Ulga na start a tarcza antykryzysowa

Czy przedsiębiorca (rozpoczęcie DG 11/2019) korzystający z ulgi na start będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj /2020?
Niestety nie
Tego nie chciałam usłyszeć ;)
ale dziękuję za pomoc
Dlaczego nie ? czy ktoś sprawdzał to w zus w ustawie nie mogę znaleźć przepisu o wyłączeniu z pomocy osob korzytsających z ulgi na start.
Raczej tak. Jest w ustawie osoba prowadząca działalność , która opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, zwolniona jest ze składek
Osoba korzystająca z ulgi na start może być zwolniona z opłacania składki ZUS, o ile nie przekroczyła tego limitu przychodu 15 tys coś tam.
Kom.5-korzysta z ulgi na start- nie może skladać o ulgę z zus. Jedyne wyłączenie nawet przy przychodzie mniejszym niz 15 568
Ale w którym artykule ustawy jest to napisane że nie może? Przeczytałam cała ustawę 2 razy i nic takiego nie widzę w niej. Jedyne kryterium dla samozatrudnionych to przychód...
Z jakiego artykułu wynika to wykluczenie.
Napisałam maila do zus z prośbą o potwierdzenie, bo wg mnie można skorzystać żadne dodatkowe kryteria oprócz przychodu nie są w ustawie wymienione. Jak dostanę odp to napisze tu na forum.
Wg ustawy o sus 6a. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się w rozumieniu niniejszej ustawy osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
a prawo przedsiębiorców
Art. 18. 1. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Na wniosek płatnika składek, będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 i 321), zwanej dalej „osobą prowadzącą pozarolniczą działalność
Właśnie dostałam informację od ZUS, że osoby, które korzystają z ulgi na start MOGĄ skorzystać ze zwolnienia ze składek z tytułu tarczy antykryzysowej!
Wczoraj słyszałam na webinarium doradcy podatkowego ze zusy udzielają różnych informacji, czasem odmiennych więc....
Niestety spotkałam się z błędami w wypowiedziach doradców podatkowych, nawet na szkoleniach w SKwP:(
No ale przeciez artykuł z kom 10 wyraznie mówi o tym
Też wczoraj słuchałam webinarium i właśnie to tam jeden doradca podatkowy wprowadził zamęt stwierdzeniem, że ulga na start jest wyłączona ze skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek. Sama wczoraj spędziłam 8 godzin na czytaniu i analizowaniu ustawy o tarczy antykryzysowej. Potwierdziłam dzisiaj w ZUS najpierw terelefonicznie na infolinii info, że ulga na star nie wpływa na mozliwość zwolnienia z opłacania skadek, a przed chwilą otrzymałam odpowiedz na moje wczorajsze zapytanie na PUE i rówież otrzymałam tą samą odpowiedź. Jak widać nie zawsze doradcy podatkowi mają rację. Warto dać sobie czas (dodzwonić się do ZUS i PIP prawie graniczy z cudem) i potwierdzać swoje wątpliwości w urzędach...
To jeszcze Was dopytam

emeryt, osoba na etacie prowadzący dg opłacający zdrowotna - mogą skorzystać prawda?
Tyle, że ten doradca miał rację, bo faktycznie tak to wynika z obecnej ustawy, że ci z kodem 0540xx nie podlegają pod zwolnienie z zus.
Może w zusie jeszcze tego nie ogarnęli - oni też dopiero czytają ustawę.
>18
dokładnie, komentował to tym ze duzo było poprawek w sejmie, senacie i moze nie ogarnęli jeszcze
Z drugiej strony zyskuje sie tylko kilkadziesiat zlotych, bo niemal cala kwota placona podczas ulgi na start jest odliczana od podatku.
Dokładnie ok 50zł ;)
Pod warunkiem że masz podatek do zapłaty. Mam klientów którzy stanęli przed wyborem zawiesić działalność(Nie mają możliwości wykonywania pracy podczas pandemi) czy nie zawieszac. Nie zawiesili bo nie ma sensu jeśli i tak ZUS nie muszą płacić, a wiadomo że lepiej być ubezpieczonym. W związku z tym że obecnie nie uzyskują żadnych dochodów to koszt 362 zł jest sporym kosztem dla nich. Skoro ZUS twierdzi że zwolnieniem składki są objęte to jednak myślę że tak jest, a jeśli jest jakaś sprzeczność w przepisach to zapewne sejm wniesie stosowne poprawki.
Mam takich samych klientów, zwolnienie z płacenia tych 360 zł to dla nich duża pomoc...jak nie będą mogli z tego skorzystać to pewnie zawieszą działalność.

Ale z postojowego mogą skorzystać prawda? Bo na forach czytałam że też nie
Jeśli spełaniają warunki spadku przychodu, nie podlegają ub. społecznego z innego tytułu i działalność prowadzili przed 01.02.2020 to mogą skorzystać.
Nie wiem, myślę, że w tym tempie prac, do którego zmusza sytuacja ustawodawcy mogli czegoś nie dopatrzeć, ale myśle, że nie jest zrobione to celowo i jeśli faktycznie jest tu jakaś sprzeczność w prawie to zmienią to poprawką do ustawy... w końcu gdyby chcieli wszystkich nowych przedsiębiorców z tego wyłączyć to nie wprowadzaliby tej daty 01.02.2020...
>24
możliwe
A spytam z innej strony - osoba która korzystała z ulgi na start od września do lutego, a za marzec powinna zapłacić już ten tzw. mały zus (600-700zł) - przysługuje jej zwolnienie ze składek czy nie?
Kom 26. Mam ten sam problem ulga do 29 lutego.

Żeby było jeszcze ciekawiej to Od 1 do 7 ma opiekę na członka rodziny.

1. Czy taka osoba skorzysta ze zwolnienia ze składek ZUS ?
2. Czy jeśli skorzysta to ze zwolnienia to jie może wystąpić o Zasiłek opiekuńczy ??

,,W związku ze zwolnieniem z obowiązku opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osoby, które podlegały temu ubez- pieczeniu w dniu 1 lutego 2020 r. zachowują prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecz- nego w razie choroby i macierzyństwa,,
A świadczenie postojowe dla samozatrudnionego który był w marcu na uldze na start ,a w kwietniu złożył dokumenty o przejście na preferencyjne to może się o nie ubiegać ?
TAK
Dziękuje za odpowiedz ,a w takiej sytuacji złożenie o zwolnienie z ZUS i postojowe można starać się o obie rzeczy ?
Jeśli chodzi i opiekuńczy po uldze na start to moim zdaniem się nie należy, bo pod chorobowe będzie podlegała dopiero od 1marca, a przecież jest okres wyczekiwania 90 dni. A zwolnienie z ZUS jak najbardziej tak, pod warunkiem nie przekroczenia progu dochodu, czyli 15681,-zł
Do kom 31
Opieka jest w kwietniu, nie sprecyzowałam.

Przy opiekuńczym nie ma okresu wyczekiwania
Ja radzę opierać się na zapisach ustawy, gdzie jasno wskazane jest wyłączenie ulgi na start. Trzeba tylko prześledzić krok po kroku artykuły, na które powołuje się dany przepis. Infolinia nie jest wyrocznią... Dziś mówią tak, jutro doczytają i zmienią swoje odpowiedzi.
Podaję dokładną "ścieżkę" do prześledzenia i wyciągnięcia własnych wniosków: art. 31 zo ust. 2 => art. 8 ust.6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych => art. 18 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców
Spółka posiada 7 pracowników- konto pracownicze;
trzej wspólnicy - każdy ma osobne konto indywidualne
Czy spółce należy się ulga z tyt.umorzenia składek ZUS 3-5/2020?
To jak to w końcu jest z tą ulga na start i zwolnienie z ZUS ? Opłacam w ramach składek obecnie 360 zł co miesiąc (ten okres trwa 6 miesięcy). Czy należy mi się to zwolnienie z ZUS na 3 miesiące ?
@Mirek od mojej księgowej dostałem informację, że mogę skorzystać przy Uldze na start, liczy się tylko, aby nie przekroczyć kwoty przychodu.
Radzę poczytać przepisy (kom. 33: ~Kinga)
Artykuł z dziś Gazeta Prawna ZUS potwierdza ze ulga na start ma być tez zwolnione z płacenia ZUS
Możesz korzystać zwolnienia. Potwierdziłam to dwukrotnie w zus. Jesli jest jakas luka prawna to jestem pewna ze zmienia to poprawka, bo nie taki mieli cel żeby wyłączyć osoby korzystające z ulgi na start...
Mi również dzisiaj potwierdzono zwolnienie ze składek w przypadku i Ulgi Na Start i Małego ZUS
Dzisiaj rozmowa z infolinią ZUS, że ulga na start nie ma zwolnienia ze składek ZUS, i co robić oto jet pytanie?
Ja złożyłem wniosek w PUE i nie płacę póki co. Zobaczymy kiedy ZUS rozpatrzy wniosek.
Ja dziś z kolei też dzwoniłem do ZUS i jak najbardziej, Pani mnie poinformowała, że ulga na start nie wyłącza możliwości zwolnienia ze składek ZUS o ile inne warunki też zostaną spełnione.
Odpowiedź Pani z ZUS - "chyba tak, nie wiem na 100%, nie mamy jeszcze wytycznych"....
Jeśli ktoś będzie miał stu procentową pewność że ulga na start nie wyklucza zwolnienia że składek prosze o komentarz bo jedni mówią że jest możliwość a drodzy że nie...i w Zusie też nic sami nie wiedzą bo nie mają konkretnych wytycznych a ustawa mowi o wykluczeniu ulgi na start ze zwolnienia ze skladek
Złożyłem przez PUE ZUS. O kod nie pytało. Korzystam z ulgi na start - 0540xx. Działalność założona w styczniu 2020. Zobaczymy jaką dostanę odpowiedź. Pozdrawiam.
Jako, że nie można linków zamieszczać, to wpiszcie sobie w wyszukiwarkę frazę "Zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące" powinien pojawić się link do strony rządowej - gov. Stan aktualny. Może komuś się przyda. Pozdrawiam.
Właśnie otrzymałam wiadomość z ZUS-u że ze zwolnienia nie mogą skorzystać płatnicy, którzy opłacają tylko składkę zdrowotną w ramach tzw. ulgi na start (art. 18 ust. 1 prawa przedsiębiorców).
Na stronie zusu jest nowy (w sensie poprawiony) plik pytań i odpowiedzi i jest tak:
1. Czy z Tarczy Antykryzysowej mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy?
Tarcza Antykryzysowa daje prawo do:
2) zwolnienia z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. przez:
 osoby opłacające składki na własne ubezpieczenia, którzy prowadzili działalność przed
1 lutego 2020 r. i ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (tj. 15 681 zł),
Wyraźnie jest OSOBY. I co teraz? :)
Zdaje się, że jeden konsultant w ZUSie powie tak, a drugi nie. Ja chyba czekam na rozpatrzenie mojego wniosku i jeśli zostanie odrzucony (ulga na start) to najwyżej zapłacę składkę po terminie (po 10.04).
Artur, no tak, ale wtedy nie masz ciągłości ubezpieczenia. Mówię np. o osobie z podwyższonym wymiarem składek, która składa wniosek, ale nie może zapłacić po terminie, więc wpłaca nie czekając na odpowiedź ZUS.
Z Twittera ZUS:

Zwolnienie ze składek nie dotyczy osób, które korzystają z „ulgi na start”, bo nie są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jest to odpowiedź na pytanie od innego użytkownika
No to faktycznie chyba się doczytali w przepisach. Zatem chyba jednak zmienię podejście i zapłacę w terminie, wniosek pewnie i tak odrzucą.
Ja też zapłaciłam żeby potem nie mieć zaległości,a jeśli się coś zmieni w tym kierunku to skorzystam w przyszłych miesiącach....eh jak państwo Ci da coś za darmo niedoczekanie
Kom 26 i 27. Wiecie coś o zwolnieniu na małym zusie? Ci w zusie sami nie wiedzą :/
Wszyscy którzy płaca składki kodem 05 40 mogą mieć problem ( na 100% nie wiadomo). Oni opłacają tylko składkę zdrowotną, dlatego wyszedł problem z ulgą.
Ci co opłacają składki 05 70 problemu nie mają. TYLE TEMATU ULGA NA START
Dzwoniłem do zusu kilka razy i mam sprzeczne informacje.Ja oprócz ulgi na start od 10go marca zatrudniłem pracownika.Babka w zusie była w nieogarnieta i powiedziała że nie ma pojęcia.Masakra.
To było pewne że chcą sporo ludzi wyruchać.Polska!
Jeszcze pozostaje pytanie - co jeśli z ulgi przestałem korzystać z końcem marca ( działalność rozpoczęta w trakcie września)? Mogę korzystać ze zwolnienia za kwiecień i maj?
Do Komentarz 58: ~Milton
Z pewnością tak, oczywiście o ile limit przychodowy za 04/2020 będzie spełniony.
Moni
W aplikacji infakt system każe sprawdzić stan na dzisiaj i na 31.01. - nie wiem dlaczego.
Mam pytanie czy tarcza 2.0 zmienia coś dla osób które są na uldze na start i będą zwolnione ze składek ? czy trzeba je niestety opłacać ?
Komentarz 60: ~Milton
Złóż wniosek w ZUS PUE - i do założenia kota (rejestracji) i do wysłania wniosku z Panelu płatnik wystarczy Profil Zaufany, który teraz w 2 minuty można założyć w portalu chyba każdego banku. Tam nic błędnie nie ogranicza.
Ponawiam pytanie
Czy z ulgą na start można nie płacić składek 362 zdrowotnego przez 3 miesiące czy trzeba płacić???
Prezydent podpisał tarcze 2.0 i nadal zamęt w tej sprawie,a mieli uregulować tę kwestię.
Proszę o odpowiedż jeśli ktoś wie.
Na stronie ZUs w aktualizacji 20/04/2020 pojawiło się
Ze zwolnienia z opłacania składek nie skorzystają płatnicy, którzy korzystają z Ulgi na start - przepisy Tarczy Antykryzysowej wskazują, że ze zwolnienia mogą skorzystać płatnicy składek, którzy są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, o których mowa w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoby zwolnione przez 6 miesięcy z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (czyli korzystające z tzw. ulgi na start) zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 nie są uznawane za osoby prowadzące pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

A mam inne pytanie na jaki dzień nie można być na uldze na start. Bo jeśli klinet był na uldze do 31/03/2020 to wtedy nie mozę za marzec to ok, ale za kwiecień i maj już może?
Mi się wydaje ze kwiecień i maj tez nie można skorzystac, bo przed 1 kwietnia nie prowadziło się działalności w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, co jest jednym z warunków zwolnienia. Jutro będę jeszcze dzwonić do ZUS w tej sprawie.
Czy jeśli złożyłam wniosek 7.04 a jestem na uldze na start i oczekuje na rozpatrzenie a aktualizacja w Zusie była dopiero 20.04 to czekaja mnie karne odsetki ?
Nie, tylko zapłać jak najszybciej. Ja płaciłam wczoraj, bez odsetek.
Treść zablokowana przez Administratora w oparciu o Regulamin Forum.
No właśnie przecież ci na starcie nie mają jeszcze wystarczającego kapitału a teraz jak nie mają przychodów to z czego mają płacić? Oni szczególnie powinni dostać pomoc.
Co myślicie o dobrowolnej rezygnacji z ulgi na start z końcem lutego? Od marca wtedy jest się na preferencyjnych składkach, tylko wniosek o umorzenie niestety już został wysłany...
Trzeba pisać do ministerstwa rozwoju, rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, do ministra pracy i polityki społecznej, do prezydenta aby zmienili ten dyskryminujący zapis, że osoby na Uldze na start nie mają prawa do zwolnienia ze składek!! Ja piszę gdzie się da, jak będzie nas dużo to zmienią. Jak jedna osoba to nic nie zrobią! Więc ludzie działać i pisać, a nie dzwonienie do Zusu bo to nic nie da! To samo z postojowym, osoby które założyli firmę po 01.02.2020 nie mają prawa do niego!. Trzeba walczyć o swoje, wystartowaliśmy z własnym biznesem w najgorszym momencie i zero realnej pomocy dla nas od państwa. Piszcie na FB, na e-maile wszędzie gdzie się da.
Co mam robić ? Jestem na uldze na start - zatrudniam pracownika na pól etatu. Czy muszę płacić składki? Czy mam zapłacić tylko za siebie? Zus nie odpowiada firma w ogóle nie zarabia przez zamkniecie grup kientów ...
Komentarz 74: ~Lambo
Moim zdaniem ponieważ zatrudniasz pracownika to podpadasz pod inny pkt ustawy i jak najszybciej wnioskuj o zwolnienie za wszystkie 3 miesiące z całego DRA (tam nie rozróżnia ZUS właściciela od ZUSu innych ubezpieczonych). POdobno na koniec każdego miesiąca ZUS ma podawać informacje o uwzględnieniu zwolnienia, więc teraz dowiesz się za kilka dni o zwolnieniu za marzec (oczywiście o ile nie zapłaciłeś - zmianie o zwrocie zapłaconych za marzec składek rozumiem tylko w odniesieniu do tych, którzy uzyskali uprawnienia do zwolnienia z Tarczą 2.0 czyli od 10-49 pracowników, albo rozpoczęli działalność po 1 lutego - chyba, że się mylę). Nic nie ryzykujesz, bo i tak nie masz z czego zapłacić.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.