Zwrot nienależnie pobranych swiadczen

W 2018 pobierałam rentę . Nie poinformowałam ZUS o skreśleniu z listy studentów.
ZUS wyslal mi postanowienie o tym żeby zwrócić nienależnie pobrane świadczenia w wysokości 6000 + odsetki.
Zwrocilam wszystko w 2019 w ratach.
Czy w pit za 2019 moge ująć te 6000+ podatek VAT 18%?
Mam pit 11 z ZUS ale tam nie ma informacji na ten temat
ZUS wypłacał rentę, mimo ze wiedział, że nie ma zaświadczenia ?
Ale te 6 tys. to była kwota po potrąceniu podatku i zdrowotnego ?
było jakieś wyliczenie ?
Kom. 1 - a powinna być wg mnie
Podaj co masz wykazane w tym PIT-11A.
W pit 11 a mam tylko przychód z renty,zaliczkę na podatek i zdrowotne
Na piśmie jest : ZUS stwierdza że w okresie od ...do... Pobierała pani nienależne świadczenia w wysokości 6000 zł i odsetki na dzień .... Wynoszą.... Do spłaty całość
Z tego co wiem zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS wykazuje w PIT-11A w pozycji 42.
Czy masz PIT z ZUS za rok 2019 ?
Tak. W poz 42 nie ma nic
Świadczenia nienależnie podbrane były od 04-08/2018 a spłacone były w ratach od 01-11/2019.
Zastanawiam się czy wykazywać to w pit 37 czy nie bo już zgłupiałam
Z wyliczenia ZUS wynika kwota netto do spłacenia ?

czyli np. renta była w wysokości np 2 tys. brutto , netto było 1,5 tys. i razy 4 miesiące to dało 6 tys. - czy może ZUS wyliczył te 6 tys. jako kwotę brutto do zwrotu ?
I zastanawia mnie fakt, że ZUS przez tyle miesięcy wypłacał nienależne świadczenie ?
Kom. 8 - a jak to spłacałaś ? Normalnie robiłaś przelewy na rachunek ZUS ?
Kom. 9 - zwrot świadczeń wykazuje się w załączniku PIT/O i odlicza się od dochodu.
Kwota netto

Tak płaciłam na rachunek jski wskazali w pismie
Tzn ZUS sobie pomniejszal później i mi mniej wypłacali.
W tej sytuacji spróbowałabym wyjaśnić to w ZUS, tzn. dlaczego nie ujęli tego zwrotu w PIT-11A.
Kom. 15 - a co tu piszesz ? Przecież napisałaś, że wpłacałaś kwoty na rachunek podany przez ZUS.
Możliwe jest to że za 2019 podali mi w pit już pomniejszony przychód o te nienależne świadczenia?
A skąd ktoś może to wiedzieć ? Nie patrzyłaś ile dostajesz tej renty, nie zorientowałaś się, że może już ci potrącają ?
I dlaczego błędnie napisałaś, że wpłacałaś te raty na konto ZUS ? Podajesz mylne informacje.
No to można przeliczyć
czy kwota brutto z PIT11 jest przed czy po potrąceniu ...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.