RK bilansowe i podatkowe

Witam serdecznie,

Po jakim kursie mam wyceniać operacje gospodarcze na rachunku bankowym:
- zapłatę zobowiązań z rachunku walutowego
- zapłatę należności na rachunek walutowy

Czytałam, że mogę po średnim NPB lub po kursie walut banku, z którego korzysta jednostka.
Wolałabym po kursie banku, z którego jednostka korzysta.
1) Czy podatkowo także mogę w ten sposób zrobić?
2) Czy to jest tylko bilansowo?
3) czy w programie księgowym macie jakieś rozgraniczenie, że podatkowo system bierze inny kurs a bilansowo inny?
Przede wszystkim to jaka metodą rozliczacie rk - rachunkowa czy podatkową?
Metodę rachunkową/bilansową nalezy zgłosic do us i stosowac nie krócej niż 3 lata
Ok rozumiem, dopytam w biurze rachunkowym, które robiło gdyż ja przejęłam księgi:-)
Właściwie to powinnam również znaleźć w informacji dodatkowej tak?

Jeżeli podatkową to rozumiem, że w oparciu o art. 15a ustawy o pdop?
Jeżeli bilansową to art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości (Lifo, fifo oraz średnioważony)

Proszę więc o wytłumaczenie:
jeżeli wybiorę podatkową to jaki kurs mam stosować do rozchodu i przychodu walut?
wówczas w trakcie roku stosuję te kursy i na koniec do bilansu również po tych kursach?

RK są dla mnie nowe więc usiłuję zrozumieć mechanizm:-)
> Jeżeli bilansową to art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości - ten art. nie mów o Lifo, fifo oraz średnioważony, bo to są zasady rozchodu waluty (art. 34 ust. 4 pkt 1-3), a nie metody wyceny rk. Art. 30.2 mówi o kursach wyceny operacji w ciągu roku. A art. 30.1 o kursie wyceny na dzien bilansowy.
pdop
Art. 9b. 1. Podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

1) art. 15a [met.podatkowa], albo

2) przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez firmy audytorskie.
Między met. podatkową a rachunkową są dwie zasadnicze różnice.
W met podatkowej - rk. od vat sa niepodatkowe (są nkup albo przychód niepodatkowy) oraz rk. z wyceny bilansowej również są niepodatkowe. W met rachunkowej obie te rk. są podatkowe.

A pdop kursy masz określone własnie w art. 15a.
Na dzien bilansowy zawsze wyceny waluty dokonuje sie po k. śr. nbp z ostatniego dnia, np. z 31.12.
> Czytałam, że mogę po średnim NPB lub po kursie walut banku, z którego korzysta jednostka. - a to już jest niekatulane od jakieś czasu, jakies zamierzchłe art. czytałaś :)

Teraz jest albo k. śr nbp albo kurs faktyczny zastosowany przez bank czy kantor, np. przy sprzedazy/kupnie waluty.
3) czy w programie księgowym macie jakieś rozgraniczenie, że podatkowo system bierze inny kurs a bilansowo inny? - no jak, albo rozliczasz rk podatkowo albo rachunkowo. Może byc natomiast rozróżnienie co do kursu do cit/pit, a kursu do vat.
Ok dziękuję za informację. Doczytałam trochę i nasunęły się kolejne pytania:
Zastanawia mnie tylko:
1) jak wyłapać ten VAT. Skoro RK podczas zapłaty zobowiązania z konta EUR ustala się od kwoty netto zobowiązania, to jak mam wyodrębnić tę część przypadającą na VAT. Program księgowy to ma wpisane w algorytmie? zginę jeśli będę to miała w jakiś sposób wyłapywać. Bardzo dużo tego u nas jest.
2) mam też faktury, księgowane w pln (podmiot krajowy) a zapłata idzie w EUR. Czy to będą podatkowe RK wówczas? czy już jednak nkup (metoda wyceny to metoda podatkowa u nas)
Ad. 1 - dlaczego piszesz, że rk z zapłaty ustala się od kwoty netto zobowiązania ?
Ustala się je od kwoty brutto, ale rk odpowiadające kwocie podatku VAT są niepodatkowe.
Kom.9
1. Zależy jaki masz program.
Optima ma tak jak ustalisz w schemacie i jeśli zrobisz prosty schemat i na sztywno 23% to nawet od faktury z vatem 8 lub 0 będzie liczył i księgował w niepodatkowe 23%.
W Symfonii na etapie wklepywania FV wpisujesz kwotę podstawy od której będą liczone podatkowe RK.
2. Wg mnie gdy masz fakturę w PLN wpłaconą w EUR to nie ma różnic kursowych. Tak samo odwrotnie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.