od 1 kwietnia. Wiem, że za ten okres kwiecień-maj nie otrzymam zasiłku (gdyby wystąpiła choroba w tym okresie) bo nie byłam zgłoszona na dzień 1 lutego i tu jest sprawa jasna. Tylko naszły mnie wątpliwości co dalej po umorzeniu, rozumiem, że mimo zgłoszenia od 1 kwietnia i umorzenia składek za kwiecień (i maj) nie muszę się teraz wyrejestrowywać i na nowo rejestrować do składki chorobowej od 1 czerwca tylko z dniem 1 czerwca zostanę automatycznie "włączona" do tego ubezpieczenia?
Fakt umorzenia składek przez ZUS nie ma wpływu na chorobowe
mimo ich umorzenia nadal podlegasz pod dobrow. chorobowe od 01.04.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.