Księgowanie WB

Pod jaką datą księgować WB w księgach rachunkowych? Pod data operacji czy datą księgowania?
A wyciągi masz jakie? dzienne, m-czne? Pod data wyciągu.
Miesięczne
Czyli masz np. wb za okres 01-30/04, wiec księgujesz wb pod datą 30/04, chyba, że masz możliwość podawania w wb dat dla każdej operacji to podajesz tę datę.
O ile data operacji jest datą późniejszą niż data księgowania na WB.
Tzn. mam wyciągi miesięczne w którym są wyszczególnione operacje z poszczególnych dni. Każdą transakcję księguję osobno (jak w jednym dniu jest kilka transakcji to księguję je wszystkie pod data tego dnia). Tylko są sytuacje gdy data transakcja ma inną data operacji niż księgowania. Np. zapłata za fakturę xxx data operacji 23.04.2020 a data księgowania 29.04.2020. I chciałbym się dowiedzieć jak poprawnie powinno się zaksięgować tą transakcję. Pod datą operacji czy księgowania?
Czyli tu masz akurat odwrotnie :) Ja bym zaksięgowała pod datą 29/04, dlatego, że tego dnia widać było dopiero te operację na twoim wb. Nie było jej na wb ani 23 ani w inne dni az do 29/04. To podobnie jak z kartą - masz date transakcji, a pieniądze schodzą z konta później.
Dzięki za odpowiedz :) Też tak właśnie myślałem zrobić, czyli księgować pod datą księgowania.
Jeszcze odnosząc się do twojego poprzedniego wpisu, to na WB widać zarówno datę operacji jak i księgowania danej transakcji.
Domyślam się :) Bank róznie oznaczaja te daty. Czasem jest data ksiegowania i data waluty i to na wb pln.
To może zapytam jeszcze o jedną rzecz. A co w sytuacji jeżeli podatnik rozlicza vat metodą kasową? Przykładowo jest faktura zakupu za paliwo z dnia 23.01.2020 i płacona tego samego dnia. Czyli faktura zapłacona 23.01.2020 i vat odliczm w styczniu. Na WB ta transakcja będzie widniała pod dwoma datami data operacji 23.01.2020 i data księgowania przykładowo 29.01.2020. Czyli księgując WB pod data księgowania zaksięguję tą transakcję pod datą 29.01.2020r. Akurat w tym przypadku to nie będzie miało znaczenia bo obie daty są w obrębie jednego miesiąca. A co jeśli data operacji była by ze stycznia np. 28.01 a data księgowania 02.02?
Mam nadzieję że nie zamieszałem za bardzo
9> to chyba nie jest dobry przykład, bo tak to było przy zapłacie karta raczej, a nie przelewem. Data księgowania to jest data, kiedy bank księguje operacje między bankami, ale nie koniecznie na rachunku klienta. Może się zdarzyć, że przelew zostanie zaksięgowany przez bank już po ostatniej sesji i nie zejdzie z rachunku klienta. Na wb pojawi się dopiero następnego dnia, wiec de facto klient zapłacił później. Samo złożenie dyspozycji do banku nie oznacza realizacji przelewu, trzeba mieć na uwadze sesje w banku, jeśli chce się zapłacić w danym dniu.
Czyli biorąc to wszystko pod uwagę to tak naprawdę największe znaczenie ma data zaksięgowania danej transakcji przez bank. Bo jak dobrze zrozumiałem samo zrobienie przelewu (np. już po sesji banku) nie jest równoznaczne z dokonaniem zapłaty (powoduje to tylko i wyłącznie zablokowanie naszych środków), dopiero zaksięgowanie tej transakcji przez bank najczęściej drugiego dnia będzie datą która będzie oznaczała realizacje płatności.
Dokładnie tak
Dzięki :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.