Tarcza antykryzysowa wstrzymanie płatności skł. zus dla JDG- wniosek

Czy was też już molestują klienci o złożenie wniosku do nieistniejącej ustawy o anulowanie składek ZUS z tyt JDG?
Zastanawiam sie czy wiedza więcej niż ja czy to jakiś owczy pęd?
UStawa jeszcze nie weszła w życie przecież. Na stronie ZUS na razie jest wniosek o "odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy, o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące".
Czyli to jeszcze nie ten wniosek, który zawiesza składki zus na 3 miesiące dla JDG w ramach aktualnie procedowanej w Senacie Tarczy Antykryzysowej.
Mam rację?
A skąd wątpliwości?
Tak, u mnie jest to samo.
Kom.1- zawsze mam wątpliwości. Zreszta w tym akurat temacie trudno nie mieć...
Ja mam jedną dziewczyne, ktora odkad zamknęła salon fryzjerski to dzwoni do mnie codziennie, czy juz cos dla niej mam, zeby nie placila zus, podatkow...szlak jasny mnie trafia, bo to wszystko projekty poki co. A ona i wczoraj dzwonila i jutro z rana tez pewnie bedzie.
Ja mam jedną dziewczyne, ktora odkad zamknęła salon fryzjerski to dzwoni do mnie codziennie, czy juz cos dla niej mam, zeby nie placila zus, podatkow...szlak jasny mnie trafia, bo to wszystko projekty poki co. A ona i wczoraj dzwonila i jutro z rana tez pewnie bedzie.
No też właśnie... niestety poziom świadomości jak działa stanowienie prawa w Polsce, mimo informacji codziennych w TV, jest żenująco niski. Rozumiem - jest stres, ale pd dzwonienia codziennie do księgowej sprawy nie ruszą z kopyta. Nie da się przesunąć na księgową odpowiedzialności za sytuację aktualną...
Ja wszystkim klientom wysłałem informację, jak to wygląda i że jak będzie zakończony proces legislacyjny to im podam odpowiednie informacje. No, a i tak wielu klientów cały czas mi się dopytuje jakie i gdzie mają składać dokumenty i jaką pomoc otrzymają. Niestety nie dociera do nich, że rządowy projekt, to jeszcze nie obowiązujące prawo. No, ale jeżeli w BR mają takie wątpliwości to co się dziwić klientom ;-).
U mnie podobnie, wszystkich odsyłam do poniedziałku/wtorku bo liczę, że jednak do końca miesiąca podpiszą. Chociaż jak widzę, że teraz znowu senat ma zastrzeżenia i standardowo zaczną się przepychanki to mam wątpliwości.
Kom.7- "nie ma dymu bez ognia". Życie nauczyło mnie już, że czasem głupie i oczywiste pytania klientów mogą mieć drugie dno. Czasami nie wiedzą, jak sie wysłowić w danym temacie.
Stąd dopytuję innych, to chyba dobrze, tak mi się wydaje, dopytać raczej mądrzejszych/b.doświadczonych. Po to jest forum.
Pewnie klienci tak samo do tego podchodzą. No, ale dla mnie oczywiste, że jeszcze nie ma tak, że są stosowane przepisy, których jeszcze nie ma. No, ale faktycznie przy podejściu do prawa obecnie rządzących nie wiadomo, czy to się nie zmieni.
Ciekawi mnie te ponad 18 tys.wniosków już złożonych do ZUS, o czym piszą w necie. Czy oni wszyscy na pewno chcieli złożyć wniosek w aktualnym stanie prawnym czy już myśleli o nieuchwalonej Tarczy??? Założę się, ze część nie doczytała treści /tytułu tego wniosku
Tak nawiasem wg projektu wniosek o umorzenie składek zus będzie można złożyć do 30.06.2020 w.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwalnia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przesłania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięczny należnych za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek, a w przypadku gdy płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania – w terminie nie dłuższym niż 30 dni od terminu, w którym powinna być opłacona składka za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek.
Jeśli firma skorzysta ze zwolnienia ze składek nie może ubiegać się o o dofinansowanie z art 15g i 15zq

nie korzystał z innych form pomocy dla przedsiębiorców przewidzianych w art. 15g( świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19
oraz art. 15zq ( świadczenie postojowe dla JDG)
ITT - czyli na pierwszy wniosek zwolnienia za marzec mamy czas do 14.05.2020? Składamy normalne DRA - nie płacimy i wciągu 3 dni składamy wniosek...
Nie według mnie składamy deklaracje normalnie za 03,04,05 w obowiązujących terminach ( chociaż jest także jedno zdanie ze deklaracje należy złożyć najpóźniej do 30.06.2020 ale nie rozkminiłam dokładnie o co chodzi ) , składamy jeden wniosek o umorzenie za 03,04,05/2020 ( ostateczny termin złożenia wniosku 30.06.2020) ZUS musi rozpatrzyć wniosek w terminie 30 dni od wpływu deklaracji za 05/2020 , ponieważ musi znać kwotę umorzenia za te trzy miesiące , a kiedy będzie można najwcześniej złożyć wniosek to się okaże najpierw ustawa potem druki na stronie ZUS .
Zastanawia mnie jedno OK nie zapłacę ZUS za 03,04 wniosek złożę w maju ZUS wyda decyzję np w lipcu , a jeśli będzie odmowna to co ?
Jak nie można tego łączyć to moze lepiej zawiesić działalność i wystąpić o zapomogę 2tys? Nie wiem jak sobie poradzimy bez szkoleń, interpretacji.. a weź powiedz człowiekowi nie płac a potem kto poniesie odpowiedzialność?
I owe 30 dni po złożeniu deklaracji za maj 2020 czyli np wysyłamy deklaracje 10.06 za 05/20 to zwolnienie z opłacania składek do 09.07.2020 ( do tego czasu ZUS wyda decyzje umorzeniową lub odmowną ) , jeśli decyzja ZUS pozytywna OK jeśli negatywna to czas do zapłaty do 09.07.2020 za te trzy miesiące .. tak to rozumiem .
Zazwyczaj nie analizuje szczegółowo projektów bo jeszcze może być wiele poprawek zresztą do owego projektu też są uchwalone przez sejm poprawki a do nich jeszcze nie dotarłam, czekamy na ostateczną wersje podpisaną i ogłoszoną .
Ogólny obraz rzeczonej pomocy w projekcie ale diabeł tkwi w szczegółach. Mogli by chociaż raz zrobić prostą przejrzystą ustawę ....
Kom 16 Darka informujesz klienta o rodzaju pomocy z jakiej może skorzystać do niego należy która opcję wybierze , ty nadal robisz swoje wypełniasz deklaracje wywiązujesz się z nałożonych ustawami obowiązków . Nie jesteśmy wróżbitami , nie ma jednej recepty dla wszystkich ,
najgorszym rozwiązaniem według mnie jest mikropożyczka 5000 śmiech na co to starczy i jeszcze warunek aby była bezzwrotna utrzymanie miejsc pracy przez 3 miesiące po jej udzieleniu bez obniżania wymiaru żenada.
Taka tarcza to jest ochłap może sprawdziła by się gdyby epidemia miała trwać max jeszcze dwa trzy tygodnie , ale dłużej masakra
A czy ja dobrze czytam, że to będzie tylko zwolnienie dla składek opłacanych przez płatnika czyli (emerytalna, rentowa, wypadkowa)?
Kom 19 Projekt wniesiony do Senatu Art. 31zo. 1. Na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.

czyli wszystkich składek
Opatama- mnie się wydaje ,że wszystkich składek- płatnikiem stajemy płacąc składki płatnika i pobrane od pracownika
A jak traktować spółkę cywilną? Płatnikiem jest spółka - zatrudnia 5 pracowników i 2 zleceniobiorców (jeden bez składek zus). Dwóch właścicieli rozlicza sie na indywiduwalnych kontach zus, więc są doliczani czy nie? Za nich tez można nie płacić Zus czy tylko za pracowników spółki? --- i jeszcze - było coś o tym, że ta ulga przysługuje jeśli się nie zalega ze składkami za ? kwartał 2019r. Co jeśli składki były płacone dzień-dwa po terminie?
Zwolnienie mikrofirm, które zatrudniają do 9 osób, ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie; W/g tego co jest napisane przedsiębiorcy również.
Kom. 23
W przepisie nic nie ma o ilości zatr. osób jest mowa o liczbie osób zgłoszonych do ubezp. społecznego.
Przepis brzmi:
Art. 31zo. 1. Na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.
No, a płatnikiem jest tutaj spółka cywilna, czyli powinno się liczyć liczbę osób zgłoszonych do ubezp. społecznych w dniu 29.02 przez spółkę cywilną.
Wspólnicy za siebie składki opłacają jako osobni płatnicy. Ja nie widzę w ustawie jakiś osobnych przepisów dla spółek cywilnych.
Do kom. 13 jak złoże wniosek o umorzenie zus to nie będe miała prawa ubiegać się o inne dofinansowanie???
Najczęściej i najbardziej chcą pomocy Ci, którzy nie musieli ograniczać działalności i u których przychody wzrosły. Najlepiej byłoby dać wszystkim bez wyjątku. Tylko najpierw trzeba samemu coś dać
Może powielę pytanie..... ale lada moment mnie uduszą.... sklep spożywczy do 9 pracowników.... obroty lepsze niż w lutym, rozumiem, że może starać się o umorzenie? Bo ma pracowników?
A ile osób było zgłoszonych do ubezp. społ, w dniu 29.02.2020? Liczysz wszystkich nie tylko pracowników.
Wszystkich razem 4 sztuki .......
A co jeśli właściciel na zdrowotnym... dodatkowo dwie umowy zlecenie na ubezpieczeniu zdrowotnym.... liczę go jako samozatrudnionego i wszystko umarzają?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.