Zaliczki a rmk

Czy prawidłowe będzie księgowanie kosztów faktury zaliczkowej na rozliczeniach międzyokresowych kosztów czynnych?
Nie, zaliczki księguj na 302 Rozl.zakupu.
Konta rozliczenie zakupu nie jest stosowane.Jedynie na kojiec roku koszty są zawieszane na rmk czynnych.Czy to duży błąd księgować koszty z faktur zaliczkowych na 6 ?
Ale co to są za koszty faktur zaliczkowych? podaj przykład bo może się nie rozumiemy.
Zakup narzędzia za ok.300 zł i w kwietniu nastąpiła zapłata na podstawie proformy.Następnie wpłynęła w maju faktura zaliczkowa cząstkowa z datą wystawienia kwietniową , oczywiście narzędzia nie ma i ma być dosłane z fakturą końcową.Rozumiem, że nie księguję w koszty tej faktury zaliczkowej.Vat można odliczyć w maju, a jak zawieść koszty, gdy nie stosuje się rozliczena zakupu? Zaksięgowałabym to na 6, ale czy to będzie właściwe?
Nie zawieszasz w kosztach ani RMK tylko;
W księgach rachunkowych wpłata zaliczki ewidencjonowana jest z wykorzystaniem kont rozrachunkowych, co następuje zapisem:


- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Kom.5 dodatkowo księgowanie może być jeszcze pod.VAT a jak dostaniesz ostateczna fakturę lub rozliczenie narzędzi to masz 4xx/21x.
Ewidencja księgowa wpłaty zaliczki i faktury zaliczkowej
1. WB - wpłata zaliczki na rachunek bankowy kontrahenta:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
2. Otrzymana faktura zaliczkowa:
a) wartość brutto wpłaconej zaliczki:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub 24 "Pozostałe rozrachunki",
B) VAT naliczony wykazany na fakturze zaliczkowej:
- Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Uwaga: Można pominąć księgowania na koncie 30, jeśli taki sposób ewidencji
jednostka przyjmie w polityce rachunkowości. W takim przypadku z faktury
zaliczkowej ewidencji podlega jedynie VAT, zapisem:
Wn konto 22-1, Ma konto 21 lub 24.
Chodzi mi o zaksięgowanie faktury zaliczkowej.
Przecież masz to w kom.7 :)
Dziękuję.Czy wobec tego można stosować rozliczenie zakupu tylko przy księgowaniu faktur zaliczkowych?
Do księgowania faktur zaliczkowych używam specjalnego konta 30X, więc też możesz stosować 30X wyłącznie do faktur zaliczkowych
Czyli wszystkie inne faktury nie przepuszczasz przez konto Rozliczenie zakupu, jedynie faktury zaliczkowe.Dziękuję.
Kom.13 tak, ja tez robie jak w kom.12.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.