Jak księgować wynagrodzenia za marzec 2020

Witam serdecznie
wypłaciłem wynagrodzenia za marzec 31.03.2020,
wystąpiłem o zwolnienie z zus jako mikroprzedsiębiorca
nie wiem jak zaksięgować listę płac za marzec : brutto, netto, czy netto + PIT4?
Wg mnie - normalnie, brutto.
To ja mam lepszy knyf. Jeżeli faktycznie miałyby być księgowane tylko kwoty netto+PIT4 to jak się zachować gdy wypłaty są do 10-ego? Wypłata za luty wypłacona do 10 marca jest KUP lutego. Składki od tej wypłaty są płatne do 15 kwietnia więc są umorzone. I teraz co, z tego tytułu mam się cofać do lutego i korygować te kwoty brutto i dopłacać PIT5? Przecież to się kupy nie trzyma...
Póki nie masz dec. o zwolnieniu - ksiegujesz wypłaty tak jak do tej pory
Lista płac nie ma nic do rzeczy zwolnienia płatnika.
Zadzwońcie sobie na infolinię Ministerstwal tel nr 22 4848484
Przedsiębiorca zwolniony jest ze składek za siebie i z tych składek które finansuje za pracowników jako płatnik.
Kom. 3 - A co ma decyzja do księgowania? To jak w lipcu wydadzą decyzję to wtedy będę się cofał do lutego i korygował?
Każdy wie, czy zwolnienie będzie przyznane, jeśli spełnia 3 warunki:
1) zatrudniał poniżej 10 osób
2)nie miał zaległości w ZUS na 31 grudnia 2019
3)wysyłał za m-ce 03-05 do zus rozliczenia DRA.
Nie ma co czekać na decyzję ZUS, tylko w marcu już księgować listę płac : wypłata netto + PIT4.
W przeciwnym razie trzeba będzie korygować koszty m-cy 03-05.
To by oznaczało ze za marzec i następne miesiące przedsiębiorca powinien zapłacic zus za pracownikow w części dot. ich składek?!?!? - dotad nikt w ten sposób zwolnienia z zus-u nie interpretował - to jakiś nowy wymysł urzednikow ministerialnych? choć nie pozbawiony sensu ?? co za chaos!!
Ad Kom.4
Czy Pani na pewno na dobry numer telefonowała ????
Podaje Pani jakieś niewiarygodne historie.!!! Trzeba dobrze poczytać art 31zo i następne ze specustawy .
Zwolnieniu podlegają wszystkie składki ZUS - i te od samego siebie, i te od pracowników finansowane przez płatnika,
i te składki obciążające bezpośrednio pracowników na liście płac.
Ad Kom.7
Niech Pani czasem nie przelewa nic do ZUS za marzec.
To co zostanie zapłacone - NIE JEST OBJĘTE ULGĄ.
Zwolnienie obejmuje tylko składki nieopłacone.
Właśnie tak jest, bo ustawodawca napisał, że zwalnia płatnika składek zatrudniającego mniej niż 10 osób z opłacania niezapłaconych należności z tyt. składek praktycznie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze wykazane w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za marzec - maj jeżeli był zgłoszony jako płatnika składek przed 1.02.2020. Powinien napisać wykazane w deklaracjach rozliczeniowych i dotyczących części finansowanej przez płatnika i byłoby dokładnie wiadomo o co chodzi.
Księguj jak do tej pory a kwoty z decyzji ZUS zapisz na pozostałe przychody zwolnione z podatku
W przypadku zwolnienia 50% - część finansowaną przez Płatnika zaksięgować w wysokości 50% w koszty?
"Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (w części finansowanej zarówno przez płatnika, jak i przez ubezpieczonego) jest szczególną ulgą dla przedsiębiorców i nie przekreśla – moim zdaniem – możliwości uznania wynagrodzenia w kwocie brutto za koszt podatkowy. Skoro wraz z omawianą ulgą nie wprowadzono przepisu wyłączającego nieopłacone składki (w części finansowanej przez ubezpieczonego) z kosztów podatkowych, to powinny być one takim kosztem."

Ministerstwo Finansów uważa jednak inaczej. W odpowiedzi na pytanie Redakcji stwierdziło, że jeśli przedsiębiorca nie ponosi wydatku, nie ma kosztu.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.